A bolgár államfő szerint fontos emlékezni a történelemre

Ez az egyetlen módja egy jobb jövő építésének a következő generációk számára, ha tanulunk a múltból.

KG
2013. 04. 03. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Holokauszt Emlékközpontban a bulgáriai zsidók megmentésének 70. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás Nehéz választások – sorsdöntő következmények címmel. Az eseményen a bolgár államfő kiemelte: 1943-ban országára a tengelyhatalmak szövetségeseként nagy nyomás nehezedett, hogy deportálja a zsidókat, de „a sötét és viharos időszakban” megtette, ami más államnak nem sikerült: megmentette zsidó származású állampolgárai életét.

A közel 50 ezer bulgáriai zsidó megmentéséhez hozzájárult az egyház és több parlamenti képviselő, a legnagyobb szerep mégis a társadalomnak jutott, amely békésen, de határozottan kiállt a zsidók védelmében – fogalmazott. Hangsúlyozta, ebben a nehéz időszakban csak Bulgáriában nőtt a zsidók száma. Sajnos azonban a Görögország, valamint a mai Macedónia és Szerbia bolgár igazgatás alatt álló területein élő zsidókat, akik nem rendelkeztek bolgár állampolgársággal nem sikerült megmenteni – tette hozzá.

Úgy vélte, amikor a holokauszt több millió ártatlan áldozatára emlékezünk, egyúttal az igazságos, az emberi jogok tiszteletben tartásán alapuló jövő mellett tesszük le a voksunkat. Ezen a kiállításon „a múlt nagyon fájdalmas leckéje” emlékezteti az embereket a történtekre, és a tolerancia és a tisztelet értékeit hangsúlyozza – közölte.

Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete arról beszélt, hogy a holokauszt után semmi sem lehetett olyan, mint előtte. Az emberiség a legrosszabb arcát mutatta ebben az időben, egyúttal sok a jó példa is, ilyen például a bolgárok kiállása a zsidók mellett – vélekedett.

Kifejtette: ebben a nehéz időszakban több energiát fordítottak a zsidók elpusztítására, mint a megmentésükre, és az európai zsidók nagyja nem menekült meg. De még a legsötétebb időkben is voltak olyanok, akik mindezt nem tűrték el, ilyenek voltak a bolgárok is – mondta. Úgy fogalmazott, ők kiálltak a zsidók mellett, megakadályozták a kiirtásukat. Példáját adták a bátorságnak, a szolidaritásnak és hősiességnek.

Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont igazgatója kiemelte: a kiállítás meggyőzően mutatja be, hogy Bulgária miként birkózott meg a 20. század első felében a gyűlöletkeltéssel, a kirekesztési törekvésekkel és a deportálás iszonyával. Az ilyen kiállítások eszközt jelentenek a felejtés ellen, „a nem is olyan távoli múltra emlékeztetnek”, amely a folyamatos emlékezés miatt sosem lehet lezárt – vélte.

 

A kiállítás arról győz meg, hogy Bulgária jó úton jár, amikor kötelességének tartja a múlttal való szembenézést – mutatott rá. Hozzátette: azt, hogy a zsidók megmentése sikerrel járt, jól mutatja, hogy a zsidó közösség ma is virágzik Bulgáriában.

A dokumentumkiállítást a Bolgár Állami Levéltár és az izraeli Jad Vasem Intézet készítette, és a holokauszt nemzetközi emléknapján, az UNESCO párizsi irodájában indították körútjára. Budapesten április 14-éig látható, azt követően a Vatikánban, Izraelben és több európai nagyvárosban is bemutatják.

 

Bulgáriában a második világháborúban Németország szövetségese volt, ennek ellenére Európa keleti felében egyedüliként sikerült megmentenie mintegy 48 ezer zsidó állampolgárát. Ugyanakkor Bulgária hivatalosan elismerte felelősségét annak a 11 ezer zsidó embernek a kiirtásában, akit Görögország, valamint a mai Macedónia és Szerbia bolgár igazgatás alatt álló területeiről deportáltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.