A nácik által elkobzott Matisse-festményen megy a vita

A második világháború idején Hermann Goering utasítására a nácik által elkobzott Matisse-festményt követel vissza egy norvégiai múzeumtól egy néhai neves párizsi műgyűjtő családja, az intézmény azonban vonakodik visszaadni a képet.

Grund
2013. 04. 07. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1937-ben készült, Kék ruha egy sárga karosszékben című festmény az Oslo közelében lévő Henise Onstad Művészeti Központ falán lóg azóta, hogy az intézmény 1968-ban megnyitotta kapuit Niels Onstad tehetős gyűjtő és neje, az olimpiai bajnok műkorcsolyázó Sonja Henie adományának hála.

A múzeum igazgatója, Tone Hansen szerint a központ egészen addig nem tudott arról, hogy a festményt a nácik elkobozták, míg a londoni székhelyű Art Loss Register 2012-ben nem értesítette erről. Onstad „jóhiszeműen” vásárolta meg az alkotást 1950-ben az Henri Benezit Galériától Párizsban – mutatott rá Hansen, hozzátéve, hogy a Benezit galériával kapcsolatban nem voltak olyan feljegyzések, amelyek szerint kollaborált volna a nácikkal, mint ahogy azt sok más galéria tette.

A kép egykor Paul Rosenbergé, a háború előtti Párizs egyik legbefolyásosabb műkereskedőjéé volt. A férfi jó barátságban volt nemcsak Matisse-szal, hanem Picassóval is. A Kék ruhát közvetlenül Matisse-tól vette meg 1937-ben, és még abban az évben kiállította. Aztán jött a háború, amelyet Rosenberg New Yorkba menekülve élt túl. Az Egyesült Államokban újraépítette kereskedését, és hadjáratot indított a nácik által elkobzott több mint 400 mű, többek közt a Matisse-festmény visszaszerzésére.

Az Art Loss Register igazgatója szerint a szóban forgó kép esete egyértelmű, a dokumentumok teljesen világosak. Chris Marinello időhúzással vádolja a norvégiai múzeumot. „A bizonyítékok elegendőek, egyszerűen nem akarnak pontot tenni az ügyre” – mondta.

Rosenberg 1959-ben meghalt, családja azonban befolyásos maradt: fia, Alexandre háborús hős volt, majd elindította saját műkereskedését. Paul Rosenberg leszármazottai között van Anne Sinclair neves francia újságíró, Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap bukott vezérének volt neje, valamint egy másik unoka, Marianne Rosenberg ügyvéd. Utóbbi leszögezte, vissza kívánják szerezni azt, amiről úgy gondolják, hogy az övék.
A múzeum jogi képviselője, Kyre Eggen ugyanakkor hangsúlyozta, fontos szerepe van annak, hogy Onsted jóhiszeműen vette meg a festményt. A norvég törvények értelmében ugyanis, ha valakinek több mint tíz éve van így a birtokában egy alkotás, az válik a jogos tulajdonosává.

Ez az álláspont viszont szembemegy a nácik által elkobzott javak visszaszolgáltatásának elveit szabályozó nemzetközi megállapodással, amelyhez Norvégia is csatlakozott, és amely kimondja, hogy az ilyen esetekben gyors és méltányos megoldást kell találni. Ennek szellemében a Rosenberg család 1999-ben már visszaszerezte Matisse egy képét a Seattle Art Museumtól.

Eggen viszont azt állítja, Rosenberg maga adta el a Kék ruhát 1946 és 1950 között. Marianne Rosenberg visszautasítja ezt, és az ő álláspontját támasztja alá az Art Loss Register dokumentációja is. Ezek szerint Paul Rosenberg 1946-ban értesítette a francia hatóságokat a Matisse-mű eltűnéséről, családja pedig 1958-ban sorolta fel a hiányzó darabok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.