Közép-európai művészeti központok vezetői tanácskoznak Szentendrén

A közép-európai kisvárosok kortárs művészeti központjai előtt álló kihívásokról és az együttműködés lehetőségeiről kezdődik kétnapos konferencia pénteken a szentendrei MűvészetMalomban.

Grund
2013. 04. 18. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A találkozó szervezője, Kassai Hajnal a távirati irodának elmondta:  a MűvészetMalom csaknem 15 éves történetében első alkalommal tartanak nemzetközi konferenciát, amelynek megrendezése összhangban van a malom megalakulásakor megfogalmazott kuratóriumi céllal, hogy erősítse a nemzetközi kapcsolatokat. Ugyanakkor Szentendrének is meghatározó a találkozó, mert a festők városa számára lehetőséget teremt a nemzetközi színtéren való bemutatkozásra, „ez pedig jelentős lépés a Szentendre Art Brand megteremtése felé” − tette hozzá.

A szervező a találkozó témái között említette a kiállítóhelyek és a helyi művészek kapcsolatát, a finanszírozási lehetőségeket, a jó gyakorlatok, eszközök, az önkéntes programokban rejlő lehetőségek bemutatását, de szóba kerülnek a gyűjteményezés kérdései, valamint hogy milyen eszközöket, módszereket alkalmazhat a kiállítóhely a közönség megszólítására. Hozzátette: az intézményvezetők kerekasztal-beszélgetés keretében vitatják meg a kurátori munka, a csereprogramok és a közös pályázási lehetőségek kérdését.

A koordinátor a vendéglátó MűvészetMalom reménybeli nyereségeként említette, hogy a kortárs művészeti központok tapasztalatai a szentendrei intézmények előtt is új utakat tárhatnak fel.


Kassai Hajnal a rendezvény céljaként határozta meg azt is, hogy a résztvevők áttekintést kapjanak egymás munkájáról, bemutassák működésük fontos elemeit, megismertessék egymással kiállítási koncepcióikat. „Szeretnénk közös művészeti projekteket indítani, de bízunk abban is, hogy ezektől az intézményektől fogadhatunk kiállításokat, s mi is tudunk kivinni kiállításokat, melyek a szentendrei képzőművészetet mutatják be” − fűzte hozzá.

A kétnapos rendezvény résztvevői között találni a Kolozsvári Ecsetgyárat, a szintén Romániából érkező Bázis Platformot, az újvidéki Kortárs Művészetek Múzeumát, az ausztriai Essl Museumot Klosterneuburgból, a csehországi Galleries of Central Bohemian Regiont (GASK), a pozsonyi Centre of Visual Art kiállítóhelyet, a bonni Kunstmuseumot, valamint Lengyelországból a poznani Art Station Foundation by Grazyna Kulczykot − sorolta a szervező. Magyarországot a házigazda Ferenczy Múzeum mellett a debreceni MODEM, a dunaújvárosi ICA-D Kortárs Művészeti Intézet, a Paksi Képtár és a székesfehérvári Szent István Múzeum képviseli.

A tanácskozást Kálnoki-Gyöngyössy Márton, a Ferenczy Múzeum igazgatója, Szentendre kulturális és turisztikai vezetője nyitja meg pénteken; a konferencia előadásai online is elérhetők lesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.