MMA-ügyek: hallgató bulvármédia, közönyös közvélemény

Itt az Örökség Kultúrpolitikai Intézet első tanulmánya, amely a Magyar Művészeti Akadémia és a Műcsarnok-ügy sajtóbeli megjelenésével foglalkozik.

thy
2013. 04. 11. 13:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanulmány egyik legfőbb megállapítása szerint „párhuzamos tájékoztatási univerzumok létezésének lehetünk szemtanúi”. Vagyis míg a politikai sajtó kimondottan élénk érdeklődést tanúsított hosszú időn keresztül az említett ügyek iránt, addig a kereskedelmi médiumokban és a bulvársajtóban lényebében ezek alig kaptak nyilvánosságot. Ez különösen annak fényében elgondolkodtató, hogy (idézet a tanulmányból): a „Magyar Művészeti Akadémia körüli polémia a jelenlegi kormányzati ciklus egyik legfontosabb kultúrpolitikai vitájává vált”.

A tanulmány első fele részletes áttekintést ad az „MMA-ügyről”. Mint ismeretes, az új alaptörvény 2011. április 25-i elfogadása az MMA alkotmányba foglalását is jelentette, majd a 2011. júniusban benyújtott 2011. évi CIX. törvény elfogadásával vált köztestületté az addig egyesületi formában működő MMA. A jogszabály az állami vagyonról szóló törvényt is módosította oly módon, hogy az állami vagyon tulajdonjoga az MMA-ra ingyenesen átruházható legyen – ezt elsősorban a Pesti Vigadó épületének átadása indokolta. A sajtópolémia kezdetét a tanulmány szerint Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének 2012. november 2-án a Hír Televízió Péntek8 című műsorának adott nyilatkozata jelentette: ekkor történt ugyanis arra utalás, hogy a hazai művészeti élet támogatását az MMA-n keresztül képzeli el a kulturális kormányzat, amihez megfelelő forrásokat kell biztosítani. A sajtóvita elmélyüléséhez az Index novemberben megjelent cikkei járultak hozzá, ezekben jelent meg az az értelmezési keret, amit aztán több orgánum is átvett, mely szerint a Műcsarnok tulajdonosváltásának okát az MMA-elnök Fekete György és a Műcsarnokot vezető Gulyás Gábor konfliktusában kell keresni.

A tanulmány végigveszi az MMA-ügy eseménytörténetét is, utalva a különféle tiltakozásokra, nyilatkozatokra és konkrét politikai lépésekre, egyúttal ezek médiavisszhangjára is részletesen kitér. Ezt az időrendi áttekintést lezárva az elemzés két olyan kérdést említ, ami továbbra is lezáratlan: az egyik a Műcsarnok vezetői posztjával kapcsolatos, hiszen Gulyás Gábor novemberben benyújtott lemondását a Magyar Nemzeti Vagyonkezező Zrt. hivatalosan nem fogadta el. Gulyás pedig úgy nyilatkozott, hogy nem áll fenn az a helyzet, ami miatt annak idején a lemondás mellett döntött, mivel a korábbi híresztelésekkel ellentétben a Műcsarnokkal kapcsolatban beterjesztett törvényjavaslatban nem szerepel az MMA egyetértési joga művészeti és szakmai kérdésekben. A másik nyitott kérdés, hogy lesz-e jogkövetkezménye Szabó Máté alapjogi biztos indítványának, mely szerint ellentétes az alaptörvényben deklarált művészi szabadsággal, hogy a művészeti köztestület tagjai döntően egy civil szervezetből kerültek ki, valamint hogy az MMA maga határozza meg a tagság kritériumait.

A médiavisszhang elemzéséből a tanulmány készítői azt a tanulságot szűrték le, hogy a politikai sajtó – mind a hagyományos, mind az online médiumok – nemcsak hogy nagy érdeklődést tanúsítottak az MMA körüli történéseknek, hanem aktívan alakították is azokat. A nyomtatott sajtó esetében egyértelmű, hogy visszatérő témáról volt szó, ha csak a hetilapokat nézzük, akkor az látszik, hogy az elemzett orgánumok (Magyar Demokrata, Heti Válasz, Élet és Irodalom, Magyar Narancs, HVG, 168 óra) a vizsgált időszakban, vagyis 2012 novembere óta mindegyike számos cikket is szentelt az MMA-ügynek, a legtöbbet egyébként magasan a 168 óra (tizenötöt), de a „sereghajtó” HVG is négy vonatkozó írást közölt. Ráadásul mindegyik lap szerepeltette valamilyen formában az MMA-ügyet a címlapján is, a legtöbb nem is egy alkalommal. Tanulságos része az Örökség Kultúrpolitikai Intézet elemzésének a kormányközeli sajtóra vonatkozó része – ebből az derül ki, hogy korántsem esett egyazon megítélés alá az idesorolt lapoknál az MMA-ügy, és a keményebb kritikának is jutott hely.

A kérdés a blogszférában és a Facebookon is élénk figyelmet váltott ki, és az interneten terjedő mémeknek – vagyis a gyorsan terjedő, általában humoros vagy annak szánt üzeneteknek – is komoly szerep jutott az MMA-ügy értelmezésének alakításában.

Ugyanakkor kérdéses a tanulmány szerint, hogy „valóban széles közfigyelemre számot tartó ügyről van-e szó”, miután a kereskedelmi és a bulvármédia ingerküszöbét láthatóan nem érte el az MMA körül kibontakozott vita. Feltűnően keveset foglalkoztak az MMA körüli történésekkel a kereskedelmi csatornák hírműsorai is, bár ezen a téren a közszolgálati csatorna híradója sem számított aktívabbnak.

Az elemzés végén az MMA-ügyben az intézet megbízásából készített közvélemény-kutatás eredményeit találni. A kutatás három kérdésre fókuszált: 1) a megkérdezett mikor járt utoljára a Műcsarnokban, 2) hallott-e a Műcsarnok tulajdonosváltásáról, 3) mi arról a véleménye, hogy a Műcsarnok az MMA tulajdonába került. A válaszokból tanulságos kép rajzolódik ki, arról például csak a válaszadók 11 százaléka hallott, hogy a Műcsarnok az MMA tulajdonába kerül. Kevesen voltak, akiknek határozott véleményük volt a változásról (8 százalék), ami leginkább annak fényében tűnik alacsonynak, hogy a politikai sajtó mennyire kiemelt témaként kezelte az MMA-ügyet.

A részletes elemzést elolvashatja itt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.