Tüdő Gyuszi életre kel a versekben

Felnőttes gyerekeknek és gyerekes felnőtteknek írta Lackfi János új verseskönyvét; a Kapjátok el Tüdő Gyuszit! című kötet a Móra Könyvkiadónál látott napvilágot.

Grund
2013. 04. 18. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiadó a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon mutatja be a kötetet a Momentán Társulat közreműködésével pénteken 11 órától a Márai Sándor teremben. A József Attila-díjas szerző a 88 oldalas, Molnár Jacqueline által illusztrált kötetről elmondta, hogy könyve elsősorban kamaszoknak, iskolásoknak készült, de a felnőtt olvasóknak is mulatságos lehet.

Az alkotó a kötet címéről elmondta, hogy a tüdőgyulladást szokta a népnyelv tüdőgyuszinak becézni, de a versekben Tüdő Gyula önálló életre kel. „Egy olyan srácról szól, akit nevéért csúfolnak. Az egyik versben fogócskázás közben azt kiabálják a társai, hogy »kapjátok el Tüdő Gyuszit«” – fogalmazott a szerző. Szerinte a kötet főhőse egy „igazi kamasz”, akit roppantul érdekelnek az olyan kérdések, mint a halál, a hatalom, a szexualitás, a test, a rokonszenv, a testi fogyatékosság, a jó és a rossz mibenléte. „Nem akarja a kész válaszokat elfogadni, inkább ő maga akarja felfedezni a világot” – tette hozzá.

Az egyik versben Tüdő Gyuszi azt játssza, hogy akcióhős, és amire ránéz, az felrobban. Szétlő egy zöldségest a benne lévő árussal együtt − mesélte Lackfi János, hozzátéve, hogy a fiú csak azt teszi, amit az akcióhősök esténként szoktak a tévében, őt azonban mégis megkergetik.

„Ha úgy tetszik, ez provokáció\" – vélekedett, hozzátéve, tudja, hogy Tüdő Gyuszi korosztálya sokkal „durvább” dolgokkal találkozik naponta a világhálón vagy a televízióban. „Ebben a műfajban tehát nem tudok újat mutatni, de be tudom mutatni, mi érdekli az ilyen korú gyerekeket a szextől a testnedvekig” – magyarázta. Szerinte amikor a kamaszok kényes kérdéseket tesznek fel szüleiknek, a felnőtteket akarják próbára tenni, ugyanakkor maguk szeretnék megismerni az életet a maga mélységeiben, borzalmaival együtt.

Molnár Jacqueline illusztrátorral régóta dolgoznak együtt. Az alkotó itthon végzett animációs szakon, majd Katalóniába ment férjhez, munkái is főleg ott jelentek meg. „El tudtam csábítani, hogy a magyar piacra is dolgozzon” – mesélte a szerző. Elsőként a Kövér Lajos-meseregényeket illusztrálta, de a nevéhez fűződnek A részeg elefánt, A domboninneni mesék, vagy például az Aranysityak meseantológia rajzai is.

„Gyönyörű könyvet hozott létre: kaleidoszkópos színkavalkádot, graffitit, rajzokat. Szép párbeszédet folytatnak ezek a sok műfajú illusztrációk a kötet verseivel” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.