A Smithsonian Folklife Festival (SFF) az amerikai főváros legnagyobb kulturális rendezvénye, amelyet 1967 óta évente rendeznek meg a város szívében, a National Mallon. A szabadtéri hagyományőrző és népművészeti fesztivál szervezője a Smithsonian Intézet, az Egyesült Államok nemzeti múzeuma, amelyhez 19 múzeum és tíz kutatóközpont tartozik. James Deutsch, a Smithsonian Néprajzi és Kulturális Örökség Központ kurátora a budapesti Balassi Intézetben pénteken tartott sajtótájékoztatón elmondta: a fesztivál az egész világ kultúráinak megőrzését szolgálja. Ennek szellemében a program gyakran országokra, régiókra, nemzeti csoportra összpontosít. Az utóbbi években Bhután, Wales, Mexikó és Kolumbia voltak a díszvendég országok, most pedig Magyarországot hívták meg. Tizenöt éve, 1999 óta ez az első alkalom, hogy Közép-Európa egy országa szerepel a fesztiválon: akkor Románia volt a díszvendég.
James Deutsch elmondta azt is: minden fesztiválon szoros együttműködésre építenek a partnerekkel. – A Smithsonian Intézet nem nevezhető Magyarország-szakértőnek, ezért is kell a magyar partnerek segítségét igénybe venni – mondta a kurátor, aki James személyes érintettsége miatt is szívén viseli a magyar díszvendégség sorsát, neki is vannak magyar gyökerei. Nagyapja Bonyhádon született, nagyanyja pedig budapesti származású.
– Hatalmas területen, 16 és fél hektáron kapnak helyet a magyar programok Washington városközpontjában. A július 7-ig tartó fesztivál látogatottsága 1–1,5 millió főre tehető, és nagyjából 40 millió emberhez jut el a fesztivál híre a médián kereszül. Több millióan ismerkedhetnek meg ez alatt a tíz nap alatt az autentikus magyar népi kultúrával. Sokaknak ez lesz az első találkozásuk Magyarországgal – mondta Hatos Pál, a magyar programot koordináló Balassi Intézet főigazgatója. A magyar díszvendégségen kívül két témája lesz az idei fesztiválnak: az egyik a veszélyeztetett nyelvek és kultúrák, a másik az afroamerikai öltözködési szokások, stílus és identitás.
A magyar program címe Hungarian Heritage – Roots to Revival (Magyar örökség – Éltető Hagyomány), és a zene-tánc, a kézművesség, illetve a gasztronómia-bor hármasára épül. 20 zenész, 25 táncos, 32 kézműves, 3 mesterszakács utazik majd Washingtonba a fesztiválra, olyan néprajzi szakemberekkel, akik közérthető módon tudják angolul tolmácsolni a magyar népi kultúrával kapcsolatos ismereteket. Fellép Pál István Szalonna és bandája, az erdélyi Heveder zenekar, a közmédia Fölszállott a páva népzenei és néptánc tehetségkutató döntősei, Papp István Gázsa prímás, Juhász Zoltán Dudás furulyás, Bob Cohen, a Di naye Kapelye frontembere, vagy Navratil Andrea énekes. A szervezők minél sokrétűbben szeretnék bemutatni a táncos és zenei repertoárral a Kárpát-medence gazdag, interetnikus hagyatékát, így a cigányzene és a klezmer is része lesz a zenei programnak. A fesztiválon koncertet ad Bíró Eszter és zenekara, valamint a Parno Graszt is. A tánccsűrben táncházak és viseletbemutatók váltják majd egymást.
A magyar kézművességet mesterek részvételével mutatják be: kalapos, bőrdíszműves mester, nyeregkészítő, csont- és szarufaragó, kékfestő és a Magyarországon működő utolsó rézműves mester is Washingtonban vendégeskedik. A mesterségek standjain a látogatók ki is próbálhatják a különböző technikákat, a gyerekek bevonására külön figyelmet fordítanak. A magyar viseleteket Kalocsa és Kalotaszeg példáján mutatják be, a női munkáknak és a hímzésnek pedig a sárközi, a széki és a kalocsai hagyományát ismerhetik meg a látogatók. A mesterségek pavilonjai Makovecz Imre egykori tervei alapján készülnek. A magyar gasztronómiát a főzőbemutatók és a nyolc menüből álló magyar étlap képviseli, amelyre elsősorban az alföldi konyha klasszikusaiból válogattak.
A Balassi Intézet a programszervezés során igyekezett mindenkit megszólítani, aki számít a szakmában – hangsúlyozta Hatos Pál. Így a a Martin Néptáncszövetség, a nagy tapasztalattal rendelkező Hagyományok Háza és a mesterségek ünnepét szervező Népművészeti Egyesületek Szövetsége, illetve a borfesztivált szervező Magyar Borkultúra Alapítvány is meghívást kapott a szervezőcsapatba, ahogy a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Néprajzi Múzeum is.
A főigazgató elmondta: segíti és támogatja a Balassi Intézet munkáját a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, az Emberi Erőforrás Minisztérium, a Külügyminisztérium és Magyarország washingtoni nagykövetsége. A fesztivál hivatalos megnyitóján Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter mond beszédet Washingtonban. A magyar megjelenésnek külön honlapja is van, ez várhatóan május elejére lesz elérhető angol nyelven is, a magyar változat pénteken indult el.