Washington díszvendége lesz Magyarország

Az amerikai főváros legnagyobb kulturális rendezvényén, a Smithsonian Folklife Festivalon díszvendég lesz a magyar népművészet.

rKissNelli
2013. 04. 13. 7:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Smithsonian Folklife Festival (SFF) az amerikai főváros legnagyobb kulturális rendezvénye, amelyet 1967 óta évente rendeznek meg a város szívében, a National Mallon. A szabadtéri hagyományőrző és népművészeti fesztivál szervezője a Smithsonian Intézet, az Egyesült Államok nemzeti múzeuma, amelyhez 19 múzeum és tíz kutatóközpont tartozik. James Deutsch, a Smithsonian Néprajzi és Kulturális Örökség Központ kurátora a budapesti Balassi Intézetben pénteken tartott sajtótájékoztatón elmondta: a fesztivál az egész világ kultúráinak megőrzését szolgálja. Ennek szellemében a program gyakran országokra, régiókra, nemzeti csoportra összpontosít. Az utóbbi években Bhután, Wales, Mexikó és Kolumbia voltak a díszvendég országok, most pedig Magyarországot hívták meg. Tizenöt éve, 1999 óta ez az első alkalom, hogy Közép-Európa egy országa szerepel a fesztiválon: akkor Románia volt a díszvendég.

 

James Deutsch elmondta azt is: minden fesztiválon szoros együttműködésre építenek a partnerekkel. – A Smithsonian Intézet nem nevezhető Magyarország-szakértőnek, ezért is kell a magyar partnerek segítségét igénybe venni – mondta a kurátor, aki James személyes érintettsége miatt is szívén viseli a magyar díszvendégség sorsát, neki is vannak magyar gyökerei. Nagyapja Bonyhádon született, nagyanyja pedig budapesti származású.
– Hatalmas területen, 16 és fél hektáron kapnak helyet a magyar programok Washington városközpontjában. A július 7-ig tartó fesztivál látogatottsága 1–1,5 millió főre tehető, és nagyjából 40 millió emberhez jut el a fesztivál híre a médián kereszül. Több millióan ismerkedhetnek meg ez alatt a tíz nap alatt az autentikus magyar népi kultúrával. Sokaknak ez lesz az első találkozásuk Magyarországgal – mondta Hatos Pál, a magyar programot koordináló Balassi Intézet főigazgatója. A magyar díszvendégségen kívül két témája lesz az idei fesztiválnak: az egyik a veszélyeztetett nyelvek és kultúrák, a másik az afroamerikai öltözködési szokások, stílus és identitás.

A magyar program címe Hungarian Heritage – Roots to Revival (Magyar örökség – Éltető Hagyomány), és a zene-tánc, a kézművesség, illetve a gasztronómia-bor hármasára épül. 20 zenész, 25 táncos, 32 kézműves, 3 mesterszakács utazik majd Washingtonba a fesztiválra, olyan néprajzi szakemberekkel, akik közérthető módon tudják angolul tolmácsolni a magyar népi kultúrával kapcsolatos ismereteket. Fellép Pál István Szalonna és bandája, az erdélyi Heveder zenekar, a közmédia Fölszállott a páva népzenei és néptánc tehetségkutató döntősei, Papp István Gázsa prímás, Juhász Zoltán Dudás furulyás, Bob Cohen, a Di naye Kapelye frontembere, vagy Navratil Andrea énekes. A szervezők minél sokrétűbben szeretnék bemutatni a  táncos és zenei repertoárral a Kárpát-medence gazdag, interetnikus hagyatékát, így a cigányzene és a klezmer is része lesz a zenei programnak. A fesztiválon koncertet ad Bíró Eszter és zenekara, valamint a Parno Graszt is. A tánccsűrben táncházak és viseletbemutatók váltják majd egymást.

A magyar kézművességet mesterek részvételével mutatják be: kalapos, bőrdíszműves mester, nyeregkészítő, csont- és szarufaragó, kékfestő és a Magyarországon működő utolsó rézműves mester is Washingtonban vendégeskedik. A mesterségek standjain a látogatók ki is próbálhatják a különböző technikákat, a gyerekek bevonására külön figyelmet fordítanak. A magyar viseleteket Kalocsa és Kalotaszeg példáján mutatják be, a női munkáknak és a hímzésnek pedig a sárközi, a széki és a kalocsai hagyományát ismerhetik meg a látogatók. A mesterségek pavilonjai Makovecz Imre egykori tervei alapján készülnek.  A magyar gasztronómiát a főzőbemutatók és a nyolc menüből álló magyar étlap képviseli, amelyre elsősorban az alföldi konyha klasszikusaiból válogattak.

A Balassi Intézet a programszervezés során igyekezett mindenkit megszólítani, aki számít a szakmában – hangsúlyozta Hatos Pál. Így a a Martin Néptáncszövetség, a nagy tapasztalattal rendelkező Hagyományok Háza és a mesterségek ünnepét szervező Népművészeti Egyesületek Szövetsége, illetve a borfesztivált szervező Magyar Borkultúra Alapítvány is meghívást kapott a szervezőcsapatba, ahogy a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Néprajzi Múzeum is.
A főigazgató elmondta: segíti és támogatja a Balassi Intézet munkáját a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, az Emberi Erőforrás Minisztérium, a Külügyminisztérium és Magyarország washingtoni nagykövetsége. A fesztivál hivatalos megnyitóján Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter mond beszédet Washingtonban. A magyar megjelenésnek külön honlapja is van, ez várhatóan május elejére lesz elérhető angol nyelven is, a magyar változat pénteken indult el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.