Alföldiék már próbálják a Kőműves Kelement

A hét elején a Nemzeti Színházban kezdték el próbálni a Kőműves Kelemen című rockoperát. Alföldi szerint az archetipikus történet a közösség szétbomlásáról szól.

Makrai Sonja
2013. 05. 15. 5:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kőműves Kelemen ősbemutatója három évtizeddel ezelőtt megelőzte az István, a királyét: 1981-ben tartották a premiert a Pesti Színházban, az István, a király királydombi ősbemutatója csak 1983-ban követte. Nem lesz ez másként a mostani jubileum kapcsán sem. Sarkadi Imre befejezetlen drámájából, Ivánka Csaba átdolgozásában készült Kőműves Kelement, amelynek zenéjét Szörényi Levente és Bródy János jegyzi, június közepén mutatják be a RaM Colosseumban. Eredetileg a Magyar Színházzal koprodukcióban született volna meg az előadás, de Őze Áron igazgató rövid időn belül elállt a megvalósítástól. A címszerepet Stohl András alakítja, a Vándor szerepében Blaskó Péter, Annaként Radnay Csilla lép színpadra, mellettük Hujber Ferenc, Szatory Dávid, Fehér Tibor, Széplaky Géza, Marton Róbert, Dolmány Attila is látható lesz.

A hét elején a Nemzeti Színházban kezdték el próbálni a Kőműves Kelemen című rockoperát. Rövid időre ugyan, de a sajtó munkatársai is beleshettek az első olvasópróbába. Alföldi Róbert kemény iramot diktált, gyorsan felvázolta rendezői koncepcióját, kaptunk egy zenei montázst ízelítőként, de aztán magára is kellett hagyni a stábot, hogy nyugalomban dolgozhassanak.

 

Már a rendezőválasztás is mutatja, hogy mindenféle historizálást félretéve, a saját korunkból kiindulva, kortárs felfogásban állítják színpadra mind a két művet. Alföldi Róbert jobbkeze most is Vörös Róbert dramaturg. Szerintük a Kőműves Kelemen olyan, most is aktuális kérdésekkel foglalkozik, amelyek – akárcsak az ősbemutató idején – az összetartásról, a közösség fontosságáról szóltak. Alföldi szerint az ősbemutató a maga korában egy nagyon erős, modern megközelítésnek számított, a mostani bemutató is reflektál a jelen korra, társadalmi helyzetekre, mégsem cél az aktuálpolitizálás. Ahogy Alföldi megfogalmazta: inkább csak a figyelemfelhívás szándékával közelítenek a témához, ami igencsak archetipikus. – A várépítés sok mindennek megfeleltethető, szimbolikus ügy. A mostani magyar társadalmon belüli feszültség is hasonló, mint amit ezeknek az embereknek meg kellett élnie. A közösség szándéka esik itt darabjaira. Mi sem tudunk közös többszöröst találni – vélekedett Alföldi.

Látványvilágban is letisztultságra, egyszerűségre törekednek. Felmerült, hogy iratokból építenének tornyot, de ezt inkább elvetették. Gondolkodtak székeken, de ezt aztán túl mórickásnak titulálták. Szimbolikus jellege miatt végül amellett döntöttek, fajsúlyosabb, ha direkt módon nem építik fel magos Déva várát. – A zenekart is a színpadon helyeztük el, egy három méter magas, kőtömbszerű emelvényen ülnek majd a zenészek – elég magasan, így senki nem mondhatja, hogy nem látja őket és ezért nem tud időben belépni. Lesz még egy plexiből készült szószék is, amelybe Radnay Csillát be is falazzuk. Jó, hogy mindezt így elmondtam, mert most biztos nyilvánosságra kerül, és mindenki ezt fogja rajtunk számon kérni – csipkelődött Alföldi.

 

A végeredményt június 14-én láthatja először a közönség a RaM Colosseumban. A Szörényi–Bródy szerzőpáros másik művének az István, a király jubileumi produkciójának, vagyis az I.K.3.0-nak a premierjét pedig augusztus 17-én tartják a Szegedi Szabadtéri Játékokon. A rockoperát szintén Alföldi rendezi, a szereplőgárda is hasonló: István szerepében Feke Pál, Koppányként Stohl András, mellettük Blaskó Péter, Novák Péter, László Zsolt, Szemenyei János, Tompos Kátya, Radnay Csilla, Udvaros Dorottya játssza a főbb szerepeket. Kisebb szerepekben Simon Bogi, Bánfalvi Eszter, Csépai Eszter, Schneider Zoltán, Hevér Gábor, Znamenák István, Makranczi Zalán, Józan László és Farkas Dénes is színpadra lép. A Boldizsár Miklós Ezredforduló című drámája alapján született mű jelmezeit Nagy Fruzsina, a díszletet Menczel Róbert tervezi. Az előadásban a MÁV Szimfonikusok játszanak élőben, Kesselyák Gergely vezényletével.

A darabot a Papp László Budapest Sportarénában augusztus 30-án láthatja a közönség. Már csak az utóbbin van esély megnézni Alföldi koncepcióját, mivel az első három szegedi időpontra rekordgyorsasággal elkapkodták a jegyeket, a fővárosi előadásra egy hónappal ezelőtt még csak félháznyi jegyet adtak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.