Kun Fruzsina tíz év illusztrálás után tavaly ősszel kezdett el olajfestmény hatású pasztelleket készíteni. A tárlaton szereplő parafrázis-sorozat kilenc nagyobb és öt kisebb méretű alkotásból áll. A képeken reneszánsz és barokk festmények állatfiguráiból, például kutyából, hattyúból és szarkából, valamint növényekből bújnak elő öregasszonyarcok. A kisebb méretű „portrékon” fordítva: idős nők arcából állatfejek, például macska vagy hermelin néz kifelé – mondta el a képzőművész az MTI-nek.
Bemutatja például a Kint a bárány című képet, amelyen a spanyol Francisco de Zurbarán bárányából bújik elő a szemüveges öreg néni, egy másik képen a németalföldi Dürer nyulából néz ki, de van, hogy „káposztajelmezben” látható a fej. „Illusztrációimban is gyakran ábrázoltam állatjelmezbe öltöztetett emberfigurákat” – utalt korábbi munkáira a képzőművész. Az állatok és a növények mások mellett Leonardo da Vinci, Jan van Eyck, Francisco Goya, Gustave Courbet, Sánchez Cotán és Jan Weenix festményeinek fő- vagy mellékszereplői és csendéletrészletei. Kun Fruzsina kifejtette: reprodukciók alapján dolgozott, a figurák megrajzolásánál ragaszkodott a másolatokhoz, azok színvilágához, a háttér árnyalatait viszont több képen lecsupaszította és megváltoztatta.
Az idős arcokhoz legtöbbször fotókat vett alapul. „Az öregeket nézve figyeltem fel arra, hogy az öregedés folyamatában a gravitáció mennyire lehúzza az ember bőrét és eltorzítja az arcát” – fejtette ki, hozzátéve, hogy az öregedés során a férfi és a női nemi jellegek közötti különbségek elmosódnak és „mint a gyerekek, egyre inkább kezdenek egymásra hasonlítani”. A kiállítás címével kapcsolatban kitért arra, hogy a coming out kifejezést eredetileg akkor használták, amikor valaki először jelent meg egy társaságban. „Én úgy értelmezem, hogy valakiről előbb-utóbb kiderül, hogy milyen, kibújik belőle, mint ahogy a képeimen is látható” – hangsúlyozta. Kun Fruzsina 2001-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán, mesterei Eszik Alajos és Pásztor Gábor voltak. 2002-től illusztrál könyveket. Alkotásai több csoportos és egyéni kiállításon szerepeltek. A mostani tárlat egy hónapig tart nyitva.