Hay Fesztivál: az elme Woodstockja ismét Budapesten

Négy nap együttgondolkodás arról, milyen, vagyis inkább milyennek kellene lennie a világnak. Ma startol a Hay Fesztivál budapesti verziója.

Makrai Sonja
2013. 05. 17. 14:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyedszázaddal ezelőtt a walesi Hay-on-Wye-ban alapították meg a Hay Fesztivált, amelynek célja volt, hogy a különböző kultúrák között megteremtse a párbeszédet, hívószó volt a barátság és a nyitottság. Azóta öt kontinensen, tizenöt helyszínen vert gyökeret  a fesztivál, amelyet a volt szocialista országok közül tavaly Magyarországon rendeztek meg először. A második budapesti rendezvény már négynapnyi programmal várja a látogatókat.

Imagine the World! – Képzeld el a világot! Ezzel a szlogennel fut huszonöt éve a nemzetközi Hay Festival, amelyet Bill Clinton az egykori amerikai elnök az elme Woodstockjaként emlegetett. A lényeg azonban mindenhol ugyanaz: emberek elkezdjenek végre együtt gondolkodni arról, milyen világban élnek, és elképzeljék, milyenben élhetnének. Paul Greatbach, a fesztivál elnöke szerint az egész igazából egy buli.

– Hay-on-Wye egy picike, kétezer lakosú város Walesben, amely régre visszanyúló könyves, irodalmi tradícióval büszkélkedhet. A brit alapító fesztiváligazgató, Peter Florence mindig különleges életutat bejárt írókkal, alkotókkal találkozott itt. Olyanokkal, akikkel világmegváltó eszmecseréket folytathatott. Ezeket a találkozásokat akarta formába önteni, ezzel a szándékkal alapította meg huszonöt évvel ezelőtt a Hay Fesztivált, amely a sikerének köszönhetően évről évre egyre nagyobbá nőtte ki magát.

A fesztivál elnöke, Paul Greatbach és Maria Sheila Cremasci projektigazgató

Fotó: Hegedűs Márta / Magyar Nemzet

 

Az anyafesztivál ma már tíznapos, negyedmillió jegyet adnak el évenként. A központi téma még mindig a szépirodalom, de számos zenészt, filozófust, politikust, tudóst, közgazdászt hívnak meg ezekre az együttgondolkodásokra. Olyan embereket, akik tudásukkal, tapasztalataikkal kiegészítik egymást, hatással vannak a fejlődésre. „A költőnek hallania kell a matematikust, a matematikusnak a költőt vagy a történészt. Az egésznek tényleg olyan hangulata van még most is, mint a woodstocki dzsemborinak. Mindig olyan izgalommal várom ezeket a napokat én magam is, mint egy kisgyermek a karácsonyi ajándékbontást. Minden egyes ember, minden történet egy külön ajándék. A világ talán ismeretlen oldala tárul fel, különböző ideákkal, elképzelésekkel találja itt magát szembe az ember, új dolgokért kezdhet lelkesedni. Fontos elem, hogy az egyes előadások után van idő a kérdezésre, a párbeszéd kialakítására. Nem elefántcsonttoronyból szólnak az előadók a hallgatósághoz” – mondja Paul.

A fesztivált a szigetországon kívül először az angolszász kultúrát értő országokban honosították meg, Indiában, Nairobiban. Ezt követően a spanyol anyanyelvű országokban alakultak meg a Hay Festival helyi változatai. Paul szerint közös nevező, hogy ezeknek az országoknak nem túl erősek, történelmiek az irodalmi gyökerei.

De hogy Kelet-Európában miért épp nálunk rendezték meg elsőként a Hay Fesztivált? Magyarország, különösen Budapest a fesztivál elnökének meglátása szerint egy olyan unikális hely, amely minden más várostól különbözik. Ez főleg az irodalmi múltjának köszönhető. Ahogy ő mondja, az egy főre eső kulturális érték itt a legmagasabb. Épp ezért szeretnek itt időzni a külföldiek, akik aztán fájó szívvel hagyják itt Budapestet.

„Demokratikus társadalmakban vert gyökeret a fesztivál, persze nagyon szeretnénk, ha például Kínában is szervezhetnénk egyet, de ez jelenleg képtelenség. A Hay Fesztivál politikailag megpróbál semleges maradni, a tolerancia és a bizalom határozza meg inkább, mint politikai ideológiák. Ezt szépen példázza az is, hogy mind a Telegraph, mind pedig a The Guardian a fő támogatója a fesztiválnak. Ezeknek az összejöveteleknek nem is célja, hogy az egyes országok aktuális politikai kérdéseit megvitassa, vagy épp véleményezze” – fogalmaz Paul Greatbach.

Országonként változó vendégeket hívnak meg, de minden esetben a minőséget tartják szem előtt. A ma kezdődő és keddig tartó maratoni kerekasztal-beszélgetésen több nagy durranással is készülnek. Vendég lesz Nicole Krauss, a Nagy Palota, A szerelem története és a Betéved az ember egy szobába című kötetek szerzője, akit a The New York Times az Egyesült Államok egyik legjelentősebb regényírójaként tart számon. A közelmúlt történelmének egyik meghatározó alakja, a Watergate-botrány egyik kirobbantója, a Pulitzer-díjas Carl Bernstein amerikai oknyomozó újságíró is Budapestre látogat. Az elnök emberei című politikai thrillerben Dustin Hoffman alakította őt. Találkozni lehet Marcus du Sautoy, az Oxfordi Egyetem matematikaprofesszorával, Owen Sheers, a The Blue Book és a Skirrid Hill című verseskötetek, valamint a Resistance című regény írójával, Eurig Salisbury költővel és Jaap Scholten Budapesten élő holland íróval.

Germaine Greer, a feminista ikon például minden évben tart előadást valamelyik Hay Fesztiválon. Idén Budapestre érkezik, és Shakespeare szeretőiről tart előadást. Vendég lesz még Fernando Savater spanyol filozófus, a francia Odile Decq építész és a London School of Economics két világhírű közgazdásza, Michael Cox és Adam Austerfield is. Utóbbiak a nyitóestén arról polemizálnak majd, milyen globális politikai és gazdasági változásokat indikál Kína, India és Latin-Amerika piaci felemelkedése. Esterházy Péter íróval pedig Peter Florence, a Hay Festival alapító igazgatója beszélget majd. Dragomán Györggyel pünkösdhétfőn végig lehet járni a város kávéházait, azokat, amelyek egykor szellemi-irodalmi műhelyként is működtek.

A fesztiválnak a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Közép-Európai Egyetem (CEU) ad majd otthont, esténként pedig az Akvárium Klubban tartanak koncereteket. Itt fellép többek mellett a Classicus Ensemble, a minneapolisi Dark Dark Dark, a finn French Films folkzenekar, de az itthon egyre nagyobb népszerűségnek örvendő fiatal slam költők is színpadra lépnek, köztük az MNO munkatársa, Pion István is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.