Itt vannak a legjobb állatos rajzfilmek: szavazzon!

A Zambézia 3D mozikba kerülése alkalmából áttekintettük a legjobb állatos rajzfilmeket. A teljesség igénye nélkül következzen egy csokorra való mese!

kgy
2013. 05. 12. 7:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Minden idők egyik legmeghatóbb rajzfilmjeként tartják számon, és igen, Bambi édesanyja a történet elején meghal. De ettől még szívhez szóló, és a régmúlt bájával felszerelt mese, ami ugyan a második világháború idején készült (1942-ben), ám a hetven év bizonyos szempontból nem fogott rajta. Ma is ugyanannyira együtt rezdül a kis őzzel a néző, könnyeket csal a szemekbe, és ezúttal még a dalos betétek sem idegesítőek. A hatalmas kasszasiker persze a Disney stúdiót folytatásra csábította, de a 2006-ban készült második rész ezúttal tényleg szót sem érdemel. Helyette vegyük elő újra és újra az eredetit, és gyönyörködjünk abban, hogy milyen volt a kézzel rajzolt animáció hőskora, amikor – idézve egy internetes kommentet – „a twitter még csak egyedül madárcsicsergést jelentett”.

Akárhogy is próbálkozik az ember, nem tud megkerülni számos Disney-mesét ebben az összeállításban. Ha a Bambi a listára kívánkozik, akkor a 101 kiskutya is olyan kötelező kűr, ami nélkül nincs állatos rajzfilmblokk. A klasszikus 1961-es mese itthon nagyon nagy részben a fantasztikus szinkron miatt hódít, amit mi sem mutat jobban, minthogy a DVD-n kiadott újszinkronos változat helyett a rajongók a mai napi az eredeti szalagos felvételt preferálják. A mesében a pöttyös dalmatabundára vágyó Szörnyella de Frász hiába rabol el e célból egy alomnyi kölyköt barátnőjétől, és más helyekről, az összesen 101 kiskutya segítségére siető dalmataszülők, Pongo és Perdita előbb egy mentőakciót szervez a kiszabadításukra, majd egy valószínűtlen hazaútra vállalkoznak, de ehhez már a környék állatainak hathatós segítsége is elkél. Megunhatatlan csoda ez a mese!

Dagadó kebellel jelenthetjük ki, hogy az örökre emlékezetes állatos mesék sorából magyar rajzfilmek is kiveszik a részüket, sőt! Hosszas dilemmát okozott, hogy a Vuk és a Macskafogó mellett bekerüljenek-e további darabok a filmcsokorba (Vili, a veréb, Az erdő kapitánya, a Vízipók-csodapók egész estés meséje), hiszen a magyar animációtörténet pompás fejezetekkel örvendezteti meg a családi filmek kedvelőit. Közülük is a legnagyobb szeretettel a Vukra gondolunk, amelynek rendezője Dargay Attila éppen a Disney-receptet vitte sikerre hazánkban nem feledve a couluer locale-t sem. Így lesznek magyar nyelvű slágerek, magyar állatok és hazai környezet a Vukban, Fekete István történetének pompás mesefeldolgozásában. A kis róka Bambihoz hasonlóan elveszti szüleit, ám itt nagybátyja, a híres Karak veszi gondozásába. Azon túl, hogy sikerül nemes bosszút állni az embereken (a Simabőrűn) és kutyáin, Vuk megtanulja az erdő szabályait, s felcseperedve még a család és gyermekáldás örömeit is megismeri.

Kipling klasszikus meséjét 1967-ben dolgozta fel Disney, s azóta számtalan sorozat, és további történetek igyekeztek kiaknázni az eredeti történet világsikerét. A Bambihoz hasonlóan azonban itt is csak az eredetihez érdemes újra és újra visszatérni. Maugli a kis emberkölyök magára marad a dzsungelben, ám szerencsére az állatok sorsát viselik, s Balu, a medve, valamint Bagira, a fekete párduc pátyolgatják a zord vadonban, valamint védik az olyan ellenlábasoktól, mint Ká, a kígyó, és Sír Kán, a tigris. Néha dalolnak és táncra perdülnek, és itt sem szabad megfeledkezünk a pompás magyar szinkronról, amely további színt és élvezetet visz ebbe a kedves mesébe.

Bár a Macskafogón a felnőttek legalább annyira, talán még jobban szórakoznak, mint a gyerekek, de azért mégis csak egy klasszikus macska-egér harcról van szó, amit a legkisebbek is élvezettel fogadhatnak! Ternovszky Béla ragyogó munkájának csodájára járt a világ, megijedt Disney, és irigykedtek Nyugat-Európában. A Macskafogó ugyanis univerzális mese, nemcsak az állatok harca miatt, hanem köszönhetően friss humorának, intertextualitásának, amellyel a Supermantől kezdve James Bondon át a Csillagok háborújáig filmtörténeti darabok sorát idézték meg stílusosan. És ne feledkezzünk meg a magas színvonalú animációról, amellyel legkésőbb ekkor a magyar rajzfilm a csúcsra jutott. Az aranykort ugyan azóta is visszasírjuk, de ezek a filmek mindig ott vannak a polcokon, hogy az emlékezés ne legyen keserű. Grabovszky pedig mindig készen áll, hogy felvegye a harcot a macskák uralmával, s megszerezze a tudós tervrajzait, amelyből macskaátalakító kutyarobot készülhet. Mr. Gatto, Mr. Teufel, Safranek és társai nagy bánatára.

Az animációs részlet vezetőjeként Jeffrey Katzenberg Disneys tevékenységének csúcsát érte el Az oroszlánykirállyal, amely valóban az egyik legérettebb animációs film a Disney stúdió történetében. Elton John dalai, Hans Zimmer zenéje, és a beszüremlő 3D-animáció is sokat hozzátett a rajzfilm sikeréhez, de a közönség különösen hálás volt az értelmes történetnek, a fantasztikus animációnak, s annak a hitnek, amellyel nem nézték le a gyerekeket, s merészen fogalmaztak (elsők között) a felnőttek számára is élvezhető módon. Az oroszlánkirály ma is a legtöbb rajongó toplistájának élmezőnyében szerepel hasonló összeállításokban, és ma is megtalálható minden idők legnagyobb bevételét elért alkotásainak is toplistáján. Az oroszlánkirályban Szimba, a kisoroszlán ármánykodás áldozata lett, s csak apja önfeláldozása menti meg az életét. Az elsőszülött oroszlánfi számkivetettként él, hogy barátokra szert téve és felnőve térjen vissza a királyságba, és leszámoljon a trónbitorló Zordonnal.

 

Kedvenc filmtörténeti csokrainkért katt ide, de izibe!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.