Söptei Eszter: formatervezett hangelnyelőtől a dizájncipőig

Tervezőportré sorozatunkban a Gombold újra! pályázat alumni tervezőit mutatjuk be. Söptei Eszter a textil hétköznapi funkcióit kutatja.

Son
2013. 05. 10. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eszter a szombathelyi főiskola rajztanár szakán került először közelebbi kapcsolatba a textilekkel. Nem szőtt, hanem nemezelt szakirányon végzett: szakdolgozatához Bartók Béla a Kékszakállú herceg vára című művéhez készített egy nem mindennapi mozgóképes textilmontázst. Később felvételt nyert a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre, ahol textiltervezőként már végzett, most pedig egy újabb, tanári diploma megszerzésén fáradozik.

Eszter tervezőként arra törekszik, hogy funkcióval lássa el a textíliákat. Tervezői diplomájához túllépett a textil konvencionális síkbeli használatán, térbeli, geometrikus formák különböző összekapcsolásával hangelnyelő paneleket alakított ki, hogy így javítsa egyes terek akusztikáját. A matematikai algoritmuson alapuló akusztikai textilburkolat geometrikus szerkezetével és plasztikus felületével nem mindennapi látványt nyújt. Mintha sejtszerű kis szegecsek borítanák a falat. Terve nagy sikert aratott: meghívták például a lengyelországi Lodzban megrendezendő Textilművészeti Triennáléra, de a budapesti Goethe Intézet is rendelt tőle a különleges textilszőttesből. A befutott megrendeléseket saját maga gyártja le, de szeretne hazai gyártót találni, célja, hogy a  hangelnyelő falat gépesített módon is elő lehessen állítani.

Ötvözni próbálta már a lágy és erőteljesebb anyagokat is: a kemény diófa elemeket cipzárral, gombokkal, melltartókapcsokkal, tépőzárral kapcsolta például össze. Eszter kísérlete is jól példázza: a lágyság és a tartósság szépen megfér egymás mellett.

Az enteriőrtextilek mellett egyéni megrendelésekre készít például bőrből horgolt cipőket, illetve a hangelnyelő fal formavilágát idéző kiegészítőket is. Véletlenül jött a Gombold újra! az életében. Megtetszett neki a felhívás, gyorsan jelentkezett is. Különdíjas munkájában kötések szerkezetét, az összefonódásokat alakította felnagyított mintává, ruháit lézervágott textilekből varratta le.

– A magyar népviseletek között kevés kötött öltözéket találni. A sváb tutyi, vagyis kötött lábravaló kiindulási pont volt. Ennek a lábbelinek nincs szára, kicsit csónak fazonú a kivágása. Ennek a kötésmintájával kísérleteztem – meséli Eszter, aki az egyszerű, mégis elegáns ruháival tavaly a Black Box Concept különdíját érdemelte ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.