Szaúdi Napok: kardtánctól a zöld kávéig

Elkezdődtek Budapesten a Szaúdi Napok. Az utazó fesztivál első állomása Magyarország. Kortárs képzőművészetből és népi táncokból kaphatunk ízelítőt.

Grund
2013. 05. 14. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Művészetek Palotájában péntekig nézhetjük meg a szaúd-arábiai kortárs képzőművészek munkáit, a szaúdi népviseleteket és kerámiákat. Ezenkívül beduin sátorral, hagyományos hennafestéssel és pörköletlen kávéból készült szaúdi kávéspecialitással vár a Szaúdi Napok. A program legérdekesebb, legélőbb része talán a szaúdi népi tánccsoportok produkciója, ezért érdemes kedden délután öt órakor a Hősök terét vagy szerdán ugyanakkor a Millenárist, esetleg csütörtökön két órakor a Vajdahunyad várát útba ejteni, a héten ezeken a helyszíneken is fellépnek a szaúdi népi együttesek.

A szaúdi népi táncok erősen őrzik még a legősibb funkciójukat: a kardtáncot harc előtt, a tengertáncot halászat előtt táncolták, és a táncosok ma is magukkal viszik a színpadra a hálót, a kosarakat, a kardokat, ezek részei a koreográfiának. A legényesre is erősen emlékeztető kardtánc az egyik legnépszerűbb műfaj, ma a szaúdi állami ünnepek elmaradhatatlan kelléke. A népviseletek szín- és formagazdagsága mellett az tűnik fel legelőször, hogy a pisztolytáska és a tölténytár magától értetődően része minden férfiviseletnek. A táncosok ruháján is legalább szimbolikusan jelzik a fegyverek helyét. A bemutatott táncokat kizárólag férfitáncosok táncolják.

A Művészetek Palotájában rendezett kiállításon óriásmakettek engednek bepillantást abba a világba, amelyet többségünk soha nem láthat a saját szemével, mert a muszlim világ két szent városa, Mekkába és Medinába is csak muzulmánok léphetnek be. A kiállításon a mekkai Nagy-mecset udvarán álló Kába-szentély, a Kába kapu, valamint a medinai Próféta-mecset makettjeit láthatjuk. Az iszlám előírásai a kultúrára is érvényesek, a vallási témák gyakran felbukkannak a Művészetek Palotájában kiállított festményeken és fotókon.

Kállay Miklós, Magyarország szaúd-arábiai nagykövete elmondása szerint a magyar kultúra közvetítésekor is válogatni kell, mi az, ami az iszlám előírásának figyelembe vételével bemutatható Szaúd-Arábiában. Mivel az országnak egyáltalán nincs színházművészete, és a nyilvános koncert is ritka esemény, Kállay Miklós úgy látja: a képzőművészeti kapcsolatokban lehet több kiaknázatlan lehetőség. Novemberben egy kéthetes, szaúdi alkotókkal közös műhelyfoglalkozáson vehettek részt fiatal magyar képzőművészek. A nagykövet szerint sikeres volt a kezdeményezés, a vendéglátók méltányolták a magyar alkotók szellemi és technikai felkészültségét.

A másik húzóágazat a két ország kulturális kapcsolatában a műfordítás lehetne. Kállay szerint sok jó könyv születik Szaúd-Arábiában, de Magyarországon nagyon kevesen beszélik magas szinten az arab nyelvet, és ez nyilván viszont is így van. A nyelvi akadályok átlépése a nagykövet szerint hosszú távú cél lehet, és elsősorban az oktatáson múlik. A szándék mindenesetre megvan, a szaúdiakban biztosan: Kállay Miklós elmondása szerint ők kezdeményezték a budapesti Szaúdi Napok megrendezését is.

A fesztivál hétfői megnyitóján Halász János kultúráért felelős államtitkár úgy fogalmazott: nagy tisztesség, hogy az Európa-szerte megtartott Szaúdi Napok sorát Magyarországon kezdték meg. „Szaúd-Arábia és Magyarország fontos politikai és gazdasági partnerek, elérkezett az idő, hogy ezt a kultúrára is kiterjesszük” – fogalmazott.

A megnyitón Abdulaziz bin Abdullah Al-Szaud herceg, a Szaúd-Arábiai Királyság helyettes külügyminisztere és Nabíl bin Khalaf bin Asúr, a Szaúd-Arábia magyarországi nagykövete is felszólalt. Mindketten a hagyományokhoz való ragaszkodást, illetve a kultúrák és vallások párbeszédének fontosságát hangsúlyozták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.