Zeneipari konferencia kezdődött Egerben

Első alkalommal rendezik meg a Music Hungary című kétnapos zeneipari konferenciát Egerben.

Grund
2013. 05. 16. 16:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gerendai Károly, a konferencia egyik főszervezője, a Sziget fesztivál alapítója a közös érdekeket és a közös érdekérvényesítés szükségességét hangsúlyozta. Az általa vezetett Sziget Kft. éves forgalma 6 milliárd forint, a Sziget fesztivál idején 8500 főnek adnak munkát. „Van közös érdekünk, és ezt érvényre is kell juttatnunk” – indokolta a zeneipari összefogás szükségességét a megnyitón.

Bodrogi András, a Szerzők Egyesületének elnökségi tagja az első kerekasztal-beszélgetésen kifejtette: végzetes következményekkel járhat a szellemi termékek védtelensége. Miközben ugyanis egyre több a zenefogyasztó, egyre több zenét hallgatunk, a hangfelvételek kiskereskedelmi eladási értéke csökken. Míg 2010-ben mintegy 5,2 milliárd forint volt a forgalom Magyarországon, tavaly 14 százalékkal 4,45 milliárd forintra csökkent.

Az operától a könyvkiadásig a primer szerzői jogok körébe tartozó tevékenységek nemzetgazdasági értékét 2009-ben mérték utoljára, akkor ezermilliárd forint fölötti értéken becsülték az összeget, ez megelőzött olyan ágazatokat is, mint a pénzügy, az oktatás, vagy a mezőgazdaság.

Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója szerint a zenészek helyzete ma a hetvenes évekbelihez hasonlít, csak most nem a politika, hanem a piac korlátozza a megjelenési lehetőségeket. Ahogy fogalmazott, „ez nem piac, hanem lerakat”, ahol a friss áru helyett az idehozott termékek előtt szabad az út a vásárló felé.
Márkus Éva, a Live Nation Central Europe PR-igazgatója elmondta: noha 12 közép-kelet európai országban szerveznek koncerteket, konszernjükben ez kis piacnak számít, így leginkább csak a külföldi nagy produkciók értékesítésére nyílik lehetőségük Magyarországon.

Zsoldos Dávid a Fidelio és az Operaház képviseletében viszont úgy fogalmazott, hogy az exportvezéreltségtől nem kell tartani, véleménye szerint a hazai zeneipar közös nevezője a siker, ami „nemzetközi szinten is adott”. Gőz László, a Budapest Music Center alapítója a konferencián arra hívta fel a figyelmet, hogy míg korábban lemezkiadójuk egymillió lemezt értékesített, ma 150 ezer CD-jük van raktáron, a vásárlások az illegális letöltésekkel radikálisan csökkentek. Vörös András, a Lángoló Gitárok című szaklap ügyvezetője szerint erősebb zenész szakszervezetre lenne szükség az érdekérvényesítéshez.

Az első Music Hungary konferencia délután további fórumokkal folytatódik, pénteken pedig a politikusok kerekasztal-beszélgetésével zárul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.