A Budapesti Wagner-napokat méltatja a The New York Times

A Művészetek Palotája Budapesti Wagner-napok elnevezésű fesztiválját ajánlja a The New York Times. Főleg azok számára, akiknek nem jutott jegy a híres Bayreuthi Ünnepi Játékokra, de mégis a németországi fesztivál színvonalához méltó módon akarják megünnepelni a zeneszerző születésének 200. évfordulóját.

Grund
2013. 06. 16. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Loomis kritikus a Fischer Ádám által életre hívott és immár nyolcadik évadát ünneplő budapesti Wagner-fesztivál megnyitójáról írt. Elsősorban A nürnbergi mesterdalnokok című vígopera új produkcióját elemezte. Úgy véli: bár az előadást teljes mértékben a hely adottságaihoz igazították, a színpad műszaki felszereltségének hiánya korlátozza a vizuális lehetőségeket.

A cikkíró szerint a Michael Schulz rendezésében színpadra vitt opera eleje kísértetiesen hasonlít egy koncertre, ami némileg megzavarhatja az avatatlan közönséget. Az énekesek a prelúdium alatt foglalják el helyüket a színpadon, egy-egy kottaállvány előtt, felkészülve a nürnbergi Szent Katalin-templomban felcsendülő nyitóénekre.

James Rutherford szimpatikus Hans Sachsot hoz a színpadon, Annette Dasch elbűvölő Évaként brillírozik. Klaus Florian Vogt néhány lenyűgöző pillanattal ajándékozza meg a közönséget, habár a Walther von Stolzing figuráját magára öltő tenor némileg fáradtnak tűnt a premieren – írja a lap.

Loomis a Sixtus Beckmessert alakító Bo Skovhust, a Veit Pognert játszó Eric F. Halfvarsont és a David figuráját hozó Uwe Stickertet is méltatja. A Fischer Ádám által vezényelt MR Szimfonikus Zenekar és Énekkar, valamint a Nemzeti Énekkar előadását pedig vibrálóan élettel telinek nevezi.

A The New York Times a Budapesti Wagner-napok repertoárjának egy másik különlegességéről, a Marton László rendezte Lohengrinről is szót ejt. Mint Loomis írja, a lovag különös, feltűnő alakja a változásra ösztönző erőt hozza meg a brabanti militáns környezetbe.

A kritikus több mint kielégítőnek nevezi a zenedráma szereposztását. A Lohengrint alakító Kovácsházi István énekét erőteljesnek és rugalmasnak, az Elzát életre keltő Ricarda Merbeth játékát lenyűgözőnek tartja, Linda Watson ijesztő Ortrudot hoz a színpadon, Anton Keremidtchiev remekül adja át Telramund gyötrelmét, Fried Péter hangos, de nazális Henrik király, míg Haja Zsolt valósággal lubickol a király hírnökének szerepében – írja George Loomis.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.