Az Icsid (Ipari Formatervezési Társaságok Nemzetközi Szövetsége) megalakulásának 50. évfordulója alkalmából, 2007. június 29-én hirdette meg először a design világnapját, melynek célja, hogy rámutassanak a design jelentőségére, ismertessék a legújabb eredményeket.
Budapesten, a Design Terminálban is ünnepelnek. A Magyar Formatervezési Tanács meghívására a dizájn világnapja alkalmából Tomek Rygalik nemzetközi hírű tervező tart előadást péntek délelőtt a Design Terminálban. A lengyel művész feleségével, Gosia Rygalik dizájnerrel 2009 óta dolgozik együtt az általa alapított Studio Rygaliknál. Az eredetileg New Yorkban, a Pratt Institute-ban építészetet tanuló, majd Londonban, a Royal College of Artban között diplomázó lengyel tervező, az elmúlt években olyan cégeknek dolgozott, mint a Moroso, a Corian, az Ideal Standard, a Heal’s, a Noti vagy a vezető lengyel bútorgyártó Comforty, melynek 2012-ig volt a művészeti vezetője. Tomek a londoni Royal College of Art első lengyel tanára, jelenleg a varsói Képzőművészeti Akadémián ipari formatervezést tanít. Rygalik előadásában arra keresi a választ, hogy napjaink designere miként tudja újradefiniálni önmagát és új kifejezésmódokat keresni az utóbbi évek folyamatosan változó gazdasági, társadalmi és kulturális közegében.
Az előadás angol nyelvű, szinkrontolmácsolás biztosított; a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Jelentkezni a következő email címen lehet: [email protected].
Tomek Rygalik egyik munkája
Fotó: http://www.studiorygalik.com/
A dizájn világnapjához kapcsolódva szombaton Ondrej Janu fiatal cseh fotográfus munkáiból nyílik kiállítás az Erzsébet téri központban. Janu a modern divatvilág által készített képek és az évszázadok óta bevált régi fotós technológia közt keresi saját kreatív útját. Különleges fotóin Jakub Polanka és Zuzana Kubícková cseh divattervezők ruhái láthatók.
Szombaton délelőtt a cseh fényképész nem mindennapi divatfotóit is rá lehet szitázni pólókra és vászontáskákra, este pedig a művész vezetésével lehet megismerkedni a nedves kollódiumos eljárással. Ezt követően a Design Terminál előtti sétányon a DORKO cipőit ismerheti meg a közönség. A magyar tervezők álmodták, mellyel nem csak egy sikeres új márkát indítottak el, hanem egy mozgalmat is, ami arra hivatott, hogy ellensúlyozza az uniformizált öltözködést, és teret engedjen a kisszériás hazai termékek népszerűsítésének.