Félmillióan voltak kíváncsiak Nofertitire

Félmillióan látogató nézte meg december eleje óta a Nofertiti mellszobra megtalálásának századik évfordulója alkalmából rendezett kiállítást Berlinben.

Grund
2013. 06. 28. 13:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Friederike Seyfried, a Neues Musem igazgatója csütörtökön köszöntötte az ötszázezredik látogatót. Az Im Licht von Amarna (Amarna fényében) című tárlatot a nagy érdeklődésre való tekintettel augusztus 4-éig meghosszabbították. A kiállításon mintegy 1300 tárgy mutatja be a száz évvel ezelőtti ásatás történetét. A tárlat fő attrakciója Nofertiti világhírű mellszobra.

A 3500 éves, mészkőből készült büsztöt feltehetőleg egy Thotmesz nevű szobrász készítette, ez az ókori egyiptomi művészet egyik legismertebb alkotása. A huszadik század elején Ahet-Atonban, a mai Amarna város mellett végzett ásatások során került elő.

A leletek 1913-as elosztásakor került a mellszobor Németországba, mivel az ásatást James Simon berlini kereskedő finanszírozta. Simon akkor a Berlini Egyiptomi Múzeumnak adta kölcsönbe huzamosabb időre a szobrot.

A tárlat alkalmából elkészítették a szépségideállá vált régészeti lelet bronzból készült másolatát, hogy a látogatók számára valóban kézzelfoghatóvá váljon a királynő szépsége. A kiállítás szó szerint a világhírű büszt köré épült, a szobrot ugyanis törékeny állapota miatt nem szabad mozgatni. Nofertiti így a nemrégiben David Chipperfield tervei alapján renovált múzeum északi kupolatermében maradt.

A Múzeumszigeten fekvő Neues Museumban 2009 óta látható a szobor, amelynek visszaszolgáltatását Egyiptom számos alkalommal követelte, Németország pedig valamennyi alkalommal megtagadta a kérést. Az alkotásra tömegek kíváncsiak, 2010-ben például több mint egymillióan keresték fel.

Nofertiti a legújabb kutatások szerint nem csupán szép királynő volt, hanem az egyistenhit bevezetésével próbálkozó Ehnaton vallási-kulturális reformjának fő ideológusa, az Aton isten imádó vallás kitalálója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.