Firkáljon kedvére ritka krónikák lapjára!

A lengyel Nemzeti Könyvtár digitálisan is közkincsé tette gyűjteményét. Megosztani és jegyzetelni is lehet, és még a saját bibliotékánk is lehet.

Szathmáry István Pál
2013. 06. 30. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazi forradalomként, a gyűjteményekhez való hozzáférés új útjaként jellemezte a projektet a Gazeta Wyborcza című lengyel lapnak adott nyilatkozatában Tomasz Makowski, a Nemzeti Könyvtár igazgatója. Hozzátette: a kultúra közös javunk, és amennyire csak a szerzői jog megengedi, széles körben hozzáférhetővé kell tenni. A virtuális könyvtár a Polona.pl oldalon érhető el.

Az oldal friss, letisztult arculata a népszerű közösségi portálok vagy online portfóliók vizuális megoldásaira egyesíti. Az oldal sajnos csak lengyel nyelven érhető el, de ha a látogató kötetlenül böngészni kezd, hamar talál olyan érdekességeket, ami a nyelvi akadályok dacára is élményt nyújthat.

 

Csak néhány példa. A törökök századokkal korábbi viseletét bemutató képeskönyv például szavak és leírások nélkül is „bőbeszédű”. Régi plakátokat vagy turisztikai katalógusokat is találhatunk. A klasszikus műveltséggel bíró külföldi látogatók sem panaszkodhatnak, hiszen több latin nyelvű tudományos kiadvány és nyomtatvány is lapozgatható az oldalon. Aki pedig ért a zene egyetemes nyelvén vagy rajongója a zenetörténetnek, örömmel keresgélhet a régmúlt időkből származó kották között.

Ha pedig beírjuk lengyelül a magyar (węgier) kifejezést, akkor megint csak érdekes dokumentumokra bukkanhatunk. A számos találat közül szinte találomra megemlíthető például egy 1934-es útikönyv Budapestről és a magyar vidékről, ami már csak a képanyaga miatt is figyelmet érdemelhet, sőt a mellékelt adatokból az is kiderül, hogy ezt az akkori magyar turisztikai hivatal adta ki célzatosan, amit csak megerősít a könyv borítóján virító felirat, mely azt ajánlja a „testvéreknek”, hogy látogassanak meg bennünket. Vagy említhetnénk például azt a 19. század közepén készült metszetet is, mely azt ábrázolja, ahogy II. (Merész vagy Jólelkű) Boleszláv magyar királlyá koronázza Bélát.

A megtekintett kéziratokat vagy képeket meg is oszthatjuk a közösségi oldalakon, és a Facebook-profilunkon vagy más, a felkínált lehetőségekből kiválasztott módon belépve – ez a szabad hozzáférés meglehetősen egyedülálló a világszerte szaporodó virtuális gyűjtemények között, és sokkal inkább a Google gyakorlatára emlékeztet – az oldalra jegyzeteket hagyhatunk az egyes oldalakon vagy éppen könyvjelzővel jelölhetjük meg, hogy hol tartottunk legutóbb.

 

Az oldal tetején a Bibloteka feliratva kattintva a kategóriák is előkerülnek, és bár ezek is lengyel nyelven adnak tájékoztatást, szerencsére grafikai elemek is segítik az eligazodást, így viszonylag könnyen választhatunk, hogy az állomány mely részében kívánunk kutakodni a könyvektől kezdve a kéziratokon át a fotókig. De vannak itt térképek, grafikák éppúgy, mint képeslapok vagy nyomtatott szórólapok. A böngészésre váró gyűjtemény mérete igencsak tekintélyes: 130 ezer digitalizált dokumentumról van szó.

Az oldal lehetővé teszi saját könyvtár létrehozását is, vagyis hasonlóan a népszerű videómegosztó oldalhoz, megalkothatjuk a saját válogatásunkat is a kedvenc dokumentumokból. A Polona alapjait még 2006-ban tették le, a valóban intenzív fejlesztések pedig akkor kezdődtek el, amikor 35 millió złoty (közel két és fél milliárd forintnyi) támogatást kaptak egy állami program keretében. Az összeg jelentős részét a szerverpark felépítése vitte el, aminek a Nemzeti Könyvtár területén találtak helyet egy régebbi nyomda helyén.

 

A 130 ezres publikációból 70 ezer számít nyilvánosnak, 60 ezer dokumentum pedig továbbra is csak könyvtár olvasói számára érhető el. Az egyre hatékonyabb digitalizációnak köszönhetően a könyvtár vezetése arra számít, hogy ez év végére a feldolgozott és közzétett anyagok száma meghaladja majd a 300 ezret is. A varsói Nemzeti Könyvtár teljes gyűjteménye 9 millió körülre tehető, de nem mindegyik esetében jöhet szóba a szkennelés. A nagyméretű térképek és audiovizuális alkotások idő- és eszközigénye is komoly kihívás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.