Itt a kincsesbánya, ha kíváncsi a régi Budapestre

Digitális és kereshető a Monarchia-korabeli Budapest hivatalos cím- és lakjegyzéke. Kirajzolódik belőle a boldog békeidők fővárosának mindennapi élete.

Rajcsányi Gellért
2013. 06. 26. 5:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Márcz János „norinbergi áru, spanyolviaszk- és éjjeli mécsgomb-áru bizományi üzlettulajdonos” az Ó utca 40 alól. Mandl és Fried fehérnemű- és bélésárukereskedő és Bauer Adolf rőfösárukereskedők „önálló czégjegyzési joggal”: Erzsébet tér 17. Supp Hugó és Sallai Vincze, a máriaremetei kőbánya és mészégetőtelep társtulajdonosai. És még sokan mások a pont száz évvel ezelőtti, 1913-as Budapesti Czim- és Lakásjegyzékből, egy találomra felütött oldalról. Már a kötet első oldalai az elmaradhatatlan és bájos régi hirdetésekkel is böngészésre késztetnek: Papek József „bőröndös és finom bőráru-készítő”, természetesen büszke „csász. és kir. udvari szállító” reklámja osztozik egy oldalon Ditrichstein féregirtási és szőnyegporoló és -megóvó vállalatáéval; a szomszéd lapon Hutter és Schrantz 1824-ben alapíttatott részvénytársaságának, az Osztrák–Magyar Monarchia legrégibb szitaáru- és nemezposztó-cégének hirdetése. Tulajdonképpen el sem tudnánk kezdeni egy kötet bemutatását, és máris teleírnánk egy teljes cikket – de hát bárki számára, aki érdeklődik hazájának és fővárosának múltja, öröksége iránt, valódi kincsesbányák lehetnek ezek az adattárak.


Na de miről is van szó pontosan? Volt egyszer egy Budapesti czim- és lakásjegyzék, amelyet a patinás Franklin Társulat adott ki 1880 és 1928 között, összesen 29 alkalommal – eleinte évente, aztán a világháború és más nemzeti sorstragédiák miatt ritkábban. Ezek a kézikönyvek magukba foglalták Budapest betűrendes ház- és telekjegyzékét a tulajdonosok nevével, a képviseleti és az államhatalmi szervek, hivatalok adatait, az egyesületek, a vállalatok és különböző foglalkozáscsoportok jegyzékeit, az iparosok, kereskedők és egyéb szolgáltatásokat végzők listáját, továbbá Budapest lakosainak betűrendes lakcímjegyzékét. Alapos, teljességre törekvő nyomtatott adatbázis volt tehát, amelyet a hosszú évtizedek alatt folyamatosan frissítettek. Így vált a szimpla tény- és adattár a Monarchia-korabeli Budapest valódi életének, hétköznapjainak, társadalmának, iparának, gazdaságának, kultúrájának, egyszóval komplett civilizációjának lenyomatává.

Nem csoda, hogy az évtizedek során a Budapesti czim- és lakásjegyzék átlényegült a történészek, társadalomkutatók, örökségvédők és saját családjuk történetét kutató egyszeri civilek bibliájává. Egyes közgyűjtemények, közöttük a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK), is őrizték a sorozatot vagy egyes darabjait. Most a könyvtár gondozásában elkészült a címjegyzék digitális, neten elérhető, mindenki által böngészhető és kutatható változata. Ennek hátteréről kérdeztük Sándor Tibort, az FSZEK Budapest Gyűjteményének osztályvezetőjét.

„Szinte ronggyá mentek az évtizedek alatt a kézikönyvek” – válaszolja Sándor Tibor arra a kérdésünkre, hogy miért volt szükség a digitalizálásukra. A tudós és laikus kutatók agyonhasználták a sok tízezer oldalnyi kötetfolyamot, amely például a rendszerváltás utáni kárpótlások korszakában nagy segítséget nyújtott biztos adataival az érintetteknek. Bár a digitalizálás az elmúlt években lett világszerte új és üdvös trend, az FSZEK már jóval korábban elkezdte volna ezt a munkát. „Tizenöt éve szerettük volna digitalizálni a címjegyzéket, de amikor felvetettük ezt a szóba jövő technológiai szakértőknek, szinte körbenevettek, mondván ezt soha nem lehet elvégezni” – meséli az osztályvezető. A könyvtár éS BUDAPEST FőVáROS LEVéLTáRáNAK A munkatársai addig is próbálkoztak: az 1900-as év lakcímjegyzékét hatalmas munkával egyszerűen legépelték, és ezt keresőprogramokkal elérhetővé is tették a neten. Ez még nem a tömeges digitalizálás és az automatikus szövegfelismerés korszaka volt. Három-négy éve viszont felgyorsultak az események: a technológia fejlődésével lehetővé vált a lehető legpontosabb digitalizálás.

Budapest, Rákóczi (Kerepesi) út a mai Astoria kereszteződése felől nézve 1900-ban

Fotó: Fortepan/Saly Noémi

Az adatbázist az FSZEK a Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjtemények Kollégiumának támogatásával készíttette, a könyvtár mintegy hárommillió forintot nyert el erre a célra. A fejlesztés az Arcanum Adatbázis Kft. munkája volt. A pontosabb és teljesebb munkához Budapest Főváros Levéltára, a Magyar Országos Levéltár és az Országos Széchényi Könyvtár is hozzájárult az általuk birtokolt épebb címjegyzékek kölcsönzésével.

Sándor Tibortól megtudjuk, többféle módszert alkalmaztak: a tönkrement kötetek lapjait szétszedték, egyenként feldolgozva őket; volt tömeges szkennelés robotszkennerekkel (amikor gép lapozza az oldalakat); és volt egyszerű, kézi lapolvasás is. A kötetek tipográfiájáról, betűtípusairól mintákat kellett venni, hogy a szövegfelismerő szoftvert megtanítsák a minél pontosabb olvasásra – elfogadva azt is, hogy egy-egy hibatípust nem lehet kijavítani. Az elkészült adatbázist aztán könyvjelzőzték, és az eredeti tartalomjegyzékeknek megfelelően kereshetővé tették.

Minden hatalmas feladatnak tűnik, és az is volt, de a munka dandárját az osztályvezető szerint fél év alatt elvégezték – a restaurálással és egyéb munkákkal együtt mintegy három évig tartott a folyamat. S hogy kinek ajánlja Sándor Tibor az archívum használatát? „Sokféle lehetséges használata van. A szigorú kutatói megközelítésben például egy szaktörténész tudja hasznosítani az oldalt. Magánemberként is érdekes lehet, hiszen egy ilyen adattárból megtudhatjuk, hol lakott a dédapa.”

Az egymást követő kötetekből kirajzolódhatnak életek, sorsok, karrierek is a munkahelyi előmenetellel, a változó lakcímekkel. És ahogy a cikkünk elején is szemezgettünk: a czim- és lakjegyzék tele van rég letűnt emberek rég elfeledett foglalkozásaival, egyszóval a régi, elsüllyedt Budapest miliőjével. Sándor Tibor Karinthy Ferencet emlegeti, akinek a régi telefonkönyvek voltak a kedvenc olvasmányai, majd hozzáteszi: „Ez az élet sűrűje, benne van az élet. Mi, Budapest-kutatók el sem tudnánk indulni nélküle.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.