Saly Noémi: Semmiből is finomat
Libri Kiadó, 120 oldal, 4490 Ft
A kiváló irodalom- és helytörténész, szerkesztő, kutató Saly Noémi legújabb munkája egy gazdagon illusztrált szakácskönyv, amelyből megtudhatjuk, hogy nagyanyáink és dédanyáink ínséges időkben miként lakatták jól szeretteiket. Ha a szerző városi sétákról vagy a kávéfőzés történetéről szóló könyveit vesszük alapul, biztosak lehetünk benne, hogy az új kötete is messze túlmutat majd egy hagyományos értelemben vett szakácskönyv keretein. Gasztronómia, kultúrtörténet és korszerű receptek egy kötetbe zárva.
Sárközi Mátyás: Tamperdü
Kortárs Kiadó, 188 oldal, 2500 Ft
A címhez méltóan hatalmas emlékezésfolyam Sárközi Mátyás új könyve, amelyet a szerző népszerű levelezésmemoárja, a Levelek Zugligetből újraolvasása hívott életre. A több helyszínt megjelenítő, számtalan szereplőt felvonultató történet a múlt iróniát sem nélkülöző felidézése: az ’56-os menekültnemzedék angliai beilleszkedésétől az itthon maradottak mindennapjaiig. Egyszerre családtörténet és kordokumentum, csattanós anekdotákban vagy éppen szellemes elbeszélésekben előadva.
Vágner Mária–Farkas Erika: A Hely. 13 riport – Riportműsor a Kossuth Rádióban
L’Harmattan Kiadó, 192 oldal, 2990 Ft
A L’Harmattan Kiadó és az MTVA közös kiadványa igazi érdekesség, hiszen ritkán nyílik lehetőség arra, hogy nyomtatott formában a kezünkbe vehessük egy évek óta sikeresen működő rádióműsor „szövegkönyvét”. Farkas Erika és A hely stábjának 13 legjobban sikerült riportját gyűjtötték össze ebbe a kötetbe, amelynek köszönhetően újra végigjárhatjuk azokat a különleges helyeket, ahová a rádió és e kiadvány nélkül sosem juthattunk volna el.
Kádár Gábor–Vági Zoltán: A végső döntés
Jaffa Kiadó, 230 oldal, 3150 Ft
A két történész arra keresi a választ, mi tette lehetővé, hogy 1944-ben több mint 430 ezer magyar állampolgárt deportáljanak, akiknek többsége sosem térhetett haza a háború után. Amikor a német népirtási program találkozott a magyar történeti attitűddel, amely a közönyön jócskán túlmenve utasította el az idegennek tartott honfitársakat, egy végzetes mechanizmus indult be. Fajvédők és fanatikusok, a politikai elit és a közemberek felelőssége. Egy embertelen korszak tudományos igényű leírása.
Paksa Rudolf: Szálasi Ferenc és a hungarizmus
Jaffa Kiadó, 230 oldal, 3150 Ft
A 20. századi magyar történelem egyik legsötétebb foltja, egy politikus, akinek a megítélését még a kis számú elvakult követő ellenére is a széles körű és egyértelmű társadalmi elutasítás jellemzi. A fiatal történész, Paksa Rudolf könyvében arra keresi a választ, hogy vajon a kortársak szemében rendkívül szélsőségesen megítélt Szálasi miként válhatott azzá, amivé vált. A számtalan részrehajló, elfogult és szubjektív dokumentum között lavírozó kötet kísérletet tesz rá, hogy megalkossa a politikus hiteles pályáját a katonaságtól az önjelölt népvezérségig és a kivégzésig. A könyv az utókor Szálasi-értelmezéseivel teszi teljessé a képet.
Barabási Albert-László: Behálózva
Helikon Kiadó, 320 oldal, 3490 Ft
A világhírű fizikus, hálózatkutató Barabási Albert-László 2003-ban magyarul is megjelent könyvének újrakiadása szintén rendkívül figyelemreméltó kötet. A szerző munkáinak legfőbb tulajdonsága a közérthetőség, így bármilyen összetett és szaktudományos témáról esik is szó az írásokban, biztosak lehetünk benne, hogy még a legelvetemültebb laikus számára is minden pontosan érthető és világos lesz majd. A világban meglévő hálózatok, rejtett összefüggések, ok-okozati láncok bemutatására hozott szemléletes példák, köszönhetően Barabási Albert-László történetmesélő képességének, szinte regényszerűvé teszik az eszmefuttatásokat, így nem csak érthetően magyaráz, de szórakoztat is a könyv.
Szabó Lőrinc: Irodalmi tanulmányok, előadások, kritikák
Osiris Kiadó, 1108 oldal, 4980 Ft
Ez a hatalmas kötet Szabó Lőrinc jórészt ismeretlen és eddig publikálatlan írásait tartalmazza. A magyar irodalom számos hatalmas alakjának jelenik meg könyve az idei könyvhétre, Márai Sándortól Weöres Sándorig, amelyek valódi jelentőségét az önértéken túl a történetiségben kereshetjük. De hogy ezek mégsem valamiféle poros könyvtári leletek, arról tanúskodnak Szabó Lőrinc válogatott tanulmányai is. A gazdag jegyzetapparátussal kísért gyűjtés sok esetben ma is érvényes gondolatokat tár az olvasó elé esztétikáról, művészetről, műbírálatról és tanításról.
Okváth Imre: A megtorlás szervezete
L’Harmattan Kiadó, 526 oldal, 4600 Ft
Az ’56-os forradalmat követő megtorlások legfőbb végrehajtója, a BM II. Politikai Nyomozó Főosztály központi operatív- és segédoperatív osztályainak szervezettörténetét és vezetőit mutatja be a kiadvány. Így remekül illeszkedik a közelmúltban megjelent történeti munkák sorába, amelyek a Kádár-rendszer egyáltalán nem, vagy csak kevéssé ismert működését tárták a nagyközönség elé.
György Péter: Állatkert Kolozsváron
Magvető Kiadó, 452 oldal, 3690 Ft
Hogyan hatott az országra a trianoni békeszerződés? Milyen nyomai voltak a területvesztésnek az irodalomban és a közéletben? Miért alakult ki és mi jellemzi a sokszor minden párbeszédet kizáró Erdély-mítoszt? Hogy néz ki jelenleg a Trianon-paradigma? Ezekre a kérdésekre keresi a választ György Péter legújabb könyvében. A visszatekintés közel sem öncélú. Az irodalmi művek, privát dokumentumok, épületek és műemlékek segítségével megrajzolt Trianon-kép elsődleges célja, hogy megtörje a hallgatást és elősegítse a traumák kibeszélését. Vitaindító mű, amelyből még az is kiderül, hogy mi köze Bodor Ádámnak a kolozsvári állatkerthez.
Borgos Anna: Nemek között
Noran Libro Kiadó, 312 oldal, 2990 Ft
A tanulmánykötet Borgos Anna pszichológus, nőtörténész elmúlt tíz évben megjelent írásainak gyűjteménye. A korábban folyóiratokban vagy különálló kötetekben publikált szövegek egymás mellé rendezve „összefüggő képpé állnak össze, kirajzolva a 20. századelő irodalom- és társadalomtörténetének egy jellegzetes szeletét”. Három fejezetre osztva a könyv bemutatja a kor női alkotóinak világát, Török Sophie-tól Gertrude Steinig, áttekinti a női testről és a testkultúráról kialakult nézeteket, hiedelmeket, deviánsnak tartott szexuális viselkedési módokat, valamint recenziókat gyűjt egybe nőírók műveiről. Izgalmas gyűjtemény egy korról, amikor a nemiség ma is gyakran vitatott fogalmai még épp csak kialakulóban voltak.
Gracza György: A nevető Magyarország
Helikon Kiadó, 400 oldal, 3990 Ft
A kiegyezést követő korszak újságírójának munkáját először 1887-ben adták ki. A majd 130 év ellenére az adomák, fortélyos történetek, pletykák mit sem veszítettek frissességükből. A közélet sosem változik, így az akkoriban sikerkönyvvé vált kötetben foglaltak mind a mai napig érvényesek. Görbe tükör Magyarország mindenkori állapotáról.
Büky Barna: A rendszerváltástól az elitváltásig
Méry Ratio Kiadó, Somorja, 248 oldal, 3900 Ft
A Szabad Európa magyar hallgatói Vadász János néven ismerhetik Büky Barnát, aki 1964-től dolgozott a müncheni rádió magyar osztályának szerkesztőjeként. Új könyve négy részre tagolva mutatja be a rendszerváltást, annak előzményeit és következményeit, valamint az általa elitváltásnak nevezett folyamatot, amely során a korábbi vezető réteg lassan kicserélődött, és cserélődik a mai napig. Autentikus források, bennfentes információk és kommentárok egy korról, amelynek a pontos feltérképezése elősegítheti az aktuális társadalmi viszonyok megértését.