L. Simon: Sértő Makk Károly kijelentése

Makk Károly filmrendező, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöke szerint „zűrzavarosak” a Nemzeti Kulturális Alap pályázati döntései. Az alap alelnöke, L. Simon László közleményben reagált, amelyet változtatás nélkül teszünk közzé.

Grund
2013. 06. 26. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) kilenc állandó és két ideiglenes kollégiumára, valamint az évente több mint tízezer pályázóra nézve is sértő Makk Károly filmrendező, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia (SZIMA) elnökének mai kijelentése, miszerint „zűrzavarosak” az alap pályázati döntései. Ráadásul sarkos véleményét annak apropóján fogalmazta meg, hogy az általa irányított szervezet első alkalommal megrendezendő fesztiválját nem támogatta az NKA Kulturális Fesztiválok Kollégiuma.

Az NKA Kulturális Fesztiválok Kollégiumának tavaszi felhívására összesen 388 darab pályázat érkezett. A pályázók 3 587 985 411 forintot igényeltek tervezett programjaikhoz, miközben a kollégiumnak alig 1 milliárd forint – az NKA által 2013-ban várhatóan szétosztható keret tizede – állt rendelkezésére. A független kurátorok végül 188 pályázó igényét támogatták – általában nem a teljes igényelt összeggel – összesen 964 millió forinttal.

A Makk Károly által említett I. Széchenyi Akadémia Fesztivál megrendezésére nem a SZIMA, hanem a Budapesti Építészeti Központ Nonprofit Szolgáltató Kft. (FUGA) nyújtott be pályázatot, 20 millió forintos támogatási igénnyel, amit a kollégium egyhangúan elutasított. Az NKA-ra vonatkozó hatályos jogszabály alapján a szakmai kollégiumoknak a pályázókkal szemben – a pályázatok érvénytelenségének kivételével – indoklási kötelezettségük nincs. A FUGA 2012-ben öt, 2013-ban eddig hat pályázatot nyújtott be, tavaly mind az ötöt támogatta az NKA, összesen 7,4 millió forinttal, míg idén eddig 2 pályázatra 4,8 millió forintot ítélt meg az Alap.

A kollégium a pozitívan elbírált 188 darab pályázat közül összesen 13-nak – ez a támogatott pályázatok alig 1 százaléka – ítélt meg 20 millió forintot vagy afeletti összeget. A pályázati felhívásában ugyanis kitételként szerepelt, hogy a kollégium bírálata során kiemelten veszi figyelembe a huzamosabb ideje, kiemelkedő kulturális értéket létrehozó fesztiválokat, ami az I. Széchenyi Akadémia Fesztivál esetében nem mondható el. Viszont 20 milliónál nagyobb összeggel tudta támogatni például a Művészetek Völgye Fesztivál, a Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál, a Pécsi Országos Színházi Találkozó, a 10. Veszprémfest vagy a 22. Zempléni Fesztivál megrendezését.

A Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, L. Simon László felhívja a figyelmet arra, hogy az Alap működése teljes egészében átlátható, a rendelkezésére álló forrásai végesek, a támogatásra méltó pályázatok száma pedig magas, évente tízezernél is több. Felelősen gondolkodó pályázó ezért nem építheti projektjét kizárólag az NKA-tól remélt forrásra, főleg nem egy első alkalommal induló esemény kapcsán. Így annak elmaradásáért az NKA-t hibáztatni, és az évente sok ezer programot támogató pályázati döntéseket „zűrzavarosnak” nevezni, meggondolatlan kijelentés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.