Magyar táncművészek magyar ruhákban a milánói kifutón

Hetven kortárs magyar öltözéket divatbemutatón láthat a közönség kedden Milánóban, a Palazzo Isimbardiban a magyar−olasz kulturális évad keretében.

Grund
2013. 06. 24. 9:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simonffy Márta, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének elnöke a távirati irodának elmondta, hogy a gyönyörű reneszánsz palota belső udvara lesz a Pentatónia című divatbemutató színhelye, ahol 70 öltözéket mutatnak be a Magyar Állami Operaház balettművészeinek közreműködésével. A táncosok különleges, táncbetétekkel színesített koreográfiára vonulnak fel a ruhákban, 23 tervező modelljeiben.

Párizs mellett Milánó a divatvilág másik fővárosa, az öltözékbemutató az olasz divathét egyik eseménye, védnöke Mario Boselli, az Olasz Divatkamara elnöke − tette hozzá Simonffy Márta.

Korábban, június 13-án ugyancsak ennek a 23 magyar tervezőnek 51 modelljéből nyílt kiállítás a Palazzo Morandóban, ahol a ruhákat egy hónapon át nézhetik meg az érdeklődők. Öt estélyi ruha a palota belső udvarán 3 méter magas plexipiramisokban látható, a többi öltözék pedig a palota első emeletének 9 termében. A látogatók a kiállításhoz készült háromnyelvű (olasz−angol−magyar) ismertetőben a tervezők szándékairól, az öltözékek forrásairól is olvashatnak.

 

A magyar kortárs öltözéktervezők gondolati kiindulópontját annak a szellemi örökségnek, hagyománynak folytatása, átvétele és átadása adja, amelyet Bartók Béla és Kodály Zoltán teremtett meg. „Felfedezték, műveikben alkalmazták a pentaton egész hangokra épülő zenei eredőt. Erre a példára építve alakult ki a magyar kortárs ruhatervezésben egy olyan felfogás és megjelenítési mód, amely az autentikus népi öltözékben meglévő hagyományos motívum- és formakincsből merítve teremt egyedi hangvételű, kortárs öltözékeket” − mutatott rá az inspiráló hagyományokra a szövetség elnöke.

Az idősebb és ifjabb tervező generáció egyaránt képviselteti magát Milánóban. Közöttük van Mészáros Éva, aki 1991-ben szervezte meg az első, Modern Etnikum című kiállítást és indította el ezt a gondolkodásmódot a divattervezésben. Szerepel ruhája a tárlaton és a kifutón is többek között Katona Szabó Erzsébet iparművésznek, Sárváry Katalin textiltervezőnek, aki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem címzetes egyetemi tanára, valamint Bein Klárának, Göbölyös Mártának, Madarász Kathy Margitnak. Mindannyian többszörösen díjazott tervezők − sorolta Simonffy Márta.

Az esemény fő támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.