Lassan hagyomány, hogy új kiállítások is nyílnak a Múzeumok Éjszakáján, vagy ahhoz nagyon közeli időpontban. A Petőfi Irodalmi Múzeum új tárlata éppen az idei év egyik vezérfonalához, Weöres Sándor 100. születési évfordulójához kapcsolódik. A megmozdult szótár című új, elsősorban a Weöres-szövegek játékosságára koncentráló kiállítás interaktív, játszani is engedi a közönséget, ezzel nem áll távol a Múzeumok Éjszakája szellemiségétől. Végső soron a játék, a közös élmény és a nyitottság a célja ennek az éjszakának, és erre van is kereslet. Budapesten tizenegyedik, vidéken kilencedik alkalommal fut a Múzeumok Éjszakája, idén június 22-én.
A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum új állandó kiállítását már ma, a Múzeumok Éjszakája sajtótájékoztatóján megnyitották, ezzel lezárva a múzeum tízéves, állandó kiállítás nélküli korszakát. Az intézmény többször költözött ebben az időszakban, az utolsó költözéssel remélhetőleg megtalálta végleges helyét az óbudai Krúdy-házban. Itt rögtön megnyílt a Krúdy-emlékszoba, és azóta több időszaki tárlat is, de a magyar kereskedelem történetét bemutató állandó kiállításra egészen eddig várni kellett. A kisebb budapesti múzeumok közül is többen új kiállításokkal rukkolnak elő: a Bélyegmúzeum új kiállítást nyit Bélyegrapszódia címmel, a Földalatti Vasúti Múzeum pedig a világ közlekedési társaságainak egyenruháiból mutat be válogatást. A Balassi Intézetben Budapesten Időtlen derengés címmel nyílik kiállítás Hszi Hszin-min kínai festőművész alkotásaiból. Az intézet a Weöres-évfordulóról is megemlékezik: A teljesség felé című, eredetileg Gryllus Dániel által megzenésített Weöres-kötetet fia, Gryllus Samu hangszerelte újra, ebből a műből szólalnak meg részletek közismert zenészek közreműködésével.
A Fővárosi Nagycirkusz tavaly először csatlakozott a Múzeumok Éjszakájához
Fotó: Székelyhidi Balázs
Weöres Sándoré lesz a főszerep Székesfehérváron a Vörösmarty Könyvtárban, a körmendi múzeumban, és előtte tiszteleg a Magyar Írószövetség és a Mesemúzeum is. A másik kerek, 150 éves születési évforduló idén Gárdonyi Gézáé. A Magyar Nemzeti Múzeum a török hódoltság idejére és az Egri csillagokra fűzött fel egy programsort, az egri Dobó István Vármúzeumban A mesemondó Gárdonyi című kamarakiállítás, a Magyar Nezmeti Levéltár Országos Levéltárában a Gárdonyi Géza és történelmi regényei című kiállítás látható. A Múzeumok Éjszakája szerdai sajtótájékoztatóján Halász János kultúráért felelős államtitkár a vidéki helyszínek közül Kecskemétet emelte ki, ahol szinte az egész várost megmozgatja a Múzeumok Éjszakája, összesen harminc helyszínen zajlanak majd a programok. A vidéki mezőnyből őket talán csak Szentendre szárnyalja túl, ahol negyven helyszín csatlakozott a programhoz. Az eddigi regisztrációk alapján csaknem 300 intézmény várja a látogatókat a Múzeumok Éjszakáján, az elmúlt évekhez hasonlóan nemcsak múzeumok és tájházak, hanem könyvtárak és más intézmények is.
A rendezvény 28 millió forintos költségvetési és 7 millió forintos, a Nemzeti Kulturális Alaptól kapott támogatásból gazdálkodik. A jegyek ára nem emelkedik, a Múzeumok Éjszakájára érvényes karszalaggal továbbra is látogatható lesz a részt vevő intézmények összes programja és kiállítása, és este hat és éjjel két óra között a BKV járatai is ingyenesen használhatók ugyanezzel a belépővel. Halász János a június 12-i sajtótájékoztatón azt is elmondta: az eddigi tapasztalatok alapján jól vizsgázott az új, januárban életbe lépett múzeumi rendszer. Az államtitkár közölte, hogy a múzeumok költségvetési támogatásán túl rövidesen egy 300 millió forintos tartalomfejlesztési pályázati keret is rendelkezésre áll majd az önkormányzati fenntartású múzeumoknak.