A családias hangulatú, a kreatív kibontakozásnak teret adó „mezítlábas fesztivál”, az Ördögkatlan szervezői évről évre arra törekszenek, hogy új produkciók szülessenek a baranyai falvakban és maguk a kistelepülések is szerepet kapjanak a programban. Nagyharsányon, Kisharsányon, Palkonyán, a Vylyan Teraszon és idén újdonságként Beremenden is lesznek programjai a hatéves fesztiválnak, idén július 30-tól augusztus 3-ig. Ha van kedvünk hozzá, helyi gyerek kalauzolnak minket végig életünk helyszínein, vagy színészek tartanak mókás idegenvezetéseket a falvakban, és idén is folytatódik a falfestés, amellyel a Szársomlyót (a Nagyharsányi-hegyet) felszántó ördög legendáját örökítik meg. Ő látható abban a kedvcsináló animációs filmben is, amelyet a Szent György Média és Informatikai Szakközépiskola diákjai készítettek a fesztiválról:
A teljes program már elérhető a fesztivál honlapján. A díszvendégek közül performansszal készül Bukta Imre képzőművész, színészként, festőként és fotósként is bemutatkozik Nagy József rendező-koreográfus, workshopot vezet, fotóz és kiállít Grencsó István dzsesszzenész. A külföldi sztárvendég Jirí Menzel filmrendező lesz, akivel idén már az áprilisi budapesti Titanic filmfesztiválon is találkozhatott a magyarországi közönség, ahol a zsűri elnöke volt. Kisharsányban a templom falára vetítve nézhetik meg a filmjeit a fesztivállátogatók, és lesz beszélgetés is a rendezővel. Palkonya vasútállomását a Hatok képzőművészcsoportja varázsolja át, még nem lehet tudni, pontosan mivé, augusztus 1-jén fogják ünnepélyesen leleplezni a beburkolt állomást.
Egy nagy álma is teljesült idén az Ördögkatlan fesztivált szervező Bérczes Lászlónak és Kiss Mónikának, lesz ugyanis monstre komolyzenei produkció a szabad ég alatt, Mozart Requiemjét adják elő nagyzenekarral és kórussal, négy neves szólista – Kolonits Klára, Szolnoki Apollónia, Horváth István és Cseh Antal – közreműködésével. – Ilyen összetett zenei fesztivál, ahol a könnyűzene és a komolyzene is megjelenik, és az idős és a fiatal közönség is mindegyiket egyforma intenzitással fogyasztja, nincs több Magyarországon – vélekedett a fesztivál tegnapi sajtótájékoztatóján Kolonits Klára. Az opera népszerűsítését szolgálják majd a „operamagyarázó” programok, amelyeket templomokban tartanak, a Verdi-évre tekintettel a Traviata és a Rigoletto egy-egy jelenetét vizsgálják majd összefüggéseiben Dinyés Dániel karmester vezetésével. A program eredetileg is az Ördögkatlan fesztivál szülötte.
A Momentán Társulat és a Soharóza kórus is tart majd workshopokat, amelyeken kifejezetten a civil közönséget várják énekelni és játszani. A Momentán társulat Rögvest című darabját, a Szabadkai Népszínház a Tapasztalt asszonyt, a debreceni Csokonai Színház a Fodrásznőt, Pintér Béla és Társulata a Parasztoperát hozza a fesztiválra, a Forte Társulat az Agota Kristof regényéből készült A nagy füzetet, és rajtuk kívül is rengeteg társulat lép fel a katlanban a Nézőművészeti Kft.-től egészen a KÁVÁ-ig.
Nem rövidebb a könnyűzenei koncertek listája sem. Hagyományosan a Quimby nyitja meg a fesztivált, nem maradhat el a záró Kiscsillag-koncert, a kettő között pedig természetesen a nemrég új lemezt piacra dobó Európa Kiadó is fellép, szintén nem először a katlan történetében. Nélkülük nem lenne fesztivál a fesztivál, ahogy a Punnany Massif, a Péterfy Bory & Love Band, a Kistehén Melankólikusok és a 30Y nélkül sem, de fellép a Psycho Mutants, Rutkai Bori és a Specko Jedno és Szabó Balázs Bandája is. Franciaországból a Wombo Orchestra, Londonból a The Urban Voodoo Machine érkezik. Zenés irodalmi csemege lesz a Rájátszás-koncert. A kortárs költők és rockzenészek összeborulásából született anyag tavasszal jelent meg lemezen.
Bérczes László a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta: 60 millió forintból gazdálkodik a fesztivál, ebből 25 milliót a Nemzeti Kulturális Alap Kulturális Fesztiválok Kollégiuma pályázatán nyertek, de több más kisebb irodalmi, színházi és zenei pályázaton is nyertek a fesztivál programjaival, így „nincs okuk panaszra”, bár a jegybevétel és a támogatás mellett harmadik lábként szükségük lenne főszponzorra is – ilyet viszont egyelőre nem sikerült találniuk.