Pixar: a kortárs animáció koronázatlan királya

A hét mozibemutatói között szereplő Szörny egyetemet mi is megsüvegeltük. Összeállításunkban pedig a Pixar legsikerültebb CGI animációi közül válogattunk.

kgy
2013. 06. 29. 12:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némó nyomában

Egy kis halat befognak a tengerből, és mire feleszmél, már egy akvárium kelletlen díszévé válik. Apja persze felforgatná érte a teljes vízi világot, de az akváriumban is készül a nagy szökés, vissza a tengerbe. A 2003-as Némó nyomában főhőse egy hendikepes kis hal, de a történetben minden más is úgy szerveződik, hogy A kis hableány némiképp negédes történetét sarkaiból fordítsák ki. Cápák, teknősök, szellemes sziporkák, humoros fordulatok és magas színvonalú animáció mind a film érdemei közé tartozik, amely egyebek mellett a legjobb animációs filmnek járó Oscar-díjat is elnyerte, és sokak szerint nemcsak a Pixar, de minden idők legjobb animációs filmjei között is az élbolyban szerepel.

 

Verdák

Sokáig tartotta magát az állítás, hogy animációs filmet csak élő szereplőkkel lehet sikeresen eladni, ennek megfelelően évtizedeken keresztül ember és/vagy állatkarakterek hódítottak a rajzfilmekben világszerte. A Verdákkal a Pixar gondolt egy nagyot, és – bár emberi tulajdonságokkal felvértezve, de mégis – csupán autókkal igyekezett lehozni egy mesét. A merész húzás bevált, a dramaturgiai nehézségeken a Thomas, a gőzmozdonyhoz hasonlóan túlléptek a gyerekek, és a szellemes mese – amelyben szintén számos mozifilmes referencia, áthallás szórakoztatta az őket kísérő felnőtteket is – akkora kasszasiker lett, hogy öt évvel később még egy folytatást is készítettek Villám McQueen és Matuka kalandjaiból. Kasszasiker itt is, ott is, idén pedig az ötleten felbuzdulva majd érkeznek a Repcsik.


Toy Story 3
.

Talán a legnehezebb feladatot vállalta magára a Pixar, amikor első egészestés meséjük, a Toy Story sikeréhez egy trilógia záró darabját próbálta meg elkészíteni. Az 1995-ös siker és 1999-es folytatás óta eltelt egy évtized, s ez épp másfél gyerekgenerációt jelentett, ami kulcsfontosságúnak tűnt, ha az előzményekre utalni szándékozik, vagy kényszerül egy rajzfilm. A Toy Storyval viszont egyszerűen mennybe ment a stúdió, amely kétségtelenül minden idők egyik legjobb egész estés animációs termékét állította elő, s a harmadik rész minden tekintetben felülmúlta az első két részt is, ami szintén unikális. A sztori merészen elment a falig: Andy felnőtt, és egyetemre megy, s ezzel a játékok életében végleg lezárul egy korszak. A padlás helyett azonban tévedésből elajándékozásra kerülnek a játékok, akik inkább porosodnának elfeledve, de eredeti tulajdonosuknál, mint egy új világban, ami ráadásul nem is olyan szép. A Toy Story 3. két Oscar-díjat nyert (egyet a legjobb dalért, egyet pedig az animációért), az egymilliárd dollár feletti szemkápráztató mozibevétel pedig még a legelvakultabbakat is folytatásra ösztönözne. Akárhogy is, dátum nélkül már bejelentésre került egy negyedik epizód


Wall-E

A Pixar a népszerű sci-fi és fantasy történeteken felbuzdulva a jövőbe tekintett és egy takarítórobotról készített mesét, amely a történet feléig szó nélkül tesz-vesz. Aztán azért megjelennek az emberek, de ez a húzás akkor is annyira eredeti és olyan lenyűgöző, hogy már önmagában ez mérföldkőnek nevezhető. A Pixar szakemberei az utópikus közegben is otthonosan mozognak, gond nélkül helyeznek el társadalomkritikát és globális cinizmust a filmjükben, ami ettől még a legkisebbeknek is szórakoztató, de a felnőtteknek sokkal többet tartogat. Hat Oscar-jelölés, egy arany szobrocska (ismét a legjobb animációs film díja), újabb kasszasiker. Kellhet ennél több?


L’ecsó

Egy kis patkány konyhazseni lesz, s az emberek világában – bármilyen emberi tulajdonságot nélkülözve – is sikereket ér el. Újabb merész megoldás, és újabb siker a Pixar műhelyből. Bár már a Hamupipőkében is segítették az embereket rágcsálók, itt valóban az a pláne, hogy nincs boszorkány, nem beszél a patkány, és olyan civilizációs közegben mozog, ahogy az a valóságban is lenne. A L’ecsó valószínűtlensége ellenére mégis jól működik a fikciós keretben, és éppen a realisztikus bevállalása teszi egyedivé és emlékezetessé. Merthogy még mindig animációs filmről, családi animációról van szó. Öt Oscar-jelölést ez a mese is kapott, és a legjobb animációs film Oscarját, mi más kaphatta volna 2008-ban, mint a L’ecsó?

 

Kedvenc filmtörténeti csokrainkért katt ide, de izibe!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.