POSZT: megosztottság a nézőtéren

A marosvásárhelyiek Bányavakság előadása nem aratott osztatlan sikert, a közönség, úgy tűnik, érdeklődve várja a folytatást. Posztoljuk a POSZT-ot.

Pethő Tibor
2013. 06. 10. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Király utcán, Pécs sétáló főutcáján, ahol a színház épülete is van, hömpölyög a nép. A házak ablakain szikrát vető, végre meleget adó napsütés kicsalogatta az embereket, a helyieket és a tekintélyes vendégsereget a négy fal közül. Harang szól, egyszerre több felől is, a hang harmonikus szépségben olvad egybe a város felett. Az ünnepélyes mély kongást aztán cirkuszi zsibvásár zaja szakítja meg. Gólyalábasok, óriásbábok, muzsikások tűnnek fel, azt hisszük, hirtelen a semmiből, felpezsdíteni a néphangulatot. Mögöttük tűzfúvók, ostorpattintók, zászlóforgatók érkeznek, s a kikiáltó szavai nyomán megelevenedik egy „igazi Kentaur” is.

Aztán úgy foszlanak semmivé – mintha a föl nyelné el őket – egyik pillanatról a másikra, ahogy jöttek. Az utca újra nekilódul. Van, aki a Lompos Uszkár Fröccs- és Olvasóligetbe siet. Az „Uszkárra káPOSzTát, avagy kulturális áthallások a POSzT alatt” jeligével, szervezett, a Káptalan utcában naponta reggel 10-től éjjel 1-ig a közönség rendelkezésére álló udvari programon a versenyelőadásokhoz is kapcsolódó, színházi tárgyú könyvek és folyóiratok kaphatók, a gyerekeket és szüleiket kreatív foglalkozásokkal, játékokkal várják. Ha leszáll az este, csendes borozás mellett filmeket vetítenek.

Szakács László és Bányai Kelemen Barna a Bányavakságban

Forrás: Thália Színház

 

Van, aki a szakmai beszélgetésre igyekszik. Székely Csaba Bányavaksága van terítéken, ami, bár hatalmas nevetések kísérték az olykor remek gegekkel tarkított előadást, szemmel láthatóan megosztotta a nézőket. Van, aki hazugnak tartja, van, aki ezzel együtt az adaptáció nívóját kifogásolja. Mások éppen a székely color localba oltott kicsit abszurd, kicsit feketehumorú játékot méltatják. A dráma Székely Csaba nemrégiben született trilógiájának második darabja. Az első, a Bányavirág méltán nyerte el tavaly a legjobb előadásnak szóló díjat. Most a Bányavakságot hozták el a válogatók hívására a marosvásárhelyiek a megmérettetésre. (A művet Budapesten, a Szkénén is játsszák Csizmadia Tibor adaptációjában.)

Sebestyén Aba rendezése az elrajzolt, székely figurákkal, a gyilkosság áldozatává váló román rendőrrel valóban a hamisság utóízét hagyja az emberben az egyfelvonásos előadás végére érve. A történet sokat akar egyszerre markolni a kisebbségi lét témájától, a népek együttélésén át a korrupcióig, a gyilkosság- és öngyilkosságsorozatig; s talán ennek köszönhetően, bár láthatóan törekszik rá, nagyrészt képtelen a tragikus helyzetek hiteles ábrázolására. Vasárnap (és hétfő) este a kaposváriak, Bérczes László által színre vitt Vaknyugata és az Örkény Színházból érkező Ascher Tamás rendezte Peer Gynt szerepelt a műsoron.

A szép fekvésű városnak érdekes színfoltja a néhány éve átadott, különös atmoszférájú Zsolnay-negyed, ahol színművészeti főiskolák, független társulatok előadásait láthatja a közönség a mustra ideje alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.