UniCredit Tehetségprogram: vannak festeni tudó fiatal művészeink

Idén nemzetközivé bővült zsűri döntött arról, ki legyen az a tizenkét fiatal művész, akit ösztöndíjjal vagy képvásárlással támogat a bank által kezdeményezett program.

thy
2013. 06. 29. 7:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a zöld, komoly súllyal és kevés esztétikai értékkel bíró iskolai táblát sokunk bámulhatta gyerekként, valószínűleg legtöbbünk nem kéklő hegygerincet álmodott a közoktatás eme komor segédeszközének felszínére. Nem így Galambos Áron, az UniCredit Tehetségprogram idei I. helyezett ösztöndíjasa, aki a talált tárgyak újragondolásával töltötte legutóbbi alkotói éveit. A kidobásra ítélt iskolai taneszköz is így nyerte el végső állapotát: műalkotás lett belőle. És hogy ez valóban a végső stádium a tárgy „élettörténetében”, arra Galambos hívta fel a figyelmet, aki lapunknak úgy nyilatkozott a kiállítás megnyitóján, hogy az anyag sajátosságainak köszönhetően ugyancsak nehéz lenne átfesteni az első helyezést érő képet.

Giró-Szász Krisztina és Sipos József

Fotó: Béres Attila

 

Az anyag, a technika, a tapinthatóság amúgy is meghatározó hívószavak, ha a galériában helyet kapott alkotásokkal kapcsolatos összbenyomásunkat akarjuk valahogy kifejezni. Feltűnő ugyanis, hogy a zsűri (dr. Balogh Péter, az Amadeus Művészeti Alapítvány vezetője, Bodoni Zsolt festőművész, Einspach Gábor művészeti szakértő, Giró-Szász Krisztina, a FineArt Invest ügyvezetője, Gulyás Gábor, a Műcsarnok igazgatója, Jean Neal művészettörténész és Sipos József, az UniCredit Bank kommunikációs vezetője) láthatóan előnyben részesítette a komoly technikai tudással és hagyományos festészeti eljárásokkal készült pályaműveket. Giró-Szász Krisztina lapunknak úgy nyilatkozott ezzel kapcsolatban, hogy a pályázatot életre hívó bank kortárs képzőművészeti gyűjteményének bővítése során valóban nem az aktuális trendekhez való igazodás a legfőbb szempont, sokkal inkább az önálló értékítélet jelenti a döntések alapját.

Galambos Ádám nyertes alkotásával, a festett iskolai táblával

Fotó: Béres Attila

 

A győztes Galambos Ádám, a második Csernátony Lukács László és a két harmadik helyezett, Kaliczka Patrícia és Zékány Diána mellett nyolc további tehetség – Bajkó Dániel, Debreczeni Imre, Dobó Bianka, Kiss Antónia Zsanett, Kusnyár Evelin, Rácz Noémi, Szakszon Imre és Téglássy Anna – kapott egyszeri alkotói elismerést az idén. Az eredményhirdetéssel egybekötött kiállításmegnyitón Gíró-Szász Krisztina, az UniCredit Tehetségprogram vezetője kiemelte, hogy a 23 és 33 év közötti fiatal festőknek ezen a pályázaton kívül kevés olyan lehetőségük van ma Magyarországon, amelyen összemérhetik tehetségüket. Giró-Szász Krisztina elmondta azt is, hogy a tavalyi győztesnek, Pinczés Józsefnek több önálló és csoportos kiállítása nyílt az eredményhirdetés óta, Jakatics-Szabó Veronika pedig jelenleg önálló tárlaton mutatkozik be a budapesti Műcsarnok Mélycsarnokában. Sipos József az UniCredit Bank Hungary Zrt. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a fiatal tehetségeknek a bankcsoporton keresztül lehetőségük nyílik arra, hogy nemzetközi szinten is megmutassák tehetségüket. Készül egy olyan angol nyelvű kiadvány a nyertes pályamunkákból, amelyet az Unicredit csoport több országban is meg fog jelentetni, valamint a csoport évről évre megrendezett nemzetközi kiállításának válogatásába is bekerülnek a díjazott alkotások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.