Bár a zöld, komoly súllyal és kevés esztétikai értékkel bíró iskolai táblát sokunk bámulhatta gyerekként, valószínűleg legtöbbünk nem kéklő hegygerincet álmodott a közoktatás eme komor segédeszközének felszínére. Nem így Galambos Áron, az UniCredit Tehetségprogram idei I. helyezett ösztöndíjasa, aki a talált tárgyak újragondolásával töltötte legutóbbi alkotói éveit. A kidobásra ítélt iskolai taneszköz is így nyerte el végső állapotát: műalkotás lett belőle. És hogy ez valóban a végső stádium a tárgy „élettörténetében”, arra Galambos hívta fel a figyelmet, aki lapunknak úgy nyilatkozott a kiállítás megnyitóján, hogy az anyag sajátosságainak köszönhetően ugyancsak nehéz lenne átfesteni az első helyezést érő képet.
Giró-Szász Krisztina és Sipos József
Fotó: Béres Attila
Az anyag, a technika, a tapinthatóság amúgy is meghatározó hívószavak, ha a galériában helyet kapott alkotásokkal kapcsolatos összbenyomásunkat akarjuk valahogy kifejezni. Feltűnő ugyanis, hogy a zsűri (dr. Balogh Péter, az Amadeus Művészeti Alapítvány vezetője, Bodoni Zsolt festőművész, Einspach Gábor művészeti szakértő, Giró-Szász Krisztina, a FineArt Invest ügyvezetője, Gulyás Gábor, a Műcsarnok igazgatója, Jean Neal művészettörténész és Sipos József, az UniCredit Bank kommunikációs vezetője) láthatóan előnyben részesítette a komoly technikai tudással és hagyományos festészeti eljárásokkal készült pályaműveket. Giró-Szász Krisztina lapunknak úgy nyilatkozott ezzel kapcsolatban, hogy a pályázatot életre hívó bank kortárs képzőművészeti gyűjteményének bővítése során valóban nem az aktuális trendekhez való igazodás a legfőbb szempont, sokkal inkább az önálló értékítélet jelenti a döntések alapját.
Galambos Ádám nyertes alkotásával, a festett iskolai táblával
Fotó: Béres Attila
A győztes Galambos Ádám, a második Csernátony Lukács László és a két harmadik helyezett, Kaliczka Patrícia és Zékány Diána mellett nyolc további tehetség – Bajkó Dániel, Debreczeni Imre, Dobó Bianka, Kiss Antónia Zsanett, Kusnyár Evelin, Rácz Noémi, Szakszon Imre és Téglássy Anna – kapott egyszeri alkotói elismerést az idén. Az eredményhirdetéssel egybekötött kiállításmegnyitón Gíró-Szász Krisztina, az UniCredit Tehetségprogram vezetője kiemelte, hogy a 23 és 33 év közötti fiatal festőknek ezen a pályázaton kívül kevés olyan lehetőségük van ma Magyarországon, amelyen összemérhetik tehetségüket. Giró-Szász Krisztina elmondta azt is, hogy a tavalyi győztesnek, Pinczés Józsefnek több önálló és csoportos kiállítása nyílt az eredményhirdetés óta, Jakatics-Szabó Veronika pedig jelenleg önálló tárlaton mutatkozik be a budapesti Műcsarnok Mélycsarnokában. Sipos József az UniCredit Bank Hungary Zrt. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a fiatal tehetségeknek a bankcsoporton keresztül lehetőségük nyílik arra, hogy nemzetközi szinten is megmutassák tehetségüket. Készül egy olyan angol nyelvű kiadvány a nyertes pályamunkákból, amelyet az Unicredit csoport több országban is meg fog jelentetni, valamint a csoport évről évre megrendezett nemzetközi kiállításának válogatásába is bekerülnek a díjazott alkotások.