Zajos sikere volt a magyar néptáncnak Washingtonban

Ujjongással, vastapssal és ovációval ünnepelte a közönség a hétvégén Washingtonban A magyar falu címmel bemutatott néptáncprodukciót.

Grund
2013. 06. 30. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kárpát-medencei táncokat és viseleteket bemutató műsort a szerdán kezdődött Smithsonian Folklife Festival a Magyar örökség – Az újjáéledés gyökerei című fesztiválprogramban mutatták be. A fergeteges ünneplést kiváltó produkciót a Szentendre, a Gödöllő és a Válaszút Táncegyüttes, valamint a Fitos Dezső Társulat tagjai adták elő. – Körülbelül két hónapot készültünk erre a munkára ezzel a zseniális csapattal. Naponta mintegy tízszer jelenünk meg, iszonyú hajtás van, de megéri, mert nagyon jó a csapat – mondta a távirati irodának Fitos Dezső táncos, koreográfus, a fesztivál táncprogramjainak főfelelőse.

Elmondta, hogy a táncbemutatókat és a néptáncosokat felvonultató divatbemutató koreográfiáját a feleségével, Kocsis Enikővel készítette elő, aki azonban nem jöhetett Washingtonba, mert babát vár. A magyar falu produkciót több mint háromszázan ünnepelték felállva a hétvégén csúcsra járatott fesztivál Danubia színpadának nézőterén. – Nagyon nagy lehetőség a hazánkat itt, Washingtonban bemutatni, a viseleteinket, a kézművességünket és a tánckultúránkat – mondta a táncművész.

– A várakozásainkat messze meghaladta ez a siker – jelentette ki a távirati irodának Hatos Pál, a fesztivál szervezésében oroszlánrészt vállaló Balassi Intézet főigazgatója a táncbemutatót követően. Úgy vélte, a táncprodukció mellett „minden fronton ez a siker kísér bennünket”: például a karcagi birkapörköltet a NASA (az amerikai űrkutatási hivatal) mérnökei kóstolták meg, a gyerekek megpróbálkozhatnak a gólyalábakon járással, kalocsai nénikkel együtt pingálgatnak együtt. A programok jól egészítik ki egymást – vélte. – A látogatók sokan vannak, egymás sarkába lépnek, és a magyar kultúra talán legkedvesebb keresztmetszete az, amit itt látunk: népművészetek, népzene, népi játékok, és a „vájtfülűeknek” mindezt háttérbeszélgetésen el is magyarázzák – mondta a főigazgató.

Hatos Pál elmondta, hogy 2010 óta a Balassi Intézet Varsóban rendezett magyar napokat, ahol 70 ezer látogató volt, májusban a hasonló linzi rendezvényen 350 ezer, de Washingtonban a látogatók száma megközelítheti az egymilliót a július 7-i programzárásig. – Nagyon fontos, hogy a Balassi Intézet ne csak a magas kultúrát képviselje, hanem szóljon a „mindennapi emberhez” is. Mi itt nem egy Magyarország-képet módosítunk, javítunk vagy írunk át, hanem feltesszük Magyarországot nagyon sok amerikai mentális térképére –  mondta. – Keveset tudnak Európáról, kevesen hallottak Közép-Európáról. Talán Budapest vagy Tokaj nevét hallották már, de nem mindenki. Most viszont hallják, és nagyon mély és élményszerű tudást szerez mindenki – tette hozzá Hatos Pál.

A hétvégére, a látogatók első nagyobb rohamának kezdetére elkészült Washingtonban Szőke Gábor Miklós Repülő puli elnevezésű installációja a Smithsonian Folklife Festival területén. Négy méter magas, több ezer fekete- és a kutya nyelvénél piros - farúdból áll az alkotás,  amelyet a szobrászművész és asszisztensei 200 munkaóra alatt csavaroztak össze a magyar pavilonok között. A munkát a rekkenő hőség és zivatarok is nehezítették, amelyek miatt péntek délután a részvevőknek és a látogatóknak el kellett hagyniuk a fesztivál területét.


A szobor alkotója az amerikai fővárosba Oroszországból érkezett, ahol Vikszában, Moszkvától 400 kilométerre keletre egy hatalmas unikornis-szobrot készített. – A Repülő pulinak itt kellett lennie, ezért iderepült – nyilatkozott az MTI-nek fáradtan mosolyogva a munka hajrájában, a kialvatlanságtól kimerült művész. Szőke Gábor Miklós Hintalovát jelenleg egy horvátországi fesztiválon mutatják be. A szobrász Washingtonból Moszkvába tér vissza, ahol a Gorkij-parkban készül installációkat építeni. Novemberben Hongkongban lesz egy nagyobb kiállítása, az év vége előtt Isztambulban pedig egy oroszlánt fog megépíteni.  – Otthon főleg az anyaghasználatról ismernek. A Deák téren ott állnak immár három-négy éve a hatalmas dobermanjaim, Dante őrei. Szerintem őket ismerik a legtöbben, de nagyon sok szobrom van Magyarországon, a Balatontól Budapesten át az Alföldig, házak homlokzatán, erdőben és állatkertekben – sorolta.

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.