A magyarok és a horvátok rendkívüli mértékben gazdagították egymást

Jövőt építeni a múlt és a környező népek ismerete nélkül nehezen lehet, nem mindegy, mit gondolunk egymásról és egymás történelméről, még kevésbé közömbös, hogyan vélekedünk közös történelmünkről – mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes Somogyi Győző festőművész, grafikus kiállításának pénteki csáktornyai (Cakovec) megnyitóján.

TK
2013. 07. 05. 21:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zrínyi Miklós Szigeti veszedelem című művéhez készített illusztrációkat bemutató kiállítással Magyarország az Európai Unióhoz csatlakozott Horvátországot köszönti a Zrínyiek ősi fészkében, a csáktornyai várban.

A közigazgatási és igazságügyi miniszter, a kiállítás kezdeményezője emlékeztetett arra: magyarok és horvátok több mint 800 éven át éltek egy államközösség keretein belül. Hozzátette: „noha a két nép többnyire békében élt együtt, sőt fegyvertársak voltak külső ellenségek ellen és a kultúra terén is rendkívüli mértékben gazdagították egymást, az együttélés utolsó időszakának konfliktusai, illetve az átmenetileg, közel egy évszázadra átrajzolt geopolitikai és hatalmi érdekek a 20. századi kapcsolatainkra, egymás iránti viszonyulásunkra is rányomták bélyegüket”.

A két nép közös történelme kapcsán a miniszter arról is szólt, hogy „volt idő, amikor még annak eldöntése is egyesek számára gondot jelentett, hogy a Zrínyi fivérek alakja és öröksége hová tartozik, kinek a tulajdona”. Kijelentette: ő Zrínyi Miklóssal ért egyet, aki szerint öccse, Péter „mind magyar, mind horvát, mert látjuk, igazán szereti hazáját”.

Navracsics Tibor hangsúlyozta: „a Zrínyiek öröksége horvátok és magyarok között kikezdhetetlen, megbonthatatlan kapocs”, amely „túlélte egy évszázad politikai forgószeleit, állami propagandáját, felülről dirigált féligazságait és mellébeszéléseit”.

A kiállított tusrajzok szerzőjét, Somogyi Győzőt méltatva Navracsics Tibor azt mondta: nemcsak a mai Magyarország egyik legkiválóbb képzőművésze, hanem hagyományőrző huszár is, nemcsak a tollat és az ecsetet forgatja, hanem lóháton a szablyát is. Szerinte ennek talán az a magyarázata, hogy Somogyi Győző a Subicsok vitéz nemzetségének kései leszármazottja, kiállítása „kulturális jelképe lehet két nép régi, de immár megújuló barátságának”.

„Célom az, hogy a magyar és a horvát nép nagy közös szellemi alkotása (a Szigeti veszedelem) egy kétnyelvű díszalbum formájában jelenjen meg, ezekkel az illusztrációkkal a két ország közös kiadásába” – mondta el Somogyi Győző a kiállítás megnyitóján az MTI-nek.

A kiállítás szervezői a zágrábi magyar nagykövetség, a budapesti Balassi Intézet, valamint a tárlatnak helyet adó csáktornyai Muzej Medjimurja (Muraköz Múzeum).

A Kossuth-díjas művész tárlata július 5-től július 28-ig, hétköznap 8 és 16 óra, szombaton és vasárnap 10 és 12 óra között tekinthető meg a letenyei határátkelőtől alig 30 kilométerre található Csáktornyán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.