Az épület felújítását és átépítését európai uniós forrásokból finanszírozták, összköltsége mintegy 7,3 millió eurót (közel 2,2 milliárd forint) tett ki. A Művészetek Csarnoka az első ilyen jellegű, a kortárs művészet bemutatására szánt multifunkciós létesítmény Szlovákiában.
Az átépítés közel egy évig tartott, az átadás időpontját többször is módosították. Az épületnek az eredeti tervek szerint – az Európa Kulturális Fővárosa 2013 projekthez kötődő többi beruházással együtt – már a tavalyi év végéig, azaz az EKF januári nyitánya előtt el kellett volna készülnie. A késedelmet az okozta, hogy a felújítás során előre nem látható műszaki problémák adódtak, az építmény tetőszerkezete egy részének állapota statikai szempontból eltért a várttól.
A csarnok a jövőben a tervek szerint a kortárs művészetek új, eredeti formáinak bemutatására szolgál majd, ennek részeként a belső terét úgy alakították ki, hogy megfelelő térrel szolgáljon olyan modern művészeti megnyilvánulások bemutatására is, mint a különböző hang- és fényinstallációk. A nyáron közel ezer, télen pedig mintegy ötszáz látogató befogadására alkalmas létesítmény a hasonlóktól eltérően nem rendelkezik majd saját gyűjteménnyel és tárlatanyaggal, ugyanakkor mindig új és eredeti kiállítások bemutatására szolgál majd.
A Művészetek Csarnoka egyidejűleg három egyedi nyitókiállítással mutatkozott be. Ezeken a tárlatokon Tony Cragg brit szobrász, Constantin Brancusi román fotóművész és a magyar származású argentin multimediális alkotó, Gyula Kosice művei tekinthetőek meg augusztus 25-éig, ingyenesen.