Balog: Ez egy életforma

Kodály Zoltán megtanította nekünk, hogy a zenei nevelés nem tantárgy, nem iskolai anyag, amelyet el kell sajátítani, hanem életforma – mondta Balog Zoltán.

PR
2013. 07. 16. 0:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A közös éneklésre azt is mondhatnánk, hogy a lélek lélegzetvétele” – fogalmazott a miniszter, aki egyben a fesztivál fővédnöke is. Véleménye szerint a kodályi örökség mintha kicsit megkopott volna, eltűnt volna a fiatal nemzedék életéből, „hiányzik a zenei köznevelésből”.

Balog Zoltán elgondolkodtatónak nevezte, hogy több mint harminc országból jönnek a szemináriumra Kodály-módszert tanulni, „mi meg lassan elfelejtjük”. Emlékeztetett, Kodály azt írta: „Mielőtt más népeket akarunk megérteni, magunkat kell megismerni, és erre semmi sem alkalmasabb, mint a népdal.” A miniszter hozzátette: „Önök is ismerik azt az élményt, amikor hallgatják Kodály zenéjét, amikor magunkra ismerünk, és megerősödünk abban, hogy milyen jó, hogy magyarok vagyunk.”

Szólt arról, hogy Kodály „nehéz időkben mutatkozott erős embernek, nagy művésznek”. Álláspontja szerint ha a mozgásszervi betegségekre a mindennapos testnevelés kínálkozik gyógyszernek, akkor a mindennapos zenei nevelés a „zenei mozgásszervi betegségekre” kínálkozik jó gyógymódnak.

A Kodály Művészeti Fesztivál augusztus 2-áig tart, vele egyidejűleg rendezik a 27. Nemzetközi Kodály Szemináriumot, amelyre 33 országból érkeztek zenepedagógusok. A fesztivál nyitókoncertjén a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar és a Debreceni Kodály Kórus lépett fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.