Háromszoros jubileumot ünnepel Siófok városa – mondta el megnyitóbeszédében Kovács Emőke, a Balatoni Regionális Történeti Kutatóintézet igazgatója. A települést 1863-ban jegyezték először fürdőhelyként, 1893-ban a Belügyminisztérium gyógyfürdő rangra emelte Siófokot, végül 1968-ban nyerte el a város címet. A három évfordulót a fürdőhely gazdag múltját bemutató kiállítással ünnepli a Kálmán Imre-emlékház. A tárlat szinte mindent felvonultat a balatoni fürdőzés történetéből: korabeli orvosi szakvéleményektől a hirdetéseken és reklámokon át a fényképekig és különféle személyes tárgyi emlékekig. A három termet végigjárva pontos képet kaphatunk a másfél évszázaddal ezelőtti fürdőzési szokásokról, olvashatunk a tó vizének minőségéről és jótékony hatásáról, és kiderül az is, hogy a hírességek akkoriban is szívesen parádéztak a magyar tenger fövenyén.
A Magyar Nemzetnek Kovács Emőke elmondta, hogy a tárlat elsősorban a két háború közötti időszakra koncentrál, hiszen abban a két évtizedben Siófok – többek közt a trianoni területvesztés következményeként – az ország egyik legnépszerűbb fürdőhelyévé vált. De találunk fényképeket természetesen a 70-es és 80-as évek Plattensee-korszakából is, amikor a tó partja a német családegyesítések legfőbb színhelyévé avanzsált. A nyári szezonra időzített kiállítással a helyieken kívül a turistákra is gondoltak, hiszen a bemutatott anyagok nem csak a siófokiaknak lehetnek érdekesek.
Az évfordulókhoz kapcsolódva egy érdekes kezdeményezést is útjára indítottak a szervezők. Siófokhoz kötődő személyes anyagokat, tárgyi emlékeket vártak a helyiektől, amelyeken keresztül a fürdőváros magántörténelme is jobban elérhetővé válik. A történeti kutatóintézet könyvtárában komoly mennyiségű anyag gyűlt össze: tervrajzok, prospektusok, levelezések, értékes fotók és teljes hagyatékok alkotnak minden eddiginél élesebb képet Siófok másfél száz éves történelméről. A könyvtárban minden összegyűjtött emlék elérhető és kutatható. A Kálmán Imre-emlékház időszaki kiállítása szeptember 15-ig lesz látható.
Ficsor Benedek