Az emléktáblát a Szakál Ernő Emlékmúzeum Alapítvány állítja a Vörösmarty utca 10. számú háznál – mondta Dávid Ferenc alapítványi elnök az MTI-nek szombaton. A táblát Kutas László szobrászművész portrédomborműve díszíti. Szakál Ernő a középkori kőszerkezetek európai hírű ismerője, tudós restaurátora volt, aki a kőfaragó mesterség rég elfeledett szerkesztési módszereit élesztette újjá. A művész töredékből tudott rekonstruálni és megtervezni monumentális alkotásokat, köztük a visegrádi palota két Anjou-kori és egy Mátyás-kori kútját. Az ő nevéhez fűződik a budai Zsigmond-kori szoborlelet restaurálása is – idézte fel az alapítványi elnök.
Szakál Ernő 1913-ban Sopronban született, szülővárosában sajátította el a kőfaragó mesterséget. Főiskolai tanulmányai befejeztével első fontos szobrászmunkáját, a Liszt Ferenc-emléktáblát szülővárosa számára készítette. A második világháború után Rosenstingl Antallal állította helyre Sopronban az Orsolyiták templomát, a Szent György-templomot, majd a soproni Káptalanterem és a sopronbánfalvi Mária Magdolna-templom rekonstrukciójában vett részt. Szülővárosán kívül Szombathelytől Sárospatakig és Győrtől Szegedig műemléki kőszerekezetek és kőszobrok tucatjait állította helyre kőfaragó mester társaival közösen.
A 2002-ben elhunyt Szakál Ernő hagyatékának megőrzésén munkálkodó alapítvány a neves kőrestaurátor életművét bemutató kiállítást is rendez a soproni múzeummal közösen az emlékév alkalmából, amely szeptember 20-án nyílik a soproni Lábasházban. Ezen rajzok, fotók és filmek segítségével adnak áttekintést Szakál Ernő pályájáról.
A megnyitó előtt Sopron város állít emléktáblát díszpolgára emlékére az Országos Műemléki Felügyelőség egykori székházán, az Új utca 16. szám alatt – mondta Dávid Ferenc.