Emléktáblát avatnak Szakál Ernő tiszteletére

Emléktáblát avatnak Szakál Ernő Műemléki Európa- és Munkácsy-díjas szobrász, kőrestaurátor születésének 100. évfordulója alkalmából egykori lakóhelyénél Sopronban vasárnap délelőtt.

LR
2013. 07. 13. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emléktáblát a Szakál Ernő Emlékmúzeum Alapítvány állítja a Vörösmarty utca 10. számú háznál – mondta Dávid Ferenc alapítványi elnök az MTI-nek szombaton. A táblát Kutas László szobrászművész portrédomborműve díszíti. Szakál Ernő a középkori kőszerkezetek európai hírű ismerője, tudós restaurátora volt, aki a kőfaragó mesterség rég elfeledett szerkesztési módszereit élesztette újjá. A művész töredékből tudott rekonstruálni és megtervezni monumentális alkotásokat, köztük a visegrádi palota két Anjou-kori és egy Mátyás-kori kútját. Az ő nevéhez fűződik a budai Zsigmond-kori szoborlelet restaurálása is – idézte fel az alapítványi elnök.

Szakál Ernő 1913-ban Sopronban született, szülővárosában sajátította el a kőfaragó mesterséget. Főiskolai tanulmányai befejeztével első fontos szobrászmunkáját, a Liszt Ferenc-emléktáblát szülővárosa számára készítette. A második világháború után Rosenstingl Antallal állította helyre Sopronban az Orsolyiták templomát, a Szent György-templomot, majd a soproni Káptalanterem és a sopronbánfalvi Mária Magdolna-templom rekonstrukciójában vett részt. Szülővárosán kívül Szombathelytől Sárospatakig és Győrtől Szegedig műemléki kőszerekezetek és kőszobrok tucatjait állította helyre kőfaragó mester társaival közösen.

A 2002-ben elhunyt Szakál Ernő hagyatékának megőrzésén munkálkodó alapítvány a neves kőrestaurátor életművét bemutató kiállítást is rendez a soproni múzeummal közösen az emlékév alkalmából, amely szeptember 20-án nyílik a soproni Lábasházban. Ezen rajzok, fotók és filmek segítségével adnak áttekintést Szakál Ernő pályájáról.

A megnyitó előtt Sopron város állít emléktáblát díszpolgára emlékére az Országos Műemléki Felügyelőség egykori székházán, az Új utca 16. szám alatt – mondta Dávid Ferenc.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.