Fischer Annie-fesztivált rendez a Zeneakadémia

Kamarafesztivállal emlékezik meg Fischer Annie világhírű zongoraművészről születésének 100. évfordulója alkalmából jövő ősszel a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és Koncertközpont.

Grund
2013. 07. 05. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a centenárium nyárra, július 5-re esik, amikor nyári szünet van, a méltó megemlékezés 2014 őszére marad, ezzel kapcsolatban sok terve van a Zeneakadémiának, amelyekhez partnereket már találtak, de még keresnek is – mondta el Batta András rektor pénteken, a Fischer Annie születésének 99. évfordulóján tartott beszélgetésen.

A jövő őszi minifesztiválon nemcsak azok lépnek pódiumra, akikhez – mint például Prunyi Ilonához – személyes kapcsolatok fűzték, hanem pódiumot kapnak a nevét viselő ösztöndíj kedvezményezettjei is.

Fischer Annie hivatalosan nem volt a Zeneakadémia tanára, ő a pódiumról tanított. Mesterünkként tiszteljük és feltétlenül szeretnénk a tőle nyert becses örökséggel valamit kezdeni, azt a felnövekvő tehetségeknek átadni, a pályájuk részévé tenni – hangsúlyozta a rektor.

Felidézte: a zongoraművész halála, 1995. április 10. óta az Óbudai Társaskör minden évben megemlékezik róla, ennek „dicsőségét” semmiképp sem szeretnék elvenni, társnak tekintik az intézményt. Annál is inkább, mert a megemlékezés egyik fő szorgalmazója és szervezője Székely György orvos, a Semmelweis Vonósnégyes primáriusa, a kvartett pedig rendszeresen játszik a társaskörben.

Vásáry Tamás zongoraművész, aki nem csupán pályatársi kapcsolatban, hanem mély barátságban is volt Fischer Annie-val, felidézte: „Káprázatos volt a technikája, de mégsem nevezném zongoraművésznek, ő jelenség volt, aki nem zongorázott, hanem történeteket mesélt a billentyűkön. Mert minden jelentős művész mögött igaz történetek vannak, amit úgy mondanak el, hogy érzékletessé váljon mindaz, ami a hangokon túl rejtőzik."

Hogy mit jelentett a múltban Fischer Annie, aki 19 évesen, 1933-ban az első Budapesti Nemzetközi Liszt Zongoraverseny győztese volt, mit jelent a mában és az új nemzedékeknek, a jövőnek, arról Vásáry Tamás azt mondta: Fischer Annie művészete időtlen. Bárkinek, aki akár ötven év múlva meghallgatja egy-egy lemezét, érvényes lesz a művek előadása.

Székely György elárulta, hogy készült DVD Fischer Annie tévéfelvételeiből Kanadában. Azon fáradoznak, hogy legyen magyar verziója a kiadványnak. Batta András megemlítette, az évfordulóra összegyűjtik a művész rádiófelvételeit.

Szutrély Katalin énekesnő, a Purcell Kórus tagja elárulta, hogy Fischer Annie közelében nőtt föl. A Tóth Aladár–Fischer Annie házaspárnak nem volt gyermeke, így ő töltötte be a „pótunoka” szerepét. A mostoha sorsra jutott tárgyi hagyatékból családjának sikerült megmentenie néhány kottát és azt a Bösendorfer-zongorát, amely a balatoni nyaralóban állt.

Az évfordulóra hasonló személyes emlékezéseket is rögzíteni szeretne a Zeneakadémia a pályatársaktól, barátoktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.