Ismét Siófok lesz a magyar New Orleans

Több Balaton-parti város vitatkozhat azon, melyikük a Balaton fővárosa, az azonban vitathatatlan, hogy Siófok a magyar New Orleans. Július 12-étől 14-éig már tizedik alkalommal rendezik meg a Siófoki New Orleans Jazz Fesztivált.

Grund
2013. 07. 08. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tizedik jubileumát ünneplő Siófoki New Orleans Jazz Fesztivál napjainkra Magyarország legnagyobb tradicionális dzsesszeseményévé nőtte ki magát. Az ország minden tájáról ideérkező zenekarok a gipsy swingtől a ragtime-on át a dixielandig képviseltetik magukat, s mutatják be egyúttal a műfaj sokszínűségét. A fesztivál a neves együttesek mellett teret ad a feltörekvő fiataloknak is. Nem is lehetne méltóbb színtere ennek a rangos eseménynek máshol, mint a magyar King Oliver, Apáti János városában, Siófokon.

Az elején még nem lehetett sejteni, hogy ilyen népszerű lesz ez a kezdeményezés. Az első alkalommal, egy csupasz kis színpadon három zenekar egy estén trombitálta össze a Siófokon nyaralókat. Mára három napon át naponta négy dzsesszbanda ad térzenét.

Az elmúlt évtizedben összesen huszonhárom zenekar játszott a nagyérdeműnek. Debrecen, Hódmezővásárhely, Szeged, Kecskemét, Miskolc, Nagykőrös, Gödöllő és Budapest együttesei látogattak ide egy-egy szép nyári estén. Siófok testvérvárosából, Saint-Laurent-du-Varból játszott itt a Jean-Paul Alimi-trió, a Hot Jazz Band vendégeként az amerikai Allan Vaché és a siófoki gyökerekkel rendelkező ausztrál hegedűművész, Daniel Weltlinger.

Az önkormányzat testülete évről évre támogatja ezt az ingyenes koncertsorozatot, ahová a lelkes közönség mellett szvingtáncosok tucatjai is érkeznek. 2010-ben a Fesztivál Szövetség minősített fesztiváli címet adományozott az eseménynek.

A városban immár több mint négy évtizede munkálkodó Apáti János egykori növendékei országszerte zenekarokat alapítottak, s a fesztiválnak köszönhetően visszalátogathatnak egykori iskolájuk színhelyére. Apátinak pedagógusi, művészi munkássága mellett vitathatatlan érdemei vannak a hazai tradicionális dzsessz terjesztésében és ápolásában, amiért 2010-ben a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjét vehette át.

A Siófoki New Orleans Jazz Fesztiválon zeneszerető nyaralókból és a helyi dixieland-rajongókból évről évre egyre nagyobb közönség gyűlik össze. Az ide látogatók a Kálmán Imre Kulturális Központ dolgozóinak segítségével családias, baráti hangulatú eseményre látogathatnak el, ahol a vidámságé és a kikapcsolódásé főszerep. A fesztivál nem titkolt célja, hogy a tradicionális dzsesszélet pezsgését biztosítsa, és ezen keresztül minden látogató kellemes élménnyel térjen haza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.