Sok harmincas-negyvenes Metallica-fanatikus szerint az 1988-as And Justice for All album az ikonikus banda legjobb korongja. Az idén ötvenéves Jason Newsted basszusgitáros épp nem sokkal előtte csatlakozott a zenekarhoz, miután a csapat előző basszerosa, Cliff Burton egy buszbaleset során 1986-ban tragikus körülmények között életét vesztette. Negyvenen próbálkoztak, és végül Newsted lett az új tag. 2001-ig húzta James Hetfieldékkel a bittet, majd egy vita miatt kilépett a bandából. A rossz nyelvek szerint sem Hetfield, sem Kirk Hammett ritmusgitáros nem bírta igazán, mert egy egyszerű, hétköznapi srác volt. Ahogy ő fogalmazott, egy keresztény közép-nyugat-amerikai közösség egyszerű fia. Azóta sem nagyon szeret sokat beszélni a Metallicáról.
Jason Newsted
Fotó: Hegyalja Fesztivál
A szakítás óta jó pár formációval próbálkozott, és úgy tűnik, legújabb, tavaly decemberben összegrundolt bandájával, a Newsteddel, amelyben a basszusgitár mellett énekel is, végre megtalálta a Metallica utáni stílusát. A csapat idén január elején adta ki első, Metal címre hallgató kislemezét, amelyen négy nótát rögzítettek. A korong húzódala a King of the Underdogs, amelyet a Hegyalja közönségének is lezúztak. Emellett az augusztus 6-án megjelenő, újabb hét számmal kiegészülő stúdióalbumukról is lenyomtak jó párat; sokat közülük most hallhatott először a közönség. Jason szerint a korongot jól fogadják a rajongók. Ez látszott a múlt szerdai, fesztiválmércével még korainak számító 18.30-as kezdéskor is, a nagyszínpad előtt beteltek a szabad helyek.
Newstedet – aki 1999-ben járt utoljára Magyarországon – azonban már nem csak egyedül a zene érdekli, immár hét éve a festészet iránt is élénken érdeklődik. Lapunknak ezzel kapcsolatban arról mesélt, 2006 októberében egy hangfal elkapása közben olyan sérüléseket szerzett, hogy műteni kellett, emiatt egy ideig nem tudta használni a kezét zenélésre. Ekkor kezdett el érdeklődni a festészet iránt. Elsősorban absztrakt témák, formák érdeklik, gyakran merít ötletet könyvekből, mozifilmekből, vagy akár az őt érő eseményekből. Mint elmondta, ekkortól fordult az őrült zenéktől inkább az őrült festmények felé, persze a két téma, az alkotás folyamata bizonyos szempontból hasonlóképpen csapódik le benne.
Idén a zenekar miatt nem jutott sok ideje a festésre, első kiállítását azonban már 2010. május 4-én megtartotta a San Franciscó-i Micaela Gallery kiállítótermében. „A festészet az egyetlen olyan dolog az életben, aminek valóban van igazi célja” – állítja a basszusgitáros, aki – még mielőtt a húrok közé csapott – azt is elmesélte, hogy manapság egy-egy fanatikus gyűjtő akár 20 ezer dollárt is kifizet a képeiért. „Ez őrület, de itt tartunk most!” – zárta a beszélgetést nevetve Jason Newsted.
A beszélgetésben nyújtott segítséget köszönjük a Hegy' TV stábjának!