Kaláka fesztivál: folk, és nem csak folk

Folk, megzenésített vers, régi dalnokok és új dalok, Gárdonyi Géza és Bródy Sándor életműve Egerben – az idei Kaláka fesztiválba is sok minden belefért.

rKissNelli
2013. 07. 01. 6:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha már egy ilyen nagy múltú folkfesztivál (és nem csak folk) esett erre a hétvégére, érdemes megemlíteni azt is, hogy épp most zajlik Washingtonban a Smithsonian Folklife Festival, ahol a díszvendég Magyarország. Száznál is több mester, népzenész, néptáncos ügyködik július 4-éig a National Mallon összesen várhatóan másfél millió néző előtt, és a középpontban pontosan az van, amiről valamilyen értelemben a Kaláka fesztivál is szól: hogy a folk nálunk a mindennapok része. Ez nem mindenhol ilyen magától értetődő, Közép-Európában sem. Örülhetünk, hogy van egy rakás zenekarunk, amelyek valamilyen módon a népzenét használják és tolmácsolják, akiknek van is közönsége, és akikből négy-öt fesztiválra való felhozatal minden további nélkül kitelne. Ennek megfelelően nem is volt átfedés az idei és a tavalyi Kaláka fesztivál fellépői között. Kivéve persze magát a Kalákát. Ők a saját alapítású és róluk elnevezett fesztiválon meglehetősen szolidan adagolták a jelenlétüket, a vasárnap esti koncertet leszámítva épp csak hogy feltűntek itt-ott. Csütörtökön, a Cseh Tamás-kiállítás megnyitóján például Cseh Tamás-dalt énekeltek, a Kaláka történetében először, a Volt egy időszakot. Aztán a Gárdonyi Géza–Bródy Sándor emlékére ültetett fesztiválfa, egy vadkörtecsemete alatt láthattuk a Gryllus fivéreket. Lapátolás előtt egy Kaláka–Kányádi-klasszikus, a Valaki jár a fák hegyén hangzott el egy szál gitárral.

 

A Kalákán kívül is akadtak fellépők az idei fesztiválon, akik évtizedekben számlálják a történetüket, a hazai folk háza táján ez különben sem ritka. A Szélkiáltó például első, 1974-es dalát, Weöres Sándor Rózsa, rózsáját is előadta az egri vár udvarán péntek este, de két-három számmal utána már készülő új lemeze, a Himnusz a borhoz címadó dalát hallottuk. A Cimbaliband szokás szerint táncos irányba és a műfaji sokszínűség felé vitte el az estét – a magyar és balkáni népzenét a dzsesszel, rockkal, skaval egybekeverő együttestől szokás szerint könnyedebb saját slágereket is hallottuk, Balatoni nyaraló című számuk videoklipje egyébként vadonatúj, a napokban debütált a YouTube-on.

Az egri vár idén másodjára adott helyszínt a harminckét éven át Diósgyőrben rendezett fesztiválnak. Nem csoda, hogy sokak számára nem evidens, hogy mi is van itt. Péntek este régi ismerősökkel találkoztam alig pár méterre a vár bejáratától, ahol az esti koncertek zajlanak. Ha valaki, ők biztosan ezért jöttek, gondoltam rögtön. Aztán mégis az derült ki, hogy egy szimpla kirándulást terveztek, a fesztiválról nem is tudtak. Maga a Kaláka fesztivál és Diósgyőr, a több évtizedes fesztiválhelyszín persze megvan, de az már meglepetés, hogy a diósgyőri esemény Egerben jön szembe. Lendületből el is ajándékozom a programfüzetemet, és velük együtt újra megállapítom, hogy akár csak egy napra is megéri bekapcsolódni a fesztiválprogramba. Péntek este Szélkiáltó, Cimbaliband, Palya Bea és PASO, szombaton a Misztrál, a Parapács, a Hot Jazz Band, a Szilvásy Gipsy Folk Band, vasárnap a Kaláka, a Napra, a Söndörgő és a visszajáró vendég, Miquéu és Baltazar Montanaro duó zenélt. Még a budapesti koncertdömpingben is örülhet az ember, ha megcsíp egy-egy ilyen estét.

A Kaláka fesztiválban mindemellett az a jó, hogy sok mindent be tudnak húzni a fesztiválprogramba, ami valahogy kötődik a Kalákához vagy a helyszínhez. A dalnokhagyomány ápolása az egyik ilyen kapcsolódás, így született a fesztivál, az Eszterházy Károly Főiskola, az Egri Kulturális és Művészeti Központ és az Országos Széchényi Könyvtárban működő Cseh Tamás Archívum együttműködésével egy Cseh Tamás-kiállítás. Lemezek, néhány emlék és az eredetileg képzőművésznek készülő énekes grafikái, metszetei – a január 22-án az Országos Széchényi Könyvtárban látható tárlat anyaga – most is megtekinthetőek a főiskola aulájában. A dalnoktéma és az egri irodalmi kapcsolódások találkozásából született a Gárdonyi-dalnokverseny ötlete, amelyet a fesztiválgazda Kaláka együttes bonyolított le. A cél az volt, hogy Gárdonyi verseit gondolják újra a dalszerzők. Költőként szinte alig ismeri a nagyközönség az Egri csillagok szerzőjét, mégis csaknem hetven pályamű érkezett a versenyre. Közülük válogatott ki a Kaláka együttes tizenhetet a vasárnap délutáni verskoncertre. A Gárdonyi-versek egészen magától értetődően szólaltak meg dalként, a pályázók pedig meglepően sokszínű képet mutattak. A nyertesek között volt például a Szélkiáltó egykori tagja, T. Horváth József, a pécsi illetőségű, most már két lemezzel rendelkező Neofolk együttes, és olyan nyertes is akadt, aki nem folkban utazik, mint a Vörösfenyő. A zenekar egyedi hangszerelésben, gitárral, ütősökkel, klarinéttal és szaxofonnal szólaltat meg saját dalokat és rockklasszikusokat, most pedig már Gárdonyi-verseket is. A nyertes, a vasárnap délutáni koncertre beválogatott dalok meghallgathatók a fesztivál honlapján.


S ha már irodalom, ott van még Bródy Sándor is, Eger másik írója és Gárdonyi Géza barátja, akit az emlékévben Gárdonyival együtt ünnepel a város. A róla elnevezett könyvtárban pénteken nyitottak Bródy Sándor-kiállítást a fesztiválprogramba illeszkedve, Bródy unokája, Alexander Brody és Gárdonyi dédunokája, Keller Péter  jelenlétében. A két íróleszármazott ismeri egymást már egy ideje, most is többnyire együtt voltak láthatóak kiállításmegnyitón, faültetésen. Egyetértenek abban, hogy az emlékévben szívesen jelen vannak, de inkább a háttérbe húzódva. Legközelebb, remélik, egy Gárdonyi-emlékünnepségen találkoznak majd augusztusban. Alexander Brody azért tartott beszédet a Bródy-kiállítás megnyitóján, és köszöntőt mondott lánya, Thyra is.

Az emlékévben lesznek még nagyszabású programok: Habis László, a város polgármestere az új Gárdonyi-musical, az Isten rabjai bemutatóját emelte ki, az ünnepségeket az író születésnapjára, augusztus 3-ára eső hétvégén, majd rögtön a következő hétvégén az irodalmi fesztivált, és azt a kezdeményezésüket, hogy képzőművészeket hívjanak a városba, akik Egerben festenének, majd kiállítás is nyílna a munkáikból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.