Ígéret és ízelítő is egyben ez a vállalkozás, hiszen a rendezők nem titkolt szándéka, hogy a látogatók képet kapjanak arról a páratlan magyarországi műtárgyegyüttesről, ami a küszöbön álló épületrekonstrukciót követően megnyíló állandó, új és nagyszabású iszlám kiállításon kap majd helyet. Erre egészen 2016-ig kell várni, Takács Imre szerint várhatóan ekkora fejeződnek majd be a felújítási munkálatok, amelyek a tervek szerint jövő év elején kezdődnek el.
A korszerűsített, bővített és új funkciókkal is kiegészülő épületben 1200 négyzetméternyi területen, a szintén újonnan kialakított „Iszlám szárnyban” fogják majd bemutatni mindazokat a műtárgyakat, amelyek Ázsia és Észak-Afrika iszlám országaiból az Iparművészeti Múzeum gyűjteményébe kerültek az intézmény 1872-es alapítása óta eltelt időszakban. A gyűjteményi anyag a számok nyelvén is impozáns: közel háromezer darabból áll, és a 8. századtól a 20. századig tartó korszakot öleli fel.
A mostani előzetes kiállítás szerényebb körülmények között – 200 négyzetméternyi kiállítótérben közel 80 műtárgy segítségével –, ám mégis a maga teljességében mutatja be a magyarországi iszlám gyűjtemény sajátosságait és értékeit. A budapesti iszlám anyag nem nevezhető teljesnek, például a régészeti leletanyag hiányos, viszont az oszmán–török szultáni udvarból származó műtárgyegyüttes nemzetközi összehasonlításban is páratlan – mondta el a főigazgató. Nem is beszélve a világhírű szőnyeggyűjteményről, aminek ékességei közül több is megtekinthető a tárlaton. Például az a lenyűgöző, 16. századi perzsa kárpit, ami világviszonylatban is egyedülálló, hiszen a korból ez az egyetlen fennmaradt olyan textilremek, amin figurális ábrázolás látható.
Figyelmet érdemel az a Marokkóból származó faliszőnyeg is, amely jól példázza, milyen komoly hatással volt a félnomád berber törzsek színpompás, az absztrakt motívumokat kedvelő díszítőművészete a helyi alkotókra. A török kultúra megtermékenyítő jelenlétéről is meggyőződhet a látogató: a magyar főúri viselettől kezdve az itthoni református egyház motívumkészletén át egészen a miseruhákig mutatható ki a keleti díszítőművészet és formakincs hatása. Vagyis az „ígéretkiállítás” arról is vall, hogy a múzeum kollekciója a művészeti élményeken túl a kultúrák és a vallások közötti érintkezések szép példáit is magába foglalja.
Nézegessen iszlám műtárgyakat!