Kik a legjobb zsarupárosok? – Szavazzon!

A héten mozikba kerülő Női szervek című filmben nem első alkalommal igyekeznek a filmkészítők egymással össze nem illő figurákat párba állítani. Szavazzon kedvenc zsarupárosára!

kgy
2013. 07. 06. 11:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevesen vitatnák, hogy minden idők egyik legjobb mozis zsarupárosa a Halálos fegyverből Mel Gibson és Danny Glover. Glover „öreg vagyok már ehhez a szarhoz” mondása az évek során szállóigévé vált, bár az első rész elkészültekor még csak 41 éves volt a színész. Az összesen négy epizódot megért széria jól indult, de akkor még nem látszott, hogy kifuthat három folytatás is belőle. Gibson ezzel a szereppel tartósította magát akcióhősként, s végleg túllépett Mad Max-karakterén. Az első részben még egy szuicid hajlamáról híres, labilis zsarut alakít, akit a dörzsölt, és nyugalomra vágyó Glover mellé osztanak be. A labilitás a folytatásokban egyre jobban elkopik, a második részben bevezetik Joe Pesci karakterét a sorozatba, aki végül már majd egyenrangúvá válik a párossal. A különféle epizódokban bűnözők sorának nyomába eredő duó sok akciójelenetben, robban(t)ásban vesz részt, amit még a negyedik részre sem unt meg a közönség. Tetralógiaként viszont 1998-ban végleg lezárulni látszik a Halálos fegyver – a dolgok jelenlegi állása szerint legalábbis.

1977. Nem tévedés, ekkor készült el a Magyarországon mai napig kultikus áhítattal emlegetett Bűnvadászok, amelyet itthon a szocialista forgalmazási rendszer sajátosságainak köszönhetően csak 1989-től láthatott a mozikban a magyar közönség. Ekkor már a híressé vált Bud Spencer – Terrence Hill páros stabilan millió feletti nézőszámok mellett szórakoztatta hazánkban a nagyérdeműt, s a legkedveltebb darabok között jegyzik a szokatlan zsarupáros mozit is. A Bűnvadászok hősei ugyanis eredetileg bankrablásra szövetkeznek, és gyakorlatilag a fatális véletlen folytán lesznek rendőrök. Ahol sok kanyart követően jutnak a csúcsra, és minden szabályszegésük ellenére bizonyítanak főnöküknek. Az elmaradhatatlan tömegbunyók mellett itt is kijut humorból, a formalinos rágógumi és társai a mai napig örökzöld kedvencek a rajongók körében.

 

Csúcsformában

1998-ban jött az ötlet, hogy a nagyszájú afroamerikai Chris Tuckert egy filmbe eresszék össze a távol-keleti harcművész-színész Jackie Chan-nel. A Csúcsformában remek sikere pedig igazolta a rendhagyó párosban bízókat. Chan hozta a keleti mentalitást, az amerikai helyszín és a Chris Tucker pedig a nyugati világot, s a kettő összeeresztése egy akció-vígjátékban ideális elegyet alkotott, amely ugyan nem példa nélküli, de itt a humor és a két, valóban nagyon különböző figura megtette megfelelő hatását. A sztori szerint egy amerikai rendőr és egy hongkongi nyomozó kénytelen összeállni egy kínai kislány elrablása érdekében, amely cél hamarosan felülírja az egymás iránti ellenszenvüket. A Csúcsformában első részének sikere két folytatást eredményezett, és a harmadik rész hatalmasra duzzadó költségvetése és a verekedéshez korosodó Chan után sem szegte a producerek kedvét egy újabb epizód elkészítése. Legalábbis, ha hinni lehet a zuhanyhíradóknak, akkor készül a negyedik rész a jövőre 60 éves (!) Channel, és valamelyest kortalanabb – no meg még mindig csak 41 éves – Tuckerrel.

 

Szegeden láttam először moziban az MIB első részét, és amikor felhangzott a főcím (Men in Black – Sötét zsaruk), akkor a mögöttem ülők egyike szinte őszinte lelkesedéssel kiáltott fel, hogy „ezek a dorozsmai rendőrök”. Szerencsére a film ennél sokkal kifinomultabb poénokat tartogat. Különösen azok a viccek ülnek igazán (és ez érvényes a meglehetősen halovány második, és a valamivel nézhetőbb harmadik részre is), amik arra építenek, hogy ki mindenki földönkívüli származású a Földön (például Mick Jagger, aki azért érkezett, hogy megtermékenyítse a bolygó teljes női lakosságát). A Men in Black a klasszikus „új fiú – tapasztalt ügynök” páros kínálta dramaturgiára épít, ám ez esetben az újonc, vagyis Jay ügynök (Will Smith) és mogorva társa, Kay ügynök (Tommy Lee Jones) egy olyan titkos kormányhivatalnak dolgoznak, akik a Földre letelepedő, vagy azon átutazó idegen lényeket ellenőrzi. És hát persze a bűnügy, amit a párosnak ki kell nyomoznia, szintén kozmikus méretű, az ellenfél pedig egy elég visszataszító, rovar szerű galaktikus gonosztevő. A korban frissnek számító komputergrafika, jó színészi játék és kellemes humor: a siker nem véletlenül érte utol a Sötét zsarukat Dorozsmától Denverig.

 

Minden idők talán leghumorosabb, legkifinomultabb, de feltétlenül legangolabb rendőrfilm-paródiája. A beszédes nevű Nicholas Angel (Simon Pegg) olyannyira tökéletes zsaru, hogy frusztrált londoni kollégái végül vidékre száműzik, egy tökéletesen békés és rendezett településre, ahol soha semmilyen bűneset nem történik. A fővárosi nagymenő zsernyák persze nem találja a helyét ebben az unalmas idillben, az elpuhult kollégák és a falut belengő kedélyes bárgyúság miliőjében, és ezen nem segít új társa, a dagi és akciófilm-mániás Danny (Nick Frost) sem. Csakhogy hamarosan gyanús bűntény nyomai bukkannak elő, és a végén az is kiderül, miért nincs egyetlen bűnöző sem helyben. A film egy hatalmas akciófilm-paródiába torkollik, de addigra már rengeteg poénon és remek kulturális utaláson vagyunk túl. Kötelező.

 

 

Minden, ami filmcsokor, itt olvasható!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.