– Vannak ágyúink, és rendelkezésünkre áll egy egész honvéd hadosztály, úgyhogy Bécs bevehetővé vált – közölte az egybegyűlt újságírók előtt Rudolf Péter. Az ismert színész és rendező szerencsére csak ironizált, az élcet pedig egy külpolitikailag talán kevésbé nagy horderejű, de a magyar filmgyártás szempontjából nagyon is meghatározó esemény apropóján engedte meg magának.
Rudolf Péter a Kossuthkiflit olvasva rögtön tudta, ebből filmet akar forgatni
Fotó: Nagy Béla
Napok óta folynak ugyanis a szentendrei skanzen területén a Kossuthkifli című új magyar tévésorozat felvételei. Bécs fellélegezhet, hiszen az ágyúkra és a haderőre azért lesz szükség, hogy az 1849-es események sodrában játszódó, fantasztikus humorral és egyedi nyelven megírt kalandregény összetéveszthetetlen hangulata maradéktalanul érvényesüljön majd a tévéképernyőkön is. Az esélyek jók, hiszen az MTVA, a Richter Gedeon és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával készülő sorozat jelenlegi költségvetése 750 millió forint körül mozog. Ezenfelül több mint száz magyar színész bukkan majd fel a történetben, amire meglehetősen régen volt már példa az itthoni filmgyártásban. Rudolf Péter idő hiányában csupán néhány nevet idézett fel a csütörtöki sajtótájékoztatón, mindenesetre bizakodásra ad okot, hogy a kisebb szerepekben is olyan színészek epizódszereplésére lehet számítani, mint például Törőcsik Mari, Básti Juli vagy Lukáts Andor.
A szereplőgárda: Reviczky Gábor, Kőszegi Ákos, Trokán Nóra, Haumann Péter, Nagy-Kálózy Eszter, Lengyel Tamás, Kálloy Molnár Péter
Fotó: Nagy Béla
Fehér Béla regénye valójában egy nagyszabású üldözési jelenet vagy ahogy Rudolf fogalmazott: intellektuális Gyalog galopp. Egyúttal Jókai-paródia, road movie és szórakoztatóan keserű látlelet a magyarság örök problémáiról, áthatva egészséges, de nem kritikátlan patriotizmussal.
A mindent túlélő kispolgár, a cukrászként tevékenykedő Vödric Demeter (Haumann Péter) lányát, a szép Esztillát (Trokán Nóra) magával ragadja szerelme, a merev és elvakult Kossuth-hívő Swappach őrnagy (Lengyel Tamás), hogy egy tizenöt diós és ugyanannyi mákos bejgliből álló szállítmányt üldözzön Pozsonytól Debrecenig a szabadságharc színterein keresztül, mivel egy kémjátszma sötét részleteit sejti a rendelés mögött. Ráadásul kirabolja tulajdon apját, Swappach Ferdinándot is (Reviczky Gábor), aki nem mellesleg a rendkívül hatékonyan működő császári titkosszolgálat magas beosztású tisztje.
A skanzen pajtája tökéletesen alkalmas sajtótájékoztatók lebonyolítására is
Fotó: Nagy Béla
A delizsánszon, vagyis hintóban utazó fiatalokhoz csatlakozik még Karola grófnő (Nagy-Kálózy Eszter), az élemedett korú, ám mégis meglehetősen rugalmas arisztokrata vénkisasszony, valamint – nem éppen önként – a kocsihajtó Batykó (Kálloy Molnár Péter), aki látszólag nem több egyszerű és kedélyes népi figuránál, de azért ő is tartogat még számos meglepetést. Az alkalmi útitársakat egy másik díszes kompánia üldözi élén Swappach Ferdinánddal, akihez csatlakozik Vödric és Dalfalvi Matyiő (Kőszegi Ákos), a mesteri kém. Fehér Béla regényéből Hársing Hilda dramaturg, Kapitány Iván, a film operatőre és Rudolf Péter készítették el a forgatókönyvet.
Az elmúlt forgatási napok már eddig is élményekben gazdagnak bizonyultak. „Ennyi állattal még nem forgattam együtt életemben” – mondta el például Kőszegi Ákos, a szőrös és négylábú szereplőgárdára utalva ezzel, akik közül különösen egy Mazsi becenévre hallgató vaddisznóval közös jelenet maradt számára emlékezetes.
A romantikus road movie kirobbantói: Trokán Nóra és Lengyel Tamás
Fotó: Nagy Béla
Kapitány Iván a forgatási körülményekről szólva utalt arra, milyen nagy szerencse, hogy a skanzen lehetőséget biztosított a forgatásra, mivel a díszlet felépítése komoly anyagi nehézségeket támasztott volna. Így sincs könnyű dolga a stábnak, hiszen nagyon régen forgott utoljára kosztümös magyar történelmi film, így az egykori kellékek is nehezen lelhetők fel, és az olyan látszólag egyszerűnek tűnő feltételek, mint egy hiteles 19. századi csárda fellelése az országban, sem teljesíthetők gond nélkül. A forgatás július és október között 72 napig tart, és 107 helyszínen folyik majd. Az utómunkálatok a tervek szerint nem kevés időt emésztenek majd fel – ezt a hiteles korrajz is megköveteli, ráadásul a regény tele van fantasztikus és meseszerű jelenetekkel –, ezért a hatrészes, epizódonként 52 perces széria várhatóan 2014-ben kerül majd a Magyar Televízió képernyőjére.
Fehér Bélával készült interjúnkat itt olvashatja el