Az Újbuda Kulturális Városközpont program keretén belül szervezte meg a XI. kerületi önkormányzat a bARTók útON kulturális hétvégét, amelyre a lelkes szervezők nem csak a kerület lakosait, hanem minden érdeklődőt vártak. A szombaton és vasárnap megrendezett programsorozat fő célja a Bartók Béla út történelmi városközponti rangjának bemutatása volt, illetve a jelenlegi kiállítótermek, kávézók programjainak széles körű terjesztése is.
Programokat nemcsak a híres Hadik kávéházban, illetve a Szatyor Bár és Galériában találhattunk – ahol a kiállításokon kívül a zenés estek is főszerepet kaptak –, hanem olyan, direkt erre a hétvégére kialakított helyeken, mint az Eleven Blokk pop-up kiállítótere, vagy a Gárdonyi tér parkja, ahol a közösségi alkotótér kerámia workshopra és nejlon graffiti készítésére kínált lehetőséget. Az Eleven Blokk rászolgált a nevére, egyrészt a kiállító tér bejárata mellett, a falra ragasztott papírok ötlete miatt, ezekre ugyanis bárki rajzolhatott vagy üzenhetett a többi látogatónak és járókelőnek, vagyis elmondhatta a véleményét a hétvégi programokról és a tárlatokról. Másrészt a Blokkban látható kiállítás jókedvre derítette a látogatókat vagy egy vidámpark képével vagy egy, a teremben elhelyezett, ember nagyságú ajándékos doboz rejtélyével.
Így készül a nejlon graffiti
Fotó: Kultúrgrund
Új kiállító- és közösségi térként mutatkozott be a Zipernowsky Tudományok és Művészetek Háza, amely többféle korosztályt szólított meg a programjaival: az Anglia magyar szemmel című fotókiállítás és a híradásipart bemutató kiállított tárgyak a felnőtteket, míg az Öveges Műhely galériája a fiatalságot célozta meg. A műhelyben ezen kívül közösségi tér is működik a hét többi napján.
Az újbudaiak számára megszokott látvány, hogy rengeteg egyetemista van a környéken, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) campusa és a mellette található kollégiumok miatt a fiatal mérnökök bevették a környéket. A BME csapata az Odoo Projectet hozta, amelynek lényege egy innovatív szolár ház létrehozása és az építészmérnöki újítások bevezetése. A Szkéné Színház kihelyezett stúdiójában pedig a Caligula helytartója című előadást vetítették szombaton és vasárnap este.
A kiállítást designszemmel megragadó Defo Labor kitűnt a többi galéria közül: a használati tárgyak és egyéb díszítő elemek bemutatótereként rengeteg színes és ötletes apróságot lehetett kipróbálni és megvenni. Az időzítős virágöntöző, vagy az egyik legnépszerűbb, a fesztiválok kitűnő kelléke, a „színezd és fesd magad” karóra sláger volt, de sokaknak tetszett az amorf váza ötlete is. A hétköznapi tárgyak eredeti és szokatlan dizájnba öltöztetett ötletei húzóerőként hatnak az emberekre, ezt remekül példázza, hogy aki valamilyen különleges kivitelezésű dekorációra vágyott, a Defo Labor színes és hívogató üzletében biztosan megfordult.
Kisebb tömeg a Zipernowsky Tudományok és Művészetek Házánál
Fotó: Kultúrgrund
A hétvége egyik legérdekesebb és legaktívabb programja a történelmi séta volt, emelyen kiderült Csontváry Kosztka Tivadar műtermének pontos helyszíne – eláruljuk, ugyanazon épület földszintjén található a Hadik Kávéház. De a B29 Galéria a sétán kívül koncertekkel és workshopokkal is készült: fellépett a Pesti Sikk zenekar, zenéjüktől az ember visszarepült az időben egészen az 1920-as évekig, az Urbanissimus köztér fórumán pedig szombaton és vasárnap a városkép javításáról és a kulturális lehetőségekről folyt a beszélgetés: hogyan szervezzünk programokat, eseményeket, hogyan szépítsük és alakítsuk a közterületeket? A fórum a demokratikus építés-szépítés elve mellett érvelt: amit teszünk a városért, a kerületért vagy a házunkkal szemben található parkért, azt látjuk és abban a környezetben élünk. Megéri összefogni és szépíteni, csak a közös nevezőt kell megtalálni.
Erre volt jó példa a bARTók útON, amely az első nagyobb lépése az újbudai közösségi élet fellendítésének – a budai oldal hosszú kultutcája a lábunk előtt hever, már csak fel kell fedezni. Kezdetnek jó, ha délután a Hadikban elfogyasztunk egy kávét, majd teszünk egy sétát a Gellért tér felé!