Újra felfedeztük a Bartók Béla utat

Kivirult a Bartók Béla út: kiállítások, dizájnlabor, urbanisztika és városismereti séta várta az érdeklődőket a bARTók útON kulturális hétvégén.

Csikós Kornélia
2013. 07. 15. 16:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Újbuda Kulturális Városközpont program keretén belül szervezte meg a XI. kerületi önkormányzat a bARTók útON kulturális hétvégét, amelyre a lelkes szervezők nem csak a kerület lakosait, hanem minden érdeklődőt vártak. A szombaton és vasárnap megrendezett programsorozat fő célja a Bartók Béla út történelmi városközponti rangjának bemutatása volt, illetve a jelenlegi kiállítótermek, kávézók programjainak széles körű terjesztése is.

Programokat nemcsak a híres Hadik kávéházban, illetve a Szatyor Bár és Galériában találhattunk – ahol a kiállításokon kívül a zenés estek is főszerepet kaptak –, hanem olyan, direkt erre a hétvégére kialakított helyeken, mint az Eleven Blokk pop-up kiállítótere, vagy a Gárdonyi tér parkja, ahol a közösségi alkotótér kerámia workshopra és nejlon graffiti készítésére kínált lehetőséget. Az Eleven Blokk rászolgált a nevére, egyrészt a kiállító tér bejárata mellett, a falra ragasztott papírok ötlete miatt, ezekre ugyanis bárki rajzolhatott vagy üzenhetett a többi látogatónak és járókelőnek, vagyis elmondhatta a véleményét a hétvégi programokról és a tárlatokról. Másrészt a Blokkban látható kiállítás jókedvre derítette a látogatókat vagy egy vidámpark képével vagy egy, a teremben elhelyezett, ember nagyságú ajándékos doboz rejtélyével.

Így készül a nejlon graffiti

Fotó: Kultúrgrund

 

Új kiállító- és közösségi térként mutatkozott be a Zipernowsky Tudományok és Művészetek Háza, amely többféle korosztályt szólított meg a programjaival: az Anglia magyar szemmel című fotókiállítás és a híradásipart bemutató kiállított tárgyak a felnőtteket, míg az Öveges Műhely galériája a fiatalságot célozta meg. A műhelyben ezen kívül közösségi tér is működik a hét többi napján.

Az újbudaiak számára megszokott látvány, hogy rengeteg egyetemista van a környéken, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) campusa és a mellette található kollégiumok miatt a fiatal mérnökök bevették a környéket. A BME csapata az Odoo Projectet hozta, amelynek lényege egy innovatív szolár ház létrehozása és az építészmérnöki újítások bevezetése. A Szkéné Színház kihelyezett stúdiójában pedig a Caligula helytartója című előadást vetítették szombaton és vasárnap este.

A kiállítást designszemmel megragadó Defo Labor kitűnt a többi galéria közül: a használati tárgyak és egyéb díszítő elemek bemutatótereként rengeteg színes és ötletes apróságot lehetett kipróbálni és megvenni. Az időzítős virágöntöző, vagy az egyik legnépszerűbb, a fesztiválok kitűnő kelléke, a „színezd és fesd magad” karóra sláger volt, de sokaknak tetszett az amorf váza ötlete is. A hétköznapi tárgyak eredeti és szokatlan dizájnba öltöztetett ötletei húzóerőként hatnak az emberekre, ezt remekül példázza, hogy aki valamilyen különleges kivitelezésű dekorációra vágyott, a Defo Labor színes és hívogató üzletében biztosan megfordult.

Kisebb tömeg a Zipernowsky Tudományok és Művészetek Házánál

Fotó: Kultúrgrund

 

A hétvége egyik legérdekesebb és legaktívabb programja a történelmi séta volt, emelyen kiderült Csontváry Kosztka Tivadar műtermének pontos helyszíne – eláruljuk, ugyanazon épület földszintjén található a Hadik Kávéház. De a B29 Galéria a sétán kívül koncertekkel és workshopokkal is készült: fellépett a Pesti Sikk zenekar, zenéjüktől az ember visszarepült az időben egészen az 1920-as évekig, az Urbanissimus köztér fórumán pedig szombaton és vasárnap a városkép javításáról és a kulturális lehetőségekről folyt a beszélgetés: hogyan szervezzünk programokat, eseményeket, hogyan szépítsük és alakítsuk a közterületeket? A fórum a demokratikus építés-szépítés elve mellett érvelt: amit teszünk a városért, a kerületért vagy a házunkkal szemben található parkért, azt látjuk és abban a környezetben élünk. Megéri összefogni és szépíteni, csak a közös nevezőt kell megtalálni.

Erre volt jó példa a bARTók útON, amely az első nagyobb lépése az újbudai közösségi élet fellendítésének – a budai oldal hosszú kultutcája a lábunk előtt hever, már csak fel kell fedezni. Kezdetnek jó, ha délután a Hadikban elfogyasztunk egy kávét, majd teszünk egy sétát a Gellért tér felé!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.