120 éves lenne Miroslav Krleza, emléknapot tartanak

Emléknap lesz Miroslav Krleza, a magyar-horvát kulturális élet egyik legnagyobb alakja tiszteletére.

rKissNelli
2013. 09. 25. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miroslav Krleza születésének 120. évfrodulója alkalmából egész napos konferenciát és emléknapot szervez  Budapesten a Histrion Bt., a Magyarországi Horvátok Tudományos Intézete és a magyarországi horvát közösség könyv- és folyóirat-kiadója, a Croatica Nonprofit Kft. A konferenciát Budapesten a Croatica multifunkcionális termében, a Nagymező utca 68. szám alatt tartják.

Krleza, az elismert horvát író-költő anyanyelvi szinten beszélt a horvát mellett magyarul és németül, s kapcsolatot tartott fent és nagy rajongója volt a Nyugatnak, főként Ady Endrének. Jól ismerte a magyar irodalmat, amely hatással is volt munkáira. A költő-író Krleza a 20. századi magyar-horvát irodalmi és kulturális élet egyik legjelentősebb alakja, szinte minden fontos műve olvasható magyar fordításban, műveiben rengeteg a magyar vonatkozás. A pécsi Magyar Királyi Honvéd Hadapródiskolába járt, itt tanult meg magyarul, és itt ismerkedett meg a magyar irodalommal is. „Petőfi költeménye a farkasokról volt az első mély ösztönzés, hogy írni kezdjek” – mondta. Nagyra értékelte Vörösmarty Mihály költészetét is.

Pécsről ösztöndíjjal a budapesti Ludovika Akadémiára került. 1912 májusában a délszláv egység eszméjének hatására engedély nélkül Belgrádba ment, hogy önkéntesnek jelentkezzen a szerb hadseregbe, ahol azonban gyanakodva fogadták és elutasították. E kísérletet megismételte, végül a Ludovikáról is elbocsátották miatta. Visszaengedték Zágrábba, itt írással foglalkozott, amíg be nem sorozták 1916-ban. Galíciában harcolt, és végképp kiábrándult a katonaságból és a háborúból, amely viszont visszahozta egy időre Budapestre – Kosztolányi Dezsővel is találkozott ekkor.

 

1918-tól szabadfoglalkozású író volt, Zágrábban élt. Javaslatára alakult 1950-ben a délszláv népek kulturális alkotásait enciklopédikus módon bemutató intézet, a Lexikográfiai Intézet. Őt nevezték ki igazgatójává, ezt a tisztségét 1981-ben bekövetkezett haláláig töltötte be. Regényei, novellái, drámái, versei és esszéi is születtek, nagyon sok Magyarországot is érintő műve van. A modern horvát irodalmi esszé megalkotója, ismertek drámái, a Glembay-trilógia darabjai, amelyeket a hatvanas-hetvenes években gyakran játszottak Budapesten. Egyik legfontosabb regénye a Zászlók. Életművének magyar vonatkozásairól 2011-ben az Országos Széchényi Könyvtárban nyílt kiállítás, amelynek digitális változata most is elérhető. Ugyanebben az évben avatták fel a Ludovika parkban Budapesten Miroslav Krleza szobrát, amely Zágráb városának ajándéka volt.

A csütörtöki konferencián magyar és horvát előadók beszélnek például Krleza műveinek mai aktualitásáról, az író néha ambivalens magyarság- és horvátságképéről. Bemutatják Lőkös István irodalomtörténész-szlavista A Kaptoltól a Ludovikáig – Horvát nemzettudat és magyarságélmény Miroslav Krleza életművében című kötetét, s megkoszorúzzák Krleza emlékművét is. Délelőtt a Krleza által írt 1988-as filmet, a Glembajevit vetítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.