A rockbanda, amelyik himnuszt szerzett Miskolcnak

Az első olyan zenekar volt, amelyik fővárosi csapatként annyit játszott Miskolcon, hogy már helyi lakosoknak tekintették őket.

Tresó T Tibor
2013. 09. 11. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1980. Itthon a Honvéd ebben az évben hatodjára nyeri meg az NB I.-et, az NSZK csapata Eb-t nyer Rómában. Angliában megjelenik a Motörhead lekaparhatatlan „billogjának” számító Ace of Spades, itthon – első vidéki zenekarként – debütáló albummal jelentkezik az Edda Művek.

Amíg a vasfüggönyön túl megszületik Jenson Button Formula–1-es pilóta, és Ronaldhino brazil focicsoda, addig itthon Bartók Eszter énekesnő, és Szuper Levente, az NHL-t is megjárt jégkorongkapus, és ezzel egy időben útjára indítja a Magyar Televízió a Stúdió ’80 című kulturális műsort. Meghal az ausztrál AC/DC zenekar énekese Bon Scott, és a horror műfaj szinonimája, a brit filmrendező Alfred Hitchcock, és lelövik John Lennont.

Mindeközben egy – a magyar hanglemezgyártás uraival folyton hadat viselő – fővárosi rockzenekar kislemezsorozatának aktuális darabjával egy vidéki iparvárost ír be a hazai popkultúra történelemkönyvébe. Megjelenik a P. Mobil Miskolc című kislemeze, amely örök érvényű rockslágerként tiszteleg a borsodi megyeszékhely előtt.

„A szocialista rendszerben – ahogyan a fővárosban, úgy szerte vidéken is – léteztek ifiparkok, ahova a fiatalok szórakozni jártak. Amellett hogy az első fellépésünk is ott volt a Mobillal a diósgyőri rockfesztiválon, mi rengeteget jártunk le Miskolcra, a helyi Gárdonyi ifiparkba zenélni. Ezek nem voltak egyszerű túrák: autópálya még sehol nem volt, út menti éttermek sem nagyon. Ilyenkor reggel útnak indultunk a becsomagolt kajával és egy féltengellyel a hónunk alatt, hogy a délután hatos kezdésre leérjünk. Zenéltünk este tízig, majd jöttünk is vissza, Pestre.

Erről szólt maga a dal, arról hogy bepakolunk, lemegyünk, játszunk és jövünk vissza” – emlékszik vissza a régmúltra az idén 40. éves P. Mobil vezére és üzemeltetője, Schuster Lóri. „Annyit játszottunk Miskolcon, hogy a helyi fiatalok azt hitték, hogy magunk is miskolciak vagyunk.” A dal sikerére jellemző, hogy a Diósgyőr hazai meccsein a szünetben mindig felcsendül a sláger.

Ez utóbbit nemcsak Lóri, de Kuruc Attila, az 1973-as diósgyőri popfesztivál szervezője is megerősítette az MNO- nak. „Mivel rengeteget léptek fel Borsodban, már mindenki helyi zenekarként kezelte a Mobilt, így nem lepődtünk meg azon, hogy megszületett ez a dal, de valóban, azóta is minden meccsen előfordul, és a Mobil is sűrűn jár felénk” – fejtette ki az egykori szervező, aki már jó ideje civilként szemléli a hazai zeneipart.

„Szegény Bencsik Samu megsértődött, mert amikor visszadobtuk a refrén eredetileg megírt verzióját. Pár napra eltűnt, majd hozta a mostani, jól ismert dallamot. A dalszöveget a Földes Laci (Hobo) jegyzi, de csak hét sort, mert a refrén, és a többi rész az én ötletem alapján íródott. Az első versszak a leérkezést, a második pedig a távozást énekli meg – emlékezett vissza a dal keletkezésére a zenekarvezető.

„Szinte minden városról lehetne írni egy ilyen dalt, nekünk az volt a természetes hogy a borsodi megyeszékhelyhez írunk egyet. Persze mások is elkezdték, de annak idején mi voltunk az elsők. Egyszer poénból úgy konferáltam fel: A legjobb Edda-szám következik, a Miskolc”idézte fel a régmúltat Lóránt.

„A miskolciak szeretik ezt a dalt, és mi is szívesen játsszuk máshol is, hiszen mindenki magáénak érezheti a szövegét. Szeretjük a várost, és egész BAZ-megyében vannak régi jó ismerőseink. Nem is volt olyan település ahol ne léptünk volna fel, Sajószentpétertől kezdve Ózdon át... mindenhová, a legkisebb falvakba is elmentünk.”

„Általában Miskolctapolcán volt a szállásunk egy néni takaros kis házában. A szobában a szekrény tetején nagyon szép almák sorakoztak, amiket én – kíváncsi és egyben magas gyerek lévén – közelebbről is megnézegettem. Akkor láttam, hogy a gyümölcsök fal felé eső felén friss harapásnyomok voltak. Kérdeztem is a házinénit hogy kik jártak itt előttünk, mondta „az a féllábú, az a Bill” – mesélte nevetve Lóri.

Jön: 40 éves a P. Mobil – A Honfoglalás a nemzeti szvit

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.