A fesztivál küldetése, hogy a különböző vallások közös pontjainak felmutatásával párbeszédet kezdeményezzen világnézetek között. Az eszköze pedig a sok száz színvonalas program, amelyek a művészetek nyelvén igyekeznek az e világi életen túlmutató szakralitásra irányítani a figyelmünket.
Péntek délután a Nemzeti Múzeumban tartandó ünnepélyes megnyitóval veszi kezdetét az idei Ars Sacra Fesztivál. Az eseményt a rendezvény egyik fővédnöke, Erdő Péter esztergom-budapesti érsek nyitja meg, köszöntőt mond Csorba László, a Nemzeti Múzeum főigazgatója, az ünnepségen fellép az Anima Musicae Kamarazenekar, közreműködik Lackfi János költő.
Holnap, a Templomok éjszakáján országszerte megnyílnak a templomok kapui, és változatos, sokszínű programokkal várják az érdeklődőket. Késő délutántól, helyenként éjszakába nyúló koncertek, kiállítások és előadások közül választhat a közönség. Például holnap délután ötkor Az örök harmónia címmel nyílik Boldi szobraiból kiállítás a Szent Mihály-kápolnában (Szentháromság tér), a tárlatot Jelenits István piarista atya méltatja. Budapesten, a Vízivárostól a Belvároson át Kőbányáig és Pesterzsébetig csaknem két tucat templomban „éjszakázhatunk”.
A fővároson túl Abaligettől Veszprémig zajlanak a fesztivál eseményei, amelyekhez két, határon túli helyszín is csatlakozik: Beregszászon és Stuttgartban is kitárul egy-egy templom kapuja erre az éjszakára.
A Templomok éjszakája programjaival párhuzamosan megkezdődnek a fesztivál rendezvényei, amelyek néhány kivételtől eltekintve ingyenesen látogathatók. A szervezők zenével, irodalommal, színházzal, tárlatvezetéssel, előadásokkal, filmvetítésekkel és gyerekprogramokkal várják a közönséget. Felsorolni is nehéz a számtalan különféle eseményt, amelyeken az adott művészeti ágak kiemelkedő képviselőivel találkozhatunk. Holnap este az A38 hajón a Weiner–Szász Kamaraszimfonikusok koncertjével veszi kezdetét a zenei program.
Vasárnap az egyházak közös áhítatán vehetünk részt, ahol a vallási muzsikákon keresztül mutatják fel azt, ami összeköt mindannyiunkat. Még aznap este Ránki Dezső, Klukon Edit és Ránki Fülöp ad jótékonysági koncertet a MOM Parkban, amelyen támogatói jeggyel lehet részt venni. Hétfőn gregorián szentmisét hallhatunk a pesti ferences templomban, a hét további részében pedig a Stabat mater, Haydn Teremtés oratóriuma, Bach, Händel, és Rahmanyinov várja a komolyzene rajongóit.
Legalább ilyen nívós a fesztivál irodalmi felhozatala. A Weöres- és Gárdonyi-emlékév kapcsán irodalmunk mindkét alakját több produkcióval is megidézik, amelyek közül kiemelkedik a Weöres Sándor és felesége, Károlyi Amy szerelmét felmutató versek dramatizált előadása 20-án, pénteken. De találkozhatunk Berecz András mesemondóval, Oberfrank Pál színművésszel, aki Szent Ágoston Vallomásaiból olvas fel, és Lackfi Jánossal is, aki a Misztrál együttes közreműködésével hajléktalanoknak ad majd műsort szintén szeptember 20-án.
A filmes szekció egyik legizgalmasabb programsorozata a 4 nap 4 film: a Pázmány Péter Katolikus Egyetem fővárosi, Mikszáth Kálmán téri Sophianum épületében 16-án hétfőtől csütörtökig, mindennap 18 órától filmklub vetítéseket tartanak a Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet professzorainak közreműködésével és szervezésében. A programban helyet kapott többek között Robert Bresson Vétlen Baltazár és Dér András A kanyaron túl című filmje is.
Tudományos előadásokkal is várja a közönséget a fesztivál, amelyeken megismerhetjük többek között a Szent István-bazilika harangjait, hallhatunk ikonfestészetről és templomépítészetről, elmerülhetünk a régészet vagy a képzőművészet rejtelmeiben.
És akinek ez még nem elég, több mint félszáz kiállítóhely tárlatai közül válogathat az Ars Sacra Fesztiválon holnaptól jövő hét végéig. Részletek az Ars Sacra Fesztivál honlapján.