Az örökösök tavasszal jelezték, hogy el szeretnék adni a villát 55 millió koronáért (mintegy 600 millió forint). A két világháború közti Csehszlovákiában fontos politikai-társadalmi szerepet is játszó író villájára azonban nem akadt hazai vevő, de volt néhány külföldi érdeklődő, ami bírálatokat váltott ki a sajtóban, s többen nehezményezték, hogy a történelmi villa idegen kézbe kerülhetne. Ennek következtében lépett a helyi önkormányzat, és a kulturális tárca segítségével 43,9 millió koronáért megegyeztek az örökösökkel a villa átvételéről. Ebből az ingatlan ára 28 millió, a történelmi értékű berendezésé pedig 15,9 millió korona. A megállapodást hétfőn hagyta jóvá az érintett 10. kerület önkormányzata.
A villa megvételével Karel Capek (1890–1938) és testvére, Josef Capek (1887–1945) neves festő számos értékes személyes tárgya – köztük a könyvtár és a levéltár – került a városrész tulajdonába. Szakértők szerint az iratok között van Karel Capek több eddig publikálatlan útirajza, valamint Josef Capeknek a koncertrációs táborban készített rajzai. Az örökösök több szobát abban az állapotban hagytak, ahogy az Karel Capek halálának pillanatában volt. Capek íróasztalán például ott fekszik az aznapi újság a meg nem fejtett keresztrejtvénnyel együtt.
A két önálló lakásból álló villát 1923–1924-ben építtette a Capek testvérpár Ladislav Machon építész tervei alapján úgynevezett nemzeti stílusban. Karel Capek közeli barátja és befolyásos tanácsadója volt Tomás Garrique Masaryk első csehszlovák köztársasági elnöknek. A villa hírnevét az alapozta meg, hogy a két világháború közti időszakban péntekenként ott találkozott Masaryk és legszűkebb baráti köre, politikusok és művészek, hogy megvitassák az ország dolgait. A villa ezen része emlékhelynek lesz berendezve.
A város szeretné felújítani a villát körülvevő aránylag nagy kertet is, ahol fürdőmedence is van, s amely a tervek szerint a jövőben különböző kulturális rendezvények, találkozók színhelye lehetne.