Lengyel szerzők művei a zene világnapján

Krzysztof Penderecki és Henryk Górecki születése 80. évfordulóját ünneplik a Korunk zenéje fesztivál első napján.

Grund
2013. 09. 25. 15:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapest Music Centerben kedden este Penderecki és Górecki vokális műveit a Nemzeti Énekkar szólaltatja meg. „Két Penderecki-alkotás keretezi műsort. Az elsőként elhangzó Stabat Mater a szerző pályájának első időszakából, 1962-ből való. Penderecki akkor még nem volt harmincéves, de korszakos jelentőségű a mű, melyet a modern zenei fesztiválok ihletésére komponált. Három kórust írt elő, ehhez a 80 tagú Nemzeti Énekkart három részre osztottam, minden csapatba jutott szoprán, tenor, alt és basszus énekes” – mondta Antal Mátyás karigazgató az MTI-nek. Hozzáfűzte: ezek intonáció és főként állóképesség szempontjából is nehéz darabok, csaknem 50 percet énekel a kórus.

Górecki elhangzó alkotásai, az Euntes iban et flebant, valamint az Amen és a Totus tuus a karmester szerint meglehetősen statikusak, a türelem és nyugalom zenéi, igazi feszültségüket a látszólagos változatlanság adja. Ezek a művek a 2010. november 12-én elhunyt szerző mintegy másfél évtizednyi munkásságát reprezentálják az 1970-es évektől.

„A koncertet záró Penderecki-műveket – Sanctus et Benedictus, Benedicamus Domino, Agnus Dei – úgy szerkesztettem egymás mellé, mintha egy mise részei volnának, bár 1981-ben, 1992-ben és 2002-ben írta őket, tehát az utóbbi évtizedek kompozíciós stílusát tükrözik. A Sanctus női kari, a Benedicamus férfikari és az Agnus dupla vegyes kari előadói apparátust igényel. Penderecki november 6-án a Művészetek Palotájában személyesen fogja dirigálni VIII. szimfóniáját a Concerto Budapest élén, a szimfóniában az MR Énekkarral együtt szerepel a Nemzeti Énekkar” – mondta Antal Mátyás.

A koncerten Penderecki Ciaconna és Capriccio című darabja, valamint Górecki Op. 4 Variations című alkotása is elhangzik, közreműködik Bizják Dóra zongorán, Papp Dániel hegedűn és Szentpáli Roland tubán.

Yehudi Menuhin hegedűművész 1975-ben kezdeményezte a zene világnapját azzal a céllal, hogy a városok zenei eseményeket rendezzenek, a zenészek pedig a koncerttermeken kívül is, spontán zenéljenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.