Szaddam, Michael Jackson és sok-sok érzelem

Két maszatos képű árva gyerek egy Michael Jackson nevű szamár hátán elindul Irakból Amerikába, hogy felkeressék Supermant. Khm. Jótékony giccs.

thy
2013. 09. 12. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Személy szerint teljesen meg tudom érteni a film két hősét, Zanát és kisöccsét, Danát. Gyerekként a térkép tényleg bűvös terepasztal, amin a képzelet szabadon szárnyalhat, és ha valamit nem néz meg ilyenkor a kiskorú felfedező, az éppen a pontos lépték – a realitás ugyanis erősen unalmassá teszi a kontinenseken át történő képzeletbeli utazás élményét. Zana is tudja, hogy nincs lehetetlen, Amerika meg alig pár centire van csak a térképen Európától és Afrikától. Amerika (amiről Zana és öccse egyébként azt hiszik, hogy egy város) pedig elsősorban azért fontos hely, mert ott lakik Superman, akivel ha sikerül összebarátkozni, segít majd a két árvának néhány halasztást nem tűrő feladatot megoldani, úgy mint Szaddám Huszein legyőzése és a srácok halott szüleinek feltámasztása.

A logisztika tehát nem ülhet diadalt a képzelet felett, és a két testvérnek nincs is nagyon másuk, amit birtokolhatnak, mint a fantázia meg az egymással kötött véd- és dacszövetség. Csakhogy az élet ezen a téren is erősen próbára teszi őket. A felnőtt világ alapesetben sem feltétlenül barátságos két utcagyerekkel, de a film időről időre emlékeztet arra is: az első öbölháború árnyékában bontakozik ki a történet. A tapintható feszültség időnként egy-egy pofon képében ad figyelmezteti erre apró hőseinket, de kijut nekik bőven a gúnyból és a szidalmakból is.

És ha mindez nem lenne elég, további veszteségek is érik őket. Egyszer csak elhalálozik az a vak aggastyán, akit Dana szinte apjaként szeret, míg Zana kétségbeesetten értesül a hírről, hogy igéző tekintetű szerelme családjával együtt az Egyesült Államokba készül kivándorolni. Ekkor születik meg a merész terv az amerikai útról, ráadásul csodás fordulatként még egy szamár is a képbe kerül – mint közlekedési eszköz –, aki az egyre inkább kiteljesedő globális popkultúra jótékony hatásaként a Michael Jackson nevet kapja.

Az Ezeregyéjszaka meséihez képest realista, de azért mégiscsak varázsos történet bája sem fedi el ugyanakkor, milyen kegyetlen körülmények között próbál a két testvér túlélni. A számító embercsempészekkel és számos életveszélyes helyzettel tarkított különös road movie valójában melankolikus bátorságpróba, és nem csak azért lehet szurkolni a két – egyébként kimondottan szerethető – utcakölyöknek, hogy életben maradjanak, hanem hogy ne lúgozza ki végleg belőlük az összes gyermekiséget és csodaváró lelkesedést ez a vesztébe rohanó felnőtt világ. A rendező a film végén még azt is eléri, hogy egy pillanatra összeszorul a néző szíve: a fantasztikus kaland véres és tragikus véget ér, de szerencsére csodák nem csak a szuperhősös filmek szereplőivel esnek meg.

(Barátunk, Superman. Színes, feliratos, svéd-finn-iraki filmdráma, 97 perc, 2012. Rendező: Karzan Kader. Forgalmazó: Vertigo Média)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.