Megújuló örökségek a Kárpát-medencében

Jövőre is folytatódik a 2012-ben indított örökségvédelmi program.

fib
2013. 11. 26. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtótájékoztatón mutatták be ma délután a 2012 szeptemberében elindított Kárpát-medencei örökségvédelmi program eddigi eredményeit a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban (KIM). Az eseményen bejelentették, hogy a projekt folytatódik, a kormány a jövő évben is az ideihez hasonló nagyságrendű forrást szán örökségvédelemre.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, illetve kultúráért felelős államtitkársága, valamint a KIM nemzetpolitikai államtitkársága összefogásának eredményeként megvalósult program az első Orbán-kormány idején, 1999-ben elindult, és a következő ciklusban megszüntetett örökségvédelmi projekt folytatása – mondta Hammerstein Judit kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkár a sajtótájékoztatón. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Teleki László Alapítvány szakmai közreműködésével megvalósult program során 2006-ig összesen 1,2 milliárd forint állami támogatásból több mint 300 műemlék újult meg a Kárpát-medencében.

2010-ben, a kormányváltást követően, az épített örökség védelme ismét kiemelt fontosságú területté vált. Ennek köszönhetően tavaly szeptember 4-én újraindult az örökségvédelmi program. A három államtitkárság összefogásának eredményeként tavaly 70 millió, idén pedig 115 millió forintot fordítottak a határon túli műemlékek állagmegóvására, restaurálására.

Hölvényi György egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár kiemelte, az épített örökség védelme nemzetmegtartó erővel bír. Hozzátette, a különféle területek összehangolásának köszönhetően lényegesen nagyobb forrás áll a programban szereplő célok magvalósítására. A határon túli magyar közösségek identitásának bázisai a most megújuló műemlékek – mondta Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár. Kifejtette, a megújuló épületek egyszerre emlékei a több mint ezer éves államiságnak, és a mai napig funkcióval bíró szakrális vagy kulturális színhelyek.

A programnak köszönhetően megújult többek között a radnóti Kornis–Rákóczi–Bethlen kastély, az alvinci református templom, a szászsebesi ferences rendi templom, a gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyház, valamint a küküllővári református templom (képünkön).

Fotó: Tóth Tibor/Magyar Nemzet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.