Hirtling István kapja az Ivánka Csaba-díjat

Az Ivánka Csaba Alapítvány idén Hirtling Istvánnak ítélte oda az Ivánka Csaba-díjat.

Grund
2013. 12. 13. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ivánka Csaba (1948–1996) a Nemzeti Színház tragikusan, fiatalon elhunyt színész-rendezője volt. Az emlékére alapított díjat egy pályatársakból álló kuratórium ítéli oda minden évben. Az elismerést korábban Szakácsi Sándor, Csernus Mariann, Mihályfi Balázs, Bubik István, Végh Péter, Kézdy György, Kubik Anna, Kováts Adél, Őze Áron, Bán János, Tóth Éva színművészek és Fekete Mari zenei vezető nyertek el.

Ebben az évben a Vörösmarty Színház társulatának tagja, Hirtling István színművész nyerte el a kitüntetést, az indoklás szerint „rendkívül magas színvonalú, a legveretesebb prózai és zenés színházi előadásokban, tragédiákban, komédiákban, klasszikus és kortárs színművekben, operettekben, musicalekben egyaránt hiteles, ihletett, különleges karizmával megformált intuitív alakításaiért”.

Ecsedi Erzsébet, Horváth Zsuzsa, Beratin Gábor és Cs. Németh Lajos színművésznek ítélték oda az idén a Gobbi Hilda által alapított szakmai elismerést, az Aase-díjat. A díjakat december 16-án, hétfőn délután adják át a Bajor Gizi Színészmúzeumban. Gobbi Hilda színművész végakaratának megfelelően évente adják át az emlékezetes percek, pillanatok, szavak, mozdulatok főszereplői, az epizodisták számára alapított díjat, amelyet minden évben négyen kaphatnak meg (két férfi, két nő, egy-egy vidéki, illetve budapesti). A díjat Ibsen Peer Gyntjének édesanyjáról, Aase anyóról nevezték el, az epizódszerep megformálása Gobbi Hilda egyik kiváló alakítása volt.

A díjat december 16-án, hétfőn a Bajor Gizi Színészmúzeumban az Aase-­díjak kiosztását követően veheti át a művész.

Hirtling István Jászai Mari-díjas, Érdemes művész, 1984-ben, Kerényi Imre, Huszti Péter és Versényi Ida osztályában végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.

1984–1990 között a Nemzeti Színház társulatának tagja volt.

1990-től egy évig a Madách Színház tagjaként, majd szabadfoglalkozású művészként továbbra is a Madáchban játszott. 1993-tól a Művész Színház, 1995-től a Thália Színház, utána az abból alakult Thália Társaság tagja volt, majd alapítója a Kelemen László Színkörnek.

Ezt követően, 1997-től a szolnoki Szigligeti Színház, 1998–2011 között az Új Színház művésze lett. 2012-től a Székesfehérváron játszik, a Vörösmarty Színház tagja.

(Fotó: Székesfehérvári Vörösmarty Színház)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.