Kun Árpád: Boldog Észak
2013 a meglepően új hangok éveként kerülhet be a magyar irodalom aranykönyvébe. Számos olyan regény, novella vagy verseskötet látott napvilágot, amelyek addig itthon sosem látott színnel gazdagították az összképet. Ezek egyike Kun Árpád regénye, amely – a hazai prózai hagyománnyal szembe menve – a boldogságot választotta témájául. Főszereplője a hórihorgas Aimé, a félig francia, félig benini kórházi ápoló, aki a messzi Északon, a norvég fjordok között talál rá a boldogságra. A különleges érzékenységgel felépített történet az emberi létezés törékenységén, az elmúlás szükségszerű fájdalmán keresztül jut el a tökéletes harmóniához. A Boldog Északot olvasva rá kell döbbennünk, hogy nemcsak a nyomor és az erőszak, hanem a szépség és a szeretet is lehet izgalmas, érdekfeszítő. Giccsmentesen, kellő iróniával és önreflexióval megalkotott páratlan regény Kun Árpád munkája, amely vitathatatlanul az év egyik legfontosabb kötete. (Magvető Kiadó)
Kiss Noémi: Ikeranya
Kiss Noémi írásai mellett sosem lehet elmenni szó nélkül. Rendkívül erőteljes prózanyelve mindenképpen hatással van az olvasóra, akár ráérez és elfogadja ezt a sokszor bántó nyíltsággal elénk tárt világot, akár nem. Az Ikeranya úgy illeszkedik eddigi munkái sorába, hogy közben radikálisan újraértelmezi a korábbiakat. A „Magzatpróza” műfaji megjelölésű kötet egy anya és iker gyermekeinek története a fogantatástól az első születésnapig – és egyszerre egy szöveg, az anyaságot megélő szerző által írt szöveg születésének története is. A valóság és fikció közötti átmenet játéka így minden korábbinál komolyabb szabályok szerint zajlik. Az őszinte – néha már-már kíméletlen – kitárulkozás a történet hiteles előadásának egyetlen feltétele. Kiss Noémi fájdalmon, félelmen és szereteten átszűrt írása új nyelvet teremt, amely segítségével mindenki számára elérhetően ábrázolja az életet adó anya és gyermekei titokzatos világát. (Magvető Kiadó)
Rubin Szilárd: Zsebtükör
Egy kötet, amely nem elsősorban az esztétikai értékei, sokkal inkább a szövegek különlegessége miatt került be a válogatásba. Rubin Szilárd a magyar irodalom egyik későn felfedezett alkotója, aki a megérdemelt hazai figyelmet és sikert már nem élhette meg. Az 1963-ban megjelent Csirkejáték című műve a magyar próza egyik legfontosabb alkotása, ennek felismeréséhez azonban a 2000-es évekig kellett várni – akkor is a német fordítás tette egy csapásra híressé a regényt. Nem kevésbé izgalmas az író monográfusa, Keresztesi József által összeállított, Aprószentek című posztumusz dokumentumregény sem, amelyben egy sorozatgyilkosság nyomába ered a szerző, már-már mániás alapossággal. A Zsebtükör is Keresztesi József munkáját dicséri. A kötetbe Rubin hagyatékban maradt munkái kerültek: versek, levelek, prózatöredékek. A szövegek értékét az életmű éppen folyamatban lévő feltárása és értékelése adja. A Zsebtükört olvasva részeseivé válhatunk egy jelentős életmű felfedezésének. (Magvető Kiadó)