Nem engedték, hogy megnézzük a Horthy-filmet

Palm Springsben nem tudtuk megnézni a kormányzóról szóló filmet, ami állítólag nem is annyira a kormányzóról szól.

Kárpáti György (Palm Springs)
2014. 01. 13. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van egy reklám a Palm Springs Nemzetközi Filmfesztivál vetítései előtt az 1896-ban alapított Agua Caliente Indián Rezervátumról, amelynek a cahuilla indián törzs a tulajdonosa, s mivel ez a terület egybeesik Palm Springsszel, ezért ők tekinthetők a város legnagyobb földbirtokosainak. A reklám arról szól, hogy a terület vízkészletéért nemcsak az indiánok, hanem mindenki felelős, és akárhányszor vetítik, mindig taps kíséri. A dolog nemcsak gesztusértékű, a város határában található Indian Canyon például pedáns gonddal rendben tartott turistaösvény, ahol az indiánok szívesen vezetik körbe az embereket, így a mi csoportunkat is. A vezetésért cserébe mi stílusosan néhány belépőjegyet adtunk át a fesztivál filmvetítéseire, amit őszinte örömmel fogadott az indián ranger.

A film ismét közügy errefelé, meséli a fesztivál igazgatója – az egyébként magyar gyökerekkel is rendelkező kanadai –, Darryl Macdonald. 2003-ban kaotikus fesztivált vett át. Ezt sikerült olyan eseménnyé szervezni, amelyet nemcsak a hollywoodi sztárok tartanak számon, de komoly belföldi és külföldi turizmust is generál: tavaly majdnem 480 vetítést tartottak és 135 ezer nézőt regisztráltak. Még ezzel az eredménnyel is csak a harmadik leglátogatottabb filmes esemény a New York-i Tribeca és a seattle-i filmfesztivál után – meséli szerényen Macdonald. A nagy ötlet viszont, hogy a világ filmgyártását mutassák be, következésképpen feliratos filmeket vetítsenek, bevált, még akkor is, ha a nézőknek van mit bepótolniuk. A pénteki sztárvendég például Paolo Sorrentino volt, aki a fesztivál művészeti igazgatójának, Helen du Toit-nak egyik kedvenceként, a vasárnapi Golden Globe-gálára tartva ugrott be Palm Springsbe, hogy A nagy szépség vetítése előtt köszöntse a közönséget. Ma hajnalban aztán meg is kapta az Arany Glóbuszt.

Paolo Sorrentino

Fotó: Europress/AFP

 

És bár a fesztiválon korábban vetítették Sorrentino Il divo – A megfoghatatlan és Helyben vagyunk című filmjeit is, az egyik szervező fiatal hölgy például pironkodva ismeri be, hogy neki teljesen új a név, hiába a Golden Globe-jelölés és a néhány hete elnyert Európai Filmdíjak. Ettől még nagy volt a tülekedés az 1100 férőhelyes középiskolai auditórium vetítőjében, és taps fogadta Sorrentinót, aki a rövid bemutatkozás után készséggel állt a Magyar Nemzet rendelkezésére. (A már Golden Globe-díjas Paolo Sorrentinóval készült interjúnk itt olvasható.)

Ezért is volt kellemetlen meglepetés, hogy nem sikerült megnézni a Walking with the Enemyt. A Kultúrgrund is megírta már, hogy az Egyesült Államokban készült egy háborús-romantikus film Horthy Miklósról, akit az Oscar-díjas Ben Kingsley játszik. A fesztiválvetítés viszont eme sorok írójának távozása után zajlott, így merült fel az az egyébként nem rendkívüli kérés, hogy a számunkra fontos téma miatt legyen hamarabb látható a film. Érdekes módon ez inkább zavart és frusztrációt szült, a film készítői érezhetően nem voltak felkészülve arra, hogy egy magyar is megjelenik Palm Springsben.

A fesztivál minden segítsége ellenére néhány napos időhúzás után a film forgatókönyvíró-producere, Randy Williams hívott fel, közölve, hogy nem tudják nekem levetíteni a filmet. Majd egy homályos magyarázkodásba kezdett, hogy az általuk megtörtént eseményeken alapulónak titulált mozi igazából nem is annyira megtörtént eseményeken alapul, és őket közel sem csak a magyar történelem foglalkoztatta. Megtekintés nélkül csak annyit tudtam neki válaszolni, Horthy Miklós azért nem egy fiktív filmes karakter, és ha a kormányzót szerepeltetik egy filmben, akkor az ember nyilván olyan szemmel nézi, mint egy Horthy Miklósról szóló filmben. Akárhogy is, a filmről szóló első magyar kritika sajnálatos módon továbbra is várat magára, s higgyük azt, hogy a film „rejtegetése” gátlásosságnak és nem a minőségének szól.

A fesztivál zárásaképp szombaton tartott díjátadón szerencsére nem a láthatatlan filmeké volt a főszerep. A Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége, a Fipresci 76 (!) külföldi film kategóriában Oscarra nevezett alkotást zsűrizett, és közülük hármat díjazott. A versenyfilmek között szerepelt Szász János A nagy füzet című alkotása is, a rendező jelen volt Palm Springsben. A kritikusok a legjobb filmnek a Palm Springs-i közönségkedvenc Alabama és Monroe-t választották. A belga győztes mellett a legjobb színész Mads Mikkelsen lett A vadászat című Thomas Vinterberg-filmben nyújtott alakításáért, a legjobb színésznő Fipresci-díját pedig Bérénice Bejo nyerte a The Past című Asghar Farhadi-filmért. Utóbbi két film a Golden Globe-on is szerepel, Oscarra viszont csak az Alabama és Monroe-nak és A vadászatnak lehet esélye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.